YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Ali Güller

Türk ordusuna dincileştirme operasyonu

03.07.2017 10:20

Mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Son birkaç aydır Türk Ordusuyla ilgili hemen her haberin görselinde mutlaka bir dinsel görüntü var.

Birkaçını anımsayalım:

ŞEYHLERE-TÜRBELERE ZİYARET

1) Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ve kuvvet komutanları bayram namazını Siirtin Tillo ilçesinde AKP milletvekili ve AKP İl Başkanı ile birlikte kıldı.

Neden Tillo? Orada çok önemli askeri bir birlik mi var? Tillo, tarikatı, mollaları ve medreseleriyle dikkat çeken bir yer.  Zaten Akar ve kuvvet komutanları da bayram namazı sonrası Tillo şeyhleriyle birlikte pozlar verdikten sonra İbrahim Hakkı ve İsmail Fakirullah Hazretlerinin türbelerini ziyaret etti!

2) Özel Kuvvetler Komutanı Korg. Zekai Aksakallı bayram namazını El Babda askerlerle birlikte kıldı. Aksakallı namazın ardından minbere çıkıp askerlere konuşma yaptı!

3) Ramazan boyunca Türk Ordusunun komutanları iftar programı görüntüleriyle ve dua ederken kamuoyu önüne getirildiler. Erdoğandan başlayarak AKP yöneticileri tüm yurtta Türk Ordusuna iftar vererek, dualı görüntüler servis etti.

AKARIN NECİP FAZIL VE NURİ PAKDİL SEVGİSİ

4) Hulusi Akarın Cübbeli Ahmetle sohbet pozu, dinci Akit gazetesinin vefat eden yazarlarına taziyeleri, yine dinci AKİT yazarına hastane ziyareti, önemle kamuoyuna getirildi.

5) Hulusi Akarın MİT Müsteşarı Hakan Fidanla birlikte Nuri Akdili ziyaret etmesi, özenle kamuoyuna servis edildi. Kimdir Nuri Pakdil? Mustafa Kemal karşıtlığıyla bilinen, Mustafa Kemale firavun diyen, 1923ü değerlerden kopma tarihi ilan eden, Ne Mutlu Müslümanım diyene sloganıyla biten konuşması Erdoğan tarafından ayakta alkışlanan bir siyasal İslamcı yazardır!

Ve Pakdil, Akarın lise yıllarında Abdullah Gülle birlikte ziyaret ettiği Necip Fazılın da izcilerindendir.

6) Türk Ordusunun Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidanla birlikte umre yaptı. Akar ve Erdoğanın Mescid-i Nebevideki yan yana namaz görüntüleri özenle servis edildi.

7) Türk Ordusunun terörle mücadele haberleri bile, askerlerin toplu namaz ve dua görüntüleri eşliğinde servis edildi.

8) Türk Ordusunu konu edinen çeşitli dizilerde askerle sürekli namaz kılarken ve dua ederken resmedildi.

Uzatmayalım, son aylarda böyle yığınla örnek sayabiliriz.

KOMUTAN MI, AKP KADROSU MU?

Peki Türk subayı neden son aylarda hep ibadet görüntüleriyle öne çıkarılıyor? Dünden bugüne subaylar dindar mı oldu?

Mesele hiç de o değil! Biliyoruz ki, bugün gibi dün de subayların içinde ibadetini layıkıyla yerine getiren vardı. Fakat Türk subayı, tıpkı dünün gerçek dindarları gibi ibadetini kimsenin gözüne sokmaz ve reklama dönüştürmezdi.

Ancak tıpkı AKP iktidarının sosyal hayata soktuğu gibi, TSK içinde de dindarlığı öne çıkarma hevesi ortaya çıktı.

Ve elbette bu dindarlık değildir, dinciliktir; dini siyasallaştırmaktır, siyasal İslamcılıktır!

Ve maalesef Türk Ordusunun en üst komutanları, sanki AKP kadrolarıymış gibi, iktidarın Türkiyeye geçirmeye çalıştığı bu dincilik görüntüsüne aracılık etmektedirler!

AKPNİN TAM İKTİDARIZ MESAJ GAYRETİ

Gelelim Türk Ordusunun en üst komutanlarını kendi kadroları gibi değerlendiren iktidarın amacına…

AKP neden Türk Ordusunu hep ibadet görüntüleriyle servis ediyor?

İktidar tabanına ve Türkiyeye şu mesajı vermeye çalışıyor: Türk Silahlı Kuvvetleri eskiden laik-dinsizdi ve bize karşıydı, şimdi dindar oldu ve emrimize girdi!

Amaç ne? Öncelikle Türkiyeye güçlüyüz ve her yerde iktidarız mesajı vermek! Çünkü medya ve yargıdan sonra TSKyi de teslim aldığını gösterebilen bir iktidar, tam iktidar olacaktır!

Diğer yandan tabana bakın FETÖyü tasfiye ediyoruz ama boşaltılan yerleri de dinle doldurabiliyoruz denmiş oluyor!

LAİK CUMHUİYETLE VE BEKÇİSİYLE HESAPLAŞMA

Burada önemli olan şudur: AKP iktidarı Türkiyeyi dincileştirmeye çalışarak Laik Cumhuriyetle hesaplaşıyor ve Cumhuriyetçilere bakın laikliğin bekçisini de dize getirdim demeye getiriyor!

Türbanı ilkokullara kadar sokan, eğitim müfredatından evrimi çıkaran, müfredata şeriat hukukunun alt kolları olan muamelat ve ukubat konularını koyan, okulları imam hatipleştiren ve kindar nesil hedefleyen iktidar, bu hedefe uygun olarak Türk Ordusunu da biçimlendirmeye çalışmaktadır.

Allahın lütfu dedikleri 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirerek Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarını İçişleri Bakanlığına, kuvvet komutanlıklarını Savunma Bakanlığına bağlayan ve Genelkurmay Başkanlığını altsız hale getiren iktidar, aynı zamanda askeri okulları, GATAyı ve askeri yargıyı da kapatarak aslında Türk Ordusunu parçalara ayırmıştı. Şimdi son bir operasyonla rehin aldığı isimlerin katkısıyla orduyu dincileştirmeye çalışıyor!

Böylece Türk Ordusu ABDnin çuval operasyonu ile başlayan darbeler sürecinde, Şemdinli operasyonuna, Ergenekon kumpasına ve Balyoz tertibine maruz kalmış, ardından 15 Temmuz darbe girişimi ve darbenin fırsata çevrilmesi operasyonuna uğramış ve son olarak da dincileştirme operasyonu ile karşı karşıya kalmıştır!

Hedef, 2019 virajını da alarak rejimi değiştirmektir!

 

 

 

Eğitim