darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Yurt yangını sonrası ilk gözaltılar Eğitim Sen'e!

Adana Aladağ’da 11’i öğrenci 12 kişinin ölümüne yol açan yangın faciasını öğrendikten sonra bölgeye giden Eğitim Sen yöneticileri gözaltına alındı. Yöneticiler, bakanlar yurttan ayrıldıktan sonra serbest bırakıldı. Adana Eğitim Sen Başkanı Ahmet Karagöz, “keşke bu önlemleri yangının çıkmaması için alsalardı, çocuklarımız da ölmeseydi' dedi.

'GİRMEMİZE İZİN VERİLMEDİ’

Suvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, Adana yangınında 6 yetkili gözaltına alındı ancak onlardan önce 4 Eğitim Sen’li gözaltına alındı. Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz yaşananları anlattı. Yangını haber aldıktan hemen sonra inceleme yapmak, ailelerin acılarını paylaşmak için Aladağ’a gitmek üzere 4 kişilik heyetle yola çıktıklarını anlatan Karagöz şunları söyledi:

“Saat 02.00 sularında Aladağ’a ulaştık. Çok yoğun güvenlik önlemi vardı. Yangının yaşandığı bölgeye gitmemize izin verilmedi. Başbakan yardımcısı ve bakanların ilçeye gelmekte olduğu söylendi. Bu arada her birimizin koluna bir polis girdi ve bizi karakola götürdüler. Başbakan Yardımcısı ve bakanlar gidene kadar karakolda bekletildik.'

“Bizi nasıl tehlike unsuru olarak gördüler bilmiyorum' diyerek yaşanan duruma tepki gösteren Karagöz, polisin “ilçede gerginlik olmasın' diye bu gözaltını savunduğunu söyledi. Karagöz, “Keşke bu önlemi çocuklarımızın ölümüne yol açan yangının çıkmaması için alsalardı' dedi.

'İLKOKULDA ÖZEL YURT AÇILAMAZ’

Yangında hayatını kaybeden çocukların 10-14 yaşında olduğuna dikkat çeken Karagöz, basına yansıyan ortaöğretim yurdu iddiasının doğru olmadığını söyledi. Mevcut yasalara göre devlet dışında kurumların ilköğretim düzeyinde yurt açamadığını belirten Karagöz, “MEB tarafından denetim yapılmadığı, yapıldıysa da görmezlikten gelindiği ortaya çıkıyor' dedi.

Devlet ücretsiz kaliteli yurt hizmetini yeterince vermediği için yoksul ailelerin çocuklarını cemaat yurtlarına teslim etmek zorunda kaldığını söyleyen Karagöz, buna yol açanların, ihmali bulunanların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini kaydetti.

'SADECE DEVLET AÇABİLİR’

Öğrenci yurdundaki yangın faciasıyla ilgili Eğitim Sen’den yazılı açıklama yapıldı. Sadece lise ve üniversite öğrencileri için özel yurt açılabildiğinin altı çizilen açıklamada şöyle denildi:

“Aladağ’da 'Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangında ölen çocukların 11-14 yaşları arasında ortaokul (ilköğretim ikinci kademe) öğrencileri olduğu açıktır. Temel eğitim çağındaki çocuklar için sadece devlet tarafından yurt ya da pansiyon kurulabilmesine rağmen, ortaokul öğrencilerinin bu yurda yerleştirilmesinin önünü açan herkes bu kitlesel cinayetten öncelikli olarak sorumludur.'

İlgili Haberler

Güncel

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Güncel

İzmir'de bayramda ulaşıma yüzde 50 indirim

Güncel

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Güncel

AKP'li başkan kazara kendini vurdu

Güncel

Akşener'den Erdoğan'a: Gardaşımızı İran'a teslim etmeyin

Güncel

Marmaris'te kıyı ve deniz dibi temizliğinde 3,5 ton çöp toplandı

Güncel

Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya bin 717 TL ceza kesildi

Güncel

'Geceleri Fetullah Gülen ölsün diye dua ediyordum'

Güncel

AKP üyelerini taşıyan otobüsle otomobil çarpıştı: Ölü ve yaralılar var!

Güncel

İzmir'de trafik polisinin köpeğe ateş ettiği iddiası ile ilgili açıklama

Güncel

ÖKK darbe girişimi davasında ara karar açıklandı

Güncel

Türkiye'de bir Almanya vatandaşı tutuklandı