Çok Okunanlar

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

Zeki Demirkubuz: Aldatmayan kadın hikaye olmuyor

Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen söyleşiye  öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Filmlerinde aldatan, kötü kadın imgesi görülmesinin sebebiyle ilgili bir soruya Zeki Demirkubuz, "Aldatmayan kadından bir hikâye olmuyor. Erkek aldatırsa çok büyük bir trajedi olmuyor. Kadın aldattığı zaman erkeğin halini görün, işte benim filmlerden veya çevrenizden. O baya böyle sorgulayıcı, insanı olmayan kanallara götürebiliyor. Onun etkisini de biraz değerlendirebiliyorum" diye yanıt verdi.

Radikal’de yer alan habere göre, Demirkubuz filmlerinde kullandığı 'Aldatan kadın' karakterinin bazı kesimler tarafından kadınları kötülemek olarak algılandığını ifade ederek, şöyle devam etti: "Bütün dünyadaki ama özellikle bizim ülkemizdeki cinsellik kültürüne dair bir şeyden yararlanıyorum. Çoğu bu kültürden olan ama bir kısmı da kadının ve erkeğin doğasından gelen, aslında kadının gücüne atıfta bulunan filmler ortaya koymama rağmen Türkiye'de bu angaje olmuş siyaset yüzünden 'hep kadınlar mı aldatıyor?', 'Kadın düşmanı' gibi şeyler oluyor. Bunlar çok benimle ilgili konular değil. Ben kafama takılan, bende bir mesele olarak karşılığını bulan şeylerin filmini yapmaktan sorumluyum. Kadın da değil burada aslında sorun. Ben insanın doğasını anlamaya çalışan filmler yapmaya çalışıyorum. Burada kadının aldatmasıyla ortaya çıkan durumlarla bu doğaya dair daha çok şey ifade etme olanağı çıkıyor. Ve bunu kadınları ifade etmekten çok aldatma duygusunun sebep olduğu erkekler üzerindeki, erkeklerin gerçekliğine dair ortaya çıkan durumlar konusunda daha çok şey anlatma fırsatı veriyor bana. Onun dışında bununla ilgili bir başka tasarrufum söz konusu olmaz. Kadınlarla ilgili bir problemim olamaz. Zaten bu filmlere böyle bir politik angajmanla değil, düz bakabilen birinin nazarında kadınları ne kadar sevdiğim, ne kadar saygı duyduğum ve değer verdiğim anlaşılabilir."

"Halk anlayacak diye film yapmak utanç verici"

Filmlerinin toplumun geneli tarafından anlaşılmadığı eleştirilerine cevap veren Demirkubuz, şöyle konuştu: "Halk anlayacak' diye, toplumun düzeyi bu diye bir tür kendini inkar olan bir tutum geliştirip de kendimi bir kenara koyup benim kim olduğumu değil de, benden ne beklendiği üzerine film inşa edilmesini utanç verici buluyorum. Bu zaten Türkiye'de ve dünyada entellektüellerin önünde duran en büyük mesele. Ve bu dünyanın her yerinde de aynıdır."

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Fuara yoğun ilgi devam ediyor...

Kültür Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek...

Kültür Sanat

Filmi ile Freddie Mercury ve Queen'in gerçek hikâyesi arasındaki 5 fark

Kültür Sanat

Game of Thrones'un final sezonundaki bölümlerin süreleri ne kadar?

Kültür Sanat

Netflix ücretleri değişiyor

Kültür Sanat

Game of Thrones'un final sezonu tarihi belli oldu

Kültür Sanat

Ozan Güven, Don Kişot'um Ben ile sahnede

Kültür Sanat

Mustafa Demircan tecrübelerini kitaplaştırdı

Kültür Sanat

Müslüm filmini kaç kişi izledi?

Kültür Sanat

'Kırmızı Hasat' resim sergisi TSKM'de açıldı

Kültür Sanat

Cem Yılmaz Emanet'in kadrosunu açıkladı

Kültür Sanat

Örümcek adamın yaratıcısı Stan Lee hayatını kaybetti