Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

'Yüce Fethullah Gülen Hoca Efendi' diyen Petek: FETÖ'nün ipliğini pazara çıkaracağız!

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, "FETÖ'nün ipliğini pazara çıkaracak bütün çalışmaları yapacağız. Yenikapı uzlaşma ruhu komisyonumuza da yansıyacak" dedi.

"TAMAMI CHP'DEN OLUŞAN BİR BAŞKANLIK TEKLİFİ GELDİ, KARMA TEKLİF GELMEDİ"

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanlığına seçilen AK Partili Reşat Petek, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Komisyonda divan üyelerinin hepsinin AK Partili olmasının muhalefet tarafından eleştirdiğinin hatırlatılması üzerine Reşat Petek, en yaşlı üye sıfatıyla komisyonun ilk toplantısını kendisinin yönettiğini, divan üyelerinin belirlenmesi konusunda biri AK Parti diğeri CHP'den olmak üzere iki ayrı teklif geldiğini bildirdi. Petek, "Karma teklif gelmedi. Tamamı CHP'den oluşan bir başkanlık divanı teklifi geldi. Temenniler konusunda arkadaşlarımızın görüşlerine saygı duyuyorum. Olabilirdi ama kendileri de bir karma öneride bulunmadılar. Orada da şimdi demokrasi için bu Meclis'in çatısı altında bir duruş sergilendi birlikte. Yenikapı uzlaşma ruhu komisyonumuza da yansıyacak. Başlangıç itibariyle divanın oluşmasındaki tamamının AK Parti'den olması komisyonun demokratik şekilde Geçmişte de pek çok komisyonda öneriler konuşulmuş ve teklifler oylama ile sonuçlanmış. AK Parti olarak 9 üyeyiz. Muhalefetin toplamı 6 üye. CHP adaylarına 5 oy çıktı. Burada hep savunduğumuz demokrasiye uyacaksak demokratik yönden eleştirilecek bir konu yok. Ama nezaketen olabilir miydi böyle bir uzlaşma bu fiilen mümkündü ama sağlanamadı. Bundan AK Partiyi suçlamak yerine eleştirel bakacaksak CHP'nin teklifinde de hiçbir AK Partili yer almadı. Böyle bir teklif karşısında AK Partili 9 üyenin kendi adayına oy vermesi gayet normal. Bu muhalefetteki arkadaşlarımızın komisyonun çalışmasında pasifize olması anlamına gelmiyor" diye konuştu.

"BUNDAN ÖNCEKİ ARAŞTIRMA KOMİSYONLARI DA AYNI MADDELERİ KABUL ETMİŞTİR, İLAVE HİÇBİR ŞEYİMİZ YOKTUR"

Reşat Petek darbeyi araştırma komisyonuna çağrılacak kişi ve uzmanların kendisi tarafından belirlenmesi, karar yetkisinin kendisine verilmesine de muhalefetin tepki gösterdiğinin söylenmesi üzerine şöyle konuştu: "Bugün gündeme getirilen 5'nci maddede tüm yetkiler başkana verildi iddiası doğru değil. Orada komisyon gündemine hakimdir, iç tüzük gereği. Tüm komisyon üyeleri uzmanların çağırılması, davet edilecek kişiler, Ankara dışında nerelerde, hangi çalışmaları yapalım konusunda komisyon üyelerinin hak ve yetkileri devam etmektedir. Sadece yazışmaların yapılması davet işlemlerinin yapılması konusunda komisyon başkanlığına yetki verilmiştir, başkana değil. Komisyon başkan ve başkanlığı aynı olmadığını takdir edersiniz. Başkanlık dediğimiz zaman başkanlık divanıdır. Verilen yetki anayasaya iç tüzüğe bugünw kadar uygun olarak verilmiş bir yetkidir. O eleştirilerden hareketle komisyon başkanı tüm yetkileri aldı, komisyon ölü doğdu gibi açıklama yapmalarına gerekçe çıkaramazlar. İlave hiçbir şeyimiz yoktur. Bundan önceki araştırma komisyonları da aynı maddeler kabul etmiş, çalışmışlardır."

Reşat Petek, FETÖ terör örgütü lideri Fethullah Gülen'e "Yüce Fethullah Gülen Efendi" diyerek hitap eden ve AKP-FETÖ kumpasını sonuna kadar desteklemişti

 

"FETÖ'NÜN İPLİĞİNİ PAZARA ÇIKARACAK BÜTÜN ÇALIŞMALARI YAPACAĞIZ"

Ergenekon ve Balyoz dava süreçlerinde emekli başsavcı iken yaptığı açıklamalarının çarpıtıldığını kaydeden Reşat Petek şöyle devam etti: "Fetullah Gülen cemaat olarak anıldığı döneler dahil hiçbir safhasında bugün FETÖ denilen bu yapıyla hiçbir dönemde bağım ve bağlantım yoktur. Açık, net ve kesin. Neden bu söyleniyor. 2007' de başlayan Ergenekon ve Balyoz davası süreçlerinde emekli başsavcıydım. Yargı ve yargı makamına olan güvencimden dolayı bu davaları başlangıçta Türk demokrasinin vesayetten kurtarılması için önemli görenlerdendim. O günlerde AK Parti'de bu vesayete karşı yürütülen soruşturmaları destekliyordu. 2008 yılında Yargıtay Ceza Genel Kurulu bir sözü onaylamışsa o son sözdür, bundan sonra aynı eylemlerden dolayı dava açılamaz dedim. Fetullah Gülen aynı eylemlerden tekrar yargılanamaz dedim. Şimdi bu cümleden 10 yıl önceki o günün şartlarında 'Fetullah Gülen yargılanamaz' dedi denirse bunu söyleyen gazetecinin objektif olmadığını ifade ederim. Bu çatıyı bombalayacak kadar ihanet içinde olan FETÖ'yü her yönüyle araştırmak görevimiz. Bizim araştırma sonucunda yaptığımız tespitler ışığında analizler yapılacak ve önerimiz olacak. Tarihi bir görevi üstlendiğimizi düşünüyorum. FETÖ'nün ipliğini pazara çıkaracak bütün çalışmaları yapacağız."

Nursima KESKİN / ANKARA, (DHA) - 

İlgili Haberler

Politika

Yıldırım, damada 'başarılı evliliğin sırrı'nı verdi: İtaat et, rahat et

Politika

Çavuşoğlu: Müslümanlara karşı nefret artıyor

Politika

Andriy Shevchenko: Mücadele değil, dostluk maçı

Politika

Hollanda'nın eski Başkonsolosu: Avrupa, Osman Kavala için Türkiye'ye baskı yapmalı

Politika

Berat Albayrak'tan TürkAkım açıklaması

Politika

MHP'de 30 ilçenin belediye başkan adayı belli oldu

Politika

'Reis' filminde Emine Erdoğan'ı canlandırmıştı, AKP'den adaylığını açıkladı

Politika

Aydın Doğan'dan Erdoğan'a ziyaret: Satın almak istediği bankayı konuştular

Politika

Muhsin Yazıcıoğlu'nun koruması AKP'den aday adayı

Politika

CHP Bursa'da 9 ilçe belediye başkanı adayını basına tanıttı

Politika

TürkAkım Projesi Töreni'nde ortak açıklama

Politika

CHP'li Erdin Bircan son yolculuğuna uğurlandı