Boratav: Dış açığın ithalat kısılarak daralması, krizin doğrudan bir göstergesidir

Boratav: Dış açığın ithalat kısılarak daralması, krizin doğrudan bir göstergesidir

“Hocaların hocası” olarak tanınan Prof.Dr. Korkut Boratav, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. Boratav, Hazine’den sorumlu damat Albayrak’ın, “türbülanstan çıkış” olarak öne sürdüğü şeyin krizin ta kendisi olduğunu belirtti.

Boratav’ın Sol Haber’de yer alan değerlendirmeleri şöyle:

İktisatçı Korkut Boratav, Berat Albayrak’ın “türbülanstan çıktık, ekonomik durum iyi” sözlerine neden olan bu tabloyu farklı yorumluyor.

‘EKONOMİ CAN ÇEKİŞİRKEN DAHİ CARİ AÇIK VERİYOR’

“Cari işlem açığının daralması nasıl gerçekleşti? Ekonomi küçüldüğü ve toplum yoksullaştığı için… Ocak-Haziran 2019’da dış ticaret açığı 27,9 milyar dolar geriledi. Bu toplamın yüzde 82’si, yani 22,8 milyar doları mal ve hizmet ithalatındaki daralmadan kaynaklandı. İthalat niçin daralıyor? Halkımız yoksullaştığı; tüketimini kıstığı için… Tüketimdeki her azalma, doğrudan veya dolaylı olarak ithalat faturalarını azaltır. Sanayi üretimi daraldığı, enerji, yakıt, ara-mal kullanımı düştüğü için de ithalat faturası gerilemiştir. Ekonominin geleceği anlamına gelen sermaye birikimi düştüğü için de ithalat gerilemiştir. Kısacası, dış açığın ithalat kısılarak daralması, krizin doğrudan bir göstergesidir.”

‘İHRACAT ARTIŞININN DÜZELMEYE ETKİSİ SEMBOLİKTİR’

“İhracat artışının dış açıktaki düzelmeye katkısı ise semboliktir. Altı ayda 5,1 milyar dolarlık ihracat artışının hemen hemen 2 milyar doları hizmet ihracatında (öncelikle turizm gelirlerinden) oluşuyor. Ekonominin temel üretken sektörleri, neredeyse bitkisel hayattadır. Sanayi sektörünün genel durumunu yansıtan İSO’nun İstanbul imalat PMI endeksi Haziran’da da 46,5 değerle küçülmenin sürdüğünü gösterdi. Bu durumda ihracat, ancak stokları eritmek için, yani can havliyle yapılabilmektedir.”

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR