darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Emeklilere maaş şoku!

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Zehir saçan Kurbağalıdere’nin kenarına 12 katlı otel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dört yıl önce ihaleye verilmesine rağmen, Kurbağalıdere halen ıslah edilememişti.

Bakanlığın onayladığı otel inşaatı, Kadıköy Salı pazarı olarak bilinen ancak şu anda Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının merkezi konumundaki araziyle, Fenerbahçe stadı arasında bulunan 3 bin metrekarelik alana yapılacak. Onaylanan imar planı değişikliklerine, 26 Temmuz’a itiraz edilebilecek.

Alan Kurbağalıdere’nin hemen yanında, çevrede ağır bir koku hakim, anayoldan yeşil alan olarak gözükse de içi çöp yığınları ile dolu.

İnşaat yoğunluğunun iki emsal olarak belirlendiği otel alanında hamam, sauna, havuz, yemekhane gibi tesisler birinci ve ikinci bodrum katlarda yer alacak. Otopark ise daha alt katlarda yer alacak.

Kayıtlara göre arazide yıkılan ancak halen temel düzeyinde görülebilen tescilli bir yapı da var. İnşaatın için Kadıköy bölgesindeki korunması gerekli kültür varlıkları ve tarihi eserlerden sorumlu olan 5 No’lu Koruma Kurulu’nun izni ve gözetimi gerekiyor.

Otelin dere yatağı gibi riskli bir alana yapılmak istendiğine dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediye’sinin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “Daha Kurbağalıdere’yi ıslah edemedin. Dere yatağına, stadyum kenarı gibi kaotik bir yere 40-50 metre yüksekliğinde otel yapıyorsun. Oysa ki dere yatağının sağında ve solunda 25’er metre genişliğinde 'dere mutlak koruma bandı’ dediğimiz 'komşuluk’ bırakmak gerekiyor' dedi.

Sağ, söz konusu alana otel yapacak firmanın, Alışveriş merkezi, konut projeleri, hidroelektrik ve rüzgar santralleri ile özellikle Bağdat Caddesi’ndeki konutların kentsel dönüşümü ile ilgilenen Mono Mimarlık firması olduğunu da ekledi.

Öte yandan, Kurbağalıdere boyunca İBB ekiplerinin ıslah çalışmaları devam ediyor. Temiz su yüzeyinde halen kirlilik düzeyini gösteren kabarcıklar oluşuyor. Kurbağalıdere’nin temizlenmesi için haftasonu Moda sahilinin bir kısmı demir perdelerle çevrelendi. Üzerine “Kurbağalıdere ıslahı işi kapsamında deniz suyu terfi merkezi inşaatı' tabelası asıldı.

İlgili Haberler

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı

Güncel

Hakkari'de 2 PKK mensubu öldürüldü

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!

Güncel

Kesimden kaçan keçi, 3'üncü kattan bir vatandaşın üzerine düştü