Beyaz Saray’da Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar görüşüldü!

Beyaz Saray’da Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar görüşüldü!

Trump ve senatörler, Türkiye’ye uygulanacak ABD yaptırımlarını görüşmek için Beyaz Saray’da toplandı. Toplantıda, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın almasının ardından ABD Kongresi tarafından onaylanan CAATSA yaptırımlarının görüşüldüğü belirtildi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına ilişkin yaptırımların görüşülmesinin beklendiği Beyaz Saray toplantısı sona erdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen Cumhuriyetçi senatörleri Beyaz Saray’a davet ettiği bildirilmişti.

Geçen hafta Washington Post gazetesinde yer alan ve toplantı organizasyonunda bulunan 2 yetkiliye dayandırılan haberde, muhtemelen görüşmenin salı günü yerel saatle 16.00’da yapılmasının planlandığı ifade edilmişti.

Haberde, toplantı davetiyesinin bir kopyasına da ulaşıldığı, davetiyede “Başkan Donald Trump adına… Türkiye hakkında” ibaresinin yazılı olduğu belirtilmişti.

CAATSA NEDİR?

Amerika’nın Sesi’nde yer alan bilgilere göre, 2 Ağustos 2017’de Başkan Trump’ın imzasıyla yürürlüğe giren CAATSA İran, Kuzey Kore ve Rusya’ya uygulanan yaptırımların da dayanağı.

CAATSA, “Rusya Federasyonu’nun savunma ya da istihbarat sektörleriyle ya da bunlar adına çalışan kurum ve kişilerle önemli düzeyde alışverişte bulunan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını” öngörüyor. Türkiye’ye Rus yapımı S-400 füze savunma sistemi sebebiyle yaptırım uygulanmasını öngören madde de bu.

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR