Beğen butonunda önemli değişiklik

Beğen butonunda önemli değişiklik

Birleşik Krallık, çocukların mahremiyetini korumak için çıkaracağı yasa ile Facebook’un kurallarını yeniden yazmasına neden olabilir. Beğen butonunda önemli değişiklik gelebilir.

Sosyal medya platformları ücretsiz olmasına karşın, bu platformlardaki hareketleriniz ile firmalar bu hareketleri analiz edip farklı amaçlar ile kullanabiliyor. İşin enterasan tarafı asla okumadığınız kullanıcı sözleşmelerinde bu açıkça belirtiliyor. Yani verileriniz yasal olarak toplanıyor. Facebook’un başını çok ağrıtan veri sızıntılarının ardından Birleşik Krallık vatadandaşlarını korumak için ilginç bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Facebook ve Instagram beğen butonunda değişikliğe gidebilir.

Bilgi Komisyon Ofisi (ICO) tarafından alınan karara göre; dürtme teknikleri isimli kodda gençlerin ve çocukların gönderileri beğenme alışkanlıklarına göre verileri analiz edilebiliyor. Bu beğeniler her ne kadar profiller herkese açık olmasa da diğer kişiler tarafından görünebiliyor.

Birleşik Krallık, çocukların mahremiyetini korumak için Facebook ve Instagram’dan beğeni butonunu kaldırmaya hazırlanıyor. Birleşik Krallık çıkaracağı yasa ile Facebook ve Instagram’dan beğeni butonunu kaldırmasını isteyecek. Eğer sosyal medya devi buna uymaz ise muhtemelen Birleşik Krallık bu platformları engelleyecek.

Vatandaşlarını veri ihlali konusunda koruyan Birleşik Krallık, tüm dünyaya örnek olacak bir davranış sergiliyor. Umarız Facebook dünya genelinde bir hamle yapar ve bir gönderiyi kimlerin beğendiğini herkese göstermekten vazgeçer.

Piyasanın en iyi ekranı onda!

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR