Büyük tepki çeken ‘Civciv çıkarma’ istismarına yayın yasağı

Büyük tepki çeken ‘Civciv çıkarma’ istismarına yayın yasağı

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Mahmatlı köyünde bir tür gelenek haline geldiği söylenen ‘civciv çıkarma’ karakolluk olmuştu. Olayla ilgili ifadesi alınan 30 kişi hakkında ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçlaması ile soruşturma başlatılmıştı. Toplumda büyük tepki çeken “Civciv çıkarma” adlı oyuna ilişkin basın ve sosyal medyaya yansıyan görüntü ve haberlere yayın yasağı getirildi.

Yarım asırlık istismar! ‘Civciv çıkarma’ karakolluk oldu!

Olay geçen 18 Ağustos akşamı yaşandı. Köyde yapılan düğün, kına ve bayramlarda düzenlenen ‘civciv çıkarma’ adı verdikleri skandal âdet, R.G. için düzenlenen kına eğlencesinde de tekrarlandı. “Civciv çıkarma” adlı oyuna ilişkin basın ve sosyal medyaya yansıyan görüntü ve haberlere yayın yasağı getirildi.

Oyun olarak tanımladıkları ‘civciv çıkarma’yla ilgili ulaşılan bir video kaydına göre olay şöyle gerçekleşiyor: Bir odanın ortasına geniş bir çarşaf geriliyor. Ayakta duran 3-4 kişi gerilen çarşafı tutuyor. Çarşafın altına ise yaşları 7 ile 12 arasında değişen 3-4 çocuk giriyor. Bu çocuklarla birlikte 18 yaşın üstünde birkaç kişi de çarşafın altına giriyor. Çevredekilerin gülüşmeleri eşliğinde, çarşafın altındaki çocukların giysileri tek tek çıkarılıyor. Kayda göre, çocukların bazıları çığlık atarken, bazıları çarşafın altından kurtulmaya çalışıyor. Çarşafın altından çıkan çocuklardan ikisinin iç çamaşırlarının da çıkarılmış olduğu görülüyor.

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR