BM gözlemcilerinden kritik ropor: Yeni yıl öncesi, IŞİD’ten yeni saldırı dalgası!

BM gözlemcilerinden kritik ropor: Yeni yıl öncesi, IŞİD’ten yeni saldırı dalgası!

Birleşmiş Milletler (BM), üye ülkelerin istihbarat servisleri tarafından edinilen bilgilere dayanarak kritik bir rapor hazırladı.

Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi’ndeki özel gözlemciler, radikal dinci terörün son zamanlarda gerilemesine rağmen halâ önemli bir tehdit teşkil eden kaygılandırıcı bir resmini çizdi.

Raporu hazırlayan gözlemciler, uluslararası terörizmde son dönemde yaşanan duraklamanın kısa süre içinde sona erebileceğini ve yeni yıl öncesi yeni bir saldırı dalgasının mümkün olabileceğini belirtti.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre; BM gözlemcileri, IŞİD saflarında savaşmaya giden ve sağ kalmış olabilecek 30 bin yabancı teröriste ilişkin kaygıları gündeme taşıdı. Raporda, IŞİD üyelerinin Türkiye’ye kaçmaya çalışabileceği de belirtildi.

Buna göre; söz konusu yabancı savaşçılar yakın gelecekte uluslararası bir kaygı kaynağı haline gelebilir. Bazıları el-Kaide’ye katılabilir, bazıları ortaya çıkabilecek başkaca terör örgütlerine girebilir. Bazıları örgüt lideri olabilir ya da terör örgütlerine üye kazandıran pozisyonlara geçebilir.

Rapor, teröristlerin Türkiye, Fransa, Belçika ve Almanya’da yüzlerce sivili katlettiği 2015 ve 2016’dan bu yana daha az başarılı saldırı gerçekleştirdiğinin altını çizse de Avrupa için tehdit seviyesinin yüksek olmayı sürdürdüğünü belirtiyor.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR