Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

Yüksekdağ: HDP'siz anayasa meşru değildir

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, odağında DBP ve HDP'nin bulunduğu belediyelere kayyım atanmasına olanak sağlayan Torba Kanun hakkında "İlla diyorlar ki 'Saray'ın muhtarı olacaksınız.' Kayyum kararını tanımıyoruz" dedi. Yüksekdağ, "Kürt sorunu yoktur" diyen hükümeti eleştirerek, "Yarın öbür gün de 'Kürt diye bir kelime yoktur, Kürt lafı zaten Kart Kurt'tan gelmiştir' derler" diye konuştu.

'HDP'SİZ ANAYASA OLMAZ'

Yüksekdağ, Meclis'te kurulan Anayasa komisyonu hakkında, "Antidemokratik bir zeminle HDP'yi dışarıda tutarak bu komisyondan bir şey çıkacağını sanıyorlar. 3 eskiden 1 yeni çıkmaz. 3 eskiden ancak birbirlerinin yırtığını dikenler çıkar. HDP'siz anayasa, meşru değildir. Merdiven altı anayasa, fason üretimdir" dedi

"Kandırıldık' propagandasıyla FETÖ ile kurdukları ittifakı karartmaya çalışıyorlar" ifadelerini kullanan Yüksekdağ, "Ne hikmetse 14 yıl boyunca bir tek onlar kandırılmış. Bizleri kandıramadılar mesela. FETÖ sizsiniz siz. Dün ortaklarını nasıl gözden çıkardılarsa, bugün taze ortaklarına da aynı şeyi yapacaklar" şeklinde konuştu.

'HAKKARİ DE ŞIRNAK DA İKTİDARIN TEK BİR SEÇİLMİŞİNİN OLMADIĞI YERLERDİR'

Yüksekdağ, Cizre ve Yüksekova'nın il olmasına dair karar alınmasına ilişkin olarak, "Hakkari de Şırnak da siyasi iktidarın tek bir seçilmişinin olmadığı yerlerdir. Halkı karşı karşıya getirmek istiyorlar. Hakkari ve Şırnak il statüsünü düşürülmeden Cizre ve Yüksekova il yapılabilir" dedi.

"Torba saldırılarla haklarımızı gasp edeceklerini düşündüler. AKP saray merkezli bütün saldırılara nasıl direndiysek, bu torba ittifakına karşı da direneceğiz" diyen Yüksekdağ,  "Topunuz gelin. Kayyum atama kararı sadece Kürt illere yönelik çıkartılıyor. Türkiye'nin yarısını öcü ilan edeceksiniz, görevden alacaksınız ve merkezden atanmış memurlarla o kentleri yöneteceksiniz. İddia ettikleri, teklif ettikleri yasa budur" dedi.

Yüksekdağ, grup toplantısının izlemeye gelen 120 Hakkarili'nin içeri alınmasının engellemesine değinirken "Ben bugün bu toplantı salonunda bulunamayan arkadaşlarımıza selamımı gönderirken, onların bu salona girmesini engelleyen pratiği de kınıyorum" dedi.

İlgili Haberler

Politika

Demirtaş: Seçim bitti ketıl gitti denmesin

Politika

HDP'den CHP'ye İstanbul adayı önerisi...

Politika

Demirtaş'ın AİHM başvurusu 20 Kasım'da karara bağlanacak

Politika

MHP'de kesinleşen adaylar belli oldu! İşte listesi...

Politika

Gözaltıda skandal gerekçe: Suçu muhalif gazeteci Çelikkan'ın eşi olmak

Politika

Şişli Belediye Başkan Yardımcısının öldürülmesi davasında tahliye

Politika

Eski MİT'çi Basri Aktepe hakkında yakalama kararı

Politika

Akademisyenlerin gözaltına alınmasına bir tepki de TÜSİAD'dan

Politika

Akademisyenlere gözaltı... Suçlama: ‘Duran Adam'ı getirdiler

Politika

Avrupa Konseyi'nden ikinci 'Osman Kavala' operasyonuna tepki

Politika

Zekeriya Öz davasında Ali Ağaoğlu tanık olarak dinlendi

Politika

AKP'li milletvekilinin amcası evinde ölü bulundu