• Cumartesi Anneleri bir kez daha kayıplarının akıbetini sordu: ‘Ölü ya da diri bulunana kadar bekleyeceğim’

  Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talep etmek için 762 haftadır her Cumartesi eylem yapan Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’na girişine yine izin verilmedi. İHD önünde toplanan Cumartesi Anneleri, Ramazan Tekin ve Mehmet Şirin Bayram’ın akıbetini sordu.

  Cumartesi Anneleri’nin 762. hafta buluşmasına, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın yanısıra çok sayıda HDP’li ve CHP’li milletvekili destek verdi.

  1 Kasım 1996 yılında gözaltına alınarak kaybedilen Ramazan Tekin ve Mehmet Şirin Bayram’ın akıbeti soran Cumartesi Anneleri’nin basın açıklamasını Besna Tosun okudu. Tosun, Mehmet Şirin Bayram’ın nişanlısının 23 yıldır Bayram’ı bekledigini ve “Ölü ya da diri nişanlım Şirin bulunana kadar onu bekleyeceğim” dediğini belirterek gözaltında kaybedilen Ramazan Tekin ve Mehmet Şirin Bayram’ın hikayesini aktardı.

  Kayıplarda etkin soruşturma yürütülmedi

  “1 Kasım 1996 gecesi 65 yaşındaki Ramazan Tekin’in Kulp’un Demirci köyündeki evi askerler ve korucular tarafından basıldı. Ramazan Tekin ile evde misafir olan 18 yaşındaki Mehmet Şirin Bayram gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Kulp İlçe Jandarma Karakolu’na götürüldüğü ve beş gün karakolda tutulduğu bilgisi ailelerine ulaşsa da başvurdukları Karakol’dan ‘Biz almadık, bizde yok’ cevabı verildi. Savcılığa yaptıkları başvurular sonrası aileler ‘Askeriyeyi şikayet ediyorsunuz’ diye ağır baskı ve tehditle karşılaştı. Diğer gözaltında kaybetmelerde olduğu gibi etkin soruşturma yürütülmedi.”

  Tosun, son olarak Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak basın açıklamasını sonlandırdı.