Çok Okunanlar

'Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi Özel Harp Dairesi elemanıydı'

Yandaş yazar CHP'nin Ankara ve İstanbul adayını açıkladı

Aydın Doğan'dan flaş Londra hamlesi

AKP'li patrondan 'Sarı Yelekliler' üzerinden ölüm tehdidi!

AKP adayı: AKP'lilere oy veren babam olsa evime almam sokağa atarım

Yusuf Halaçoğlu'ndan sert açıklama: Suriyeliler, Cumhurbaşkanı'nın eşi istedi diye mi vatandaşlığa alınacak?

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Suriyeli'lere vatandaşlık verilmesi konusunda kendisini eleştirenlere, "Balkanlardan gelenler Evlâd-ı Fatihandı. Suriye'den gelenler kim? Evlad-ı fatihan kimlerdi biliyor musunuz? Mehmet Akif, Yahya Kemal, Ali Şen, Naim Süleymanoğlu, Hulusi Kentmen, Hidayet Türkoğlu, Oktay Sinanoğlu, Âfet İnan, Metin Oktay, Emel Sayın, Mustafa Kemal" dedi.

Suriyeli'lere vatandaşlık verileceğine ilişkin tartışmalara katılan MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, "Balkanlardan gelenleri kabul ettik, neden Suriyeli'lere karşısınız?" diye açıklama yapan bazı çevrelere tepki gösterdi. Halaçoğlu şöyle konuştu:

"Bazı kişiler Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye kabulüyle ilgili olarak, 'Balkanlar'dan gelenleri kabul ettik neden Suriyeli'lere karşısınız? Onları da kabul edelim' diye yorum yapıyor. Balkanlar'dan gelenler Evlâd-ı Fatihandı. Suriye'den gelenler kim? Biraz tarih bilginiz varsa bilirsiniz, yoksa okuyun araştırın. Sosyolojik, kültürel, ekonomik, sağlık, demografik ve siyasi problemler de cabası. Kaldı ki neden ve ne için Türk vatandaşlığına alınacak? Nüfusumuz mu az. Yoksa işçiye mi ihtiyaç var? Veya Cumhurbaşkanının eşi istedi diye mi? Ortaya çıkan asayiş sorunlarından hiç bahsetmiyorum bile. Bunu uygulayanlar yarın vatana ihanetle anılacaktır. 'Keşke' demenin de faydası olmayacaktır." 

EVLAD-I FATİHAN KİMLER?

"Cahille uğraşmak kadar kişiye zulüm olmaz" diyen Halaçoğlu, sosyal medya üzerinden de dile getirdiği tepkisinde şu ifadeleri kullandı:

"'Evlâd-ı Fatihan kimdi ve bu ülkeye ne faydaları oldu' diyor bazıları. Evlâd-ı Fatihan Rumeli'yi fethederek Türk toprağı yapan, Anadolu'dan, Rumeli'yi Türkleştirmek için oraya yerleştirilen Yörük-Türkmenlerdi. Osmanlı Devleti oraları kaybedince ata yurtlarına döndüler. Çanakkale’de şehit oldular. Milli mücadelede vatanın kurtulması için çalıştılar. Evlad-ı fatihan kimlerdi biliyor musunuz? Birçok kişi bilmiyor. Yüzlerce var. Bazıları Mehmet Akif, Yahya Kemal, Fahrettin Altay, Ahmet Cevdet Paşa, Ali Şen, Naim Süleymanoğlu, Koca Yusuf, Hulusi Kentmen, Hidayet Türkoğlu, Oktay Sinanoğlu, Âfet İnan, Metin Oktay, Emel Sayın, Fevzi Çakmak, Mustafa Kemal vs. vs. Bu ülke için neler yaptılar dersiniz? Artık cehaletiniz sebebiyle kendinizle alay eder hale geldiniz. Yani Evlâd-ı Fatihan herşeyden önce Balkanları fethedenlerin çocukları, torunları. Bunlar kimdi diyenlere: Sen kimsin?"
 

İlgili Haberler

Politika

CHP MYK sonrası İyi Parti ittifakı ve Mansur Yavaş açıklaması

Politika

Gazeteciler Cemiyeti: Gazeteciler baskılarla, mahkeme celpleriyle, hapisle bezdirilemez

Politika

Mansur Yavaş ile ilgili çok konuşulacak iddia!

Politika

10 Kasım'da 'Fesli Kadir'i' ziyaret eden Diyanet İzmir'de hutbe okutacak

Politika

'Adil Öksüz'ü yanlış yerde arıyorlar'

Politika

AKP'li Bolu Belediyesi, Gölcük Tabiat Parkı'nda otel inşaatına başladı

Politika

Diyarbakır ve Batman'ın ardından Van'da da HDP'ye operasyon

Politika

AYM'den başörtüsü kararı: Öğrencinin eğitim hakkı ihlal edildi, tazminat ödenecek

Politika

Rapor: Gazetecilerin yaptıkları gazetecilik faaliyetleri yargılanıyor

Politika

Fatih Altaylı'dan Emin Çölaşan ve Necati Doğru'ya açılan FETÖ davası yorumu

Politika

İlber Ortaylı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasının derhal yok edilmesi lazım

Politika

Akşener, 'Çarşamba son' demişti: Ankara'da son durum...