Çok Okunanlar

'Şarkıcı'dan Fatih Portakal'a tehdit: Seni elime bir verseler...

Bakan 'düzeltti': Makarna ve kömür dağıtmıyoruz, nakit dağıtıyoruz

Canan Karatay: Yüzde bin 500 kanıtlandı kanser yapıyor

İşte CHP'nin belediye başkan adayları!

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na hakaret eden Süleyman Soylu tazminat ödeyecek!

Zonguldak'ta madenciler özelleştirmeye karşı yürüdü

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) 5 müessesesinden en büyüğü 3 bin işçinin çalıştığı Karadon Müessese Müdürlüğü'nün özelleştirme kapsamına alınması talebi, binlerce madencinin katıldığı eylemle protesto edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, TTK Karadon Müessesesi'nin özelleştirme kapsam ve programına alınmasını talep etmesi üzerine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, TTK'dan müessesenin envanter bilgilerini istedi. Kurumda örgütlü olan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yönetimi, müessesenin özelleştirileceği iddiaları üzerine eylem kararı aldı.

MADENCİ BURADA VEKİLLER NEREDE?’

Madenciler attıkları sloganlarla esnafı ve Zonguldaklıları dayanışmaya çağırdı. “Direne direne kazanacağız', “İşçiyi satanı biz de satarız',  “Madenci feneri sönmeyecek', “İş ekmek yoksa barış da yok', “Madenci burada vekiller nerede?', “Susma sustukça sıra sana gelecek', “Bu daha başlangıç mücadeleye devam', “Ölmek var dönmek yok', “Zonguldak madenci omuz omuza', “Zonguldak’a uzanan eller kırılsın'  sloganlarını atan binlerce işçi, “Soma'yı, Ermenek’i unutmadık özelde öleceğimize meydanlarda ölürüz' yazılı pankartla Madenci Anıtı’na yürüyüşe geçti. İşçi ve memur sendikalarının yönetici ve üyeleri, meslek odaları, belediye başkanları ve siyasi parti temsilcileri madencilerin yanında yer alırken, Zonguldaklılar da madencilere destek verdi.  

'ZONGULDAK ÜZERİNDE KARA BULUTLAR DOLAŞIYOR'

Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Zonguldak üzerinde 1990 ve 1994 yıllarında, 5 Nisan kararlarında olduğu yine kara bulutlar dolaştığını, maden ocaklarının, demir-çelik sektörünün tehdit edildiğini söyledi.

Demirci, "Ülkemiz sanayisinin belini kırmak istiyorlar. Uluslararası tekeller ve yerli işbirliklçileri, kendi kazançlarını artırmak için bizi, Zonguldak ve bölge halkını, sonra da ülkemiz insanlarını işsizliğe, açlığa, yoksulluğa mahkum etmek istiyorlar. Bugün bunun ilk adımını TTK Karadon Müessesesi'nde atmak istiyorlar. Çünkü Karadon Müessesesi, TTK'nın bel kemiğidir. En kısa sürede TTK'dan kurtulmanın hesabını yapıyorlar. Buna izin verecek miyiz? TTK'nın özelleştirilmesi girişimlerinden vazgeçildiği resmen açıklanıncaya kadar eylem ve etkinliklerimiz devam edecek. Son nefesimize kadar, bir tek arkadışımız dahi ayakta kalsa bu mücadele, madenci kardeşlerimiz ve Zonguldak halkımızla birlikte devam edecektir" dedi.

'SESİMİZİ YERALTINDAN 8 ŞİDDETİNDE DEPREM GİBİ DUYURURUZ'

Demirci, şöyle konuştu:

"Biz madenciler ve Zonguldak halkı olarak 1990 ve 1994'de tek yürek ve tek ses olarak bu yanlışa nasıl 'dur' dediysek, bugün de engel olacağız. Bu hükümet de Zonguldak'ın TTK'ya, Türkiye'nin de Zonguldak'a ihtiyacı olduğunu görecektir. Biz Zonguldak gerçeğini hep birlikte anlatmaya devam edeceğiz. Sesimizi, bu çığlığımızı buradan, yer üstünden duymazlarsa, yeraltından 8 şiddetinde deprem gibi duyurmaya devam edeceğiz. Bu ses 1990 yılında Türkiye'de ve dünyada yankılanmış, siyasi iktidar bedelini ödemiştir. Bu ses 1994 yılında Türkiye'nin dört bir yanında yankılanmış ve o siyasi iktidar bedelini ödemiştir."

'ÖZELLEŞTİRMENİN ÖLÜM DEMEK OLDUĞUNU BİLİYORUZ'

2010 yılından bu yana kurum yönetiminin ısrarlı talebine rağmen siyasi iktidarın TTK'ya işçi almadığını, bugün 5 bin 500 civarında işçi açığı olduğunu vurgulayan Demirci, şöşle devam etti:

"Göz göre göre TTK'nın zararı büyüdü. Türkiye'nin ithalatı arttı. Zonguldak göç verdi. Türkiye'nin dış borcu arttı. Aslında kaybeden sadece Zonguldak değildir, Türkiye'dir. Kazanan yabancı devletler, yabancı şirketler ve ithal kömürü Türkiye'ye getirenlerdir. Türkiye'de sadece bizim bölgemizde 100-150 yıl ülkemiz demir çelik sektörüne ve sanayisini güvencede tutacak taşkömürü rezervi var. Başka yerde yok. Biz madenciler ve bölge insanı özelleştirmenin ölüm demek olduğunu gördük. Biz 'güzel öldüler' sözünü unutmadık. Ölümden ötesi yok. Biz hergün ölümü yaşayanlardanız. Biz hergün helalleşenlerdeniz. Biz yerin yüzlerce metre altında kendimizi önce Allah sonra arkadaşlarımıza emanet ederiz. Son nefesimize kadar mücadele edeceğiz. İşimize, aşımıza, Zonguldak'a, geleceğimize, ülkemize, milletimize sahip çıkacağız. Bugün madenciler burada, önümüzdeki günlerde tüm Zonguldak meydanlarında olacak ve bu yanlışı mutlaka durduracağız."

'Açıklamanın ardından kalabalık, kentin en işlek caddesi Gazipaşa'yı takiben Valilik önüne kadar özelleştirme karşıtı sloganlarla yürüyerek eylemi bitirdi.

İlgili Haberler

Güncel

Meteoroloji'nin dediği oldu...

Güncel

İDO ve BUDO seferlerinde iptaller

Güncel

İstanbul'da Sarı Yelek eylemi

Güncel

İşkenceye maruz kalan papağandan iyi haber

Güncel

Keşan'da okullar yarın tatil

Güncel

BUDO seferleri iptal edildi

Güncel

Beşiktaş formasını çiğneyen din öğretmeni istifa etti

Güncel

İstanbul Havalimanı'na taşınma kararı ertelendi

Güncel

Şule Çet davasında flaş gelişme!

Güncel

Kızılay'a atanan kayyum iptal edildi

Güncel

Bu resme bakmak kalp durdurdu

Güncel

Meteoroloji uyardı, Bodrum teyakkuza geçti