Cumhuriyet Bayramı da geçti...

Cumhuriyet Bayramı da geçti...

Ağustos ayının başında Fazıl Say’a yazmış olduğum açık mektuptan bu yana yazmadım, hep izliyorum, bakalım kim ne yapacak diye anlamaya çalışıyorum.
Türkiye, gerçekte değilse bile, seçim sonuçlarına göre %49 - %51 olarak ikiye bölünmüş durumda ve %51 olduğunu savunan kesim iktidarda.
Demokrasilerde seçim sonuçlarını saygıyla karşılamak bir gelenektir. Demokrasi ne kadar yalnızca seçim değilse de, seçilmişlerin ülkeyi yönetecekleri bir gerçektir. Türkiye’de bu gerçeği yaşıyor...

Sosyal medyanın yaşamımızda artık vazgeçilmez bir yeri var. Özellikle Twitter ve Facebook siyasal anlamda daha çok paylaşımın yapıldığı medyalar.

Dövizdeki akıl almaz dalgalanmalar sırasında sosyal medyada %49 kıyametleri kopardı ama %51 elindeki dolarları yaktı, cebindeki iPhone'ları parçaladı. Yani iktidara bağlı olan kesim / seçmen “ne olursa olsun iktidarın yanındayız” mesajını verdi.

Gerek sosyal medyadaki bazı paylaşımlar, gerekse okullarda sürüdürlen eğitimden gelen bilgiler Türkiye’de ciddi bir “bilgisizliğin” olup bitenleri “anlamamanın” yani ciddi bir “cehaletin” hüküm sürdüğünü gösteriyor.

Halkı aydınlatmasını beklediğimiz düşünür, yazar, gazeteci vb. kesim ya toplumun her kesimine ulaşacak bir medya bulamıyor, ya korkudan yazamıyor ya da zaten hapiste.
Ana muhalefet partisi CHP’nin üzerine ölü toprağı serpilmiş...

CHP içindeki farklı görüşteki guruplar da, Türkiye’nin temel meselelerini unutmuş görülüyor ki hepsi parti içi iktidarı nasıl elimizede tutarız ya da elimize geçiririz hesaplarını yapıyorlar.

Öte yandan zaten TBMM’i de pek öyle önemli ve etkin bir yer olmaktan çoktan çıktı. Devlet Başkanının talimatlarını onaylayan bir kurum orası şimdiki durumda.
95 inci yılını kutladığımız (!) Cumhuriyet Bayramı’nın öncesinde ve hemen sonrasında sosyal medya Atatürk’ün fotografları, ona bağlılık mesajları, Türk bayrakları ve Atatürk’ün sözleri ile dolup taştı.

Hemen hemen tüm fabrikaları (şeker, kağıt vb.) satılıp yok edilmiş, yabancı tohumlara tutsak edilmiş tarımı ile boğuşan Türkiye, bu bayramda milyarlarca liraya mal olan yeni İstanbul Hava Alanı’nın açılışı ile gurur duydu. Cumhuriyetin 95. yılının en büyük kazanımı olarak halka sunuldu.
Sosyal medya bu konuda ikircikliydi, kimisi eleştirirken, kimisi görkemli kule fotograflarını beğeniyordu.

Yüzde 51 halinden memnun, yarın bir gün ekonomik kriz patladığında onlara bu durum bir türlü anlatılacak ve “dayanmaları” istenecek, onlar da faza sorgulamadan kabul edip, boyun eğecekler.

Yüzde 49 ise yine sosyal medyada, bilgisayarlarının başında verip veriştirecekler ve aaaah aaaah etmeyi sürdürecekler, çare bulun diye feryad edecekler...
Çareyi söylüyorum...

TÜRKİYE’NİN BUGÜNKÜ DURUMUDAN KURTULABİLMESİ İÇİN CEHALET İLE ACİLEN SAVAŞMAYA BAŞLAMASI GEREKİYOR.
Sosyal medyada yazarak, Atatürk ve Bayrak fotografları paylaşarak hiçbir şeyi ç ö z e m e z s i n i z!

Sokağa çıkarsınız, %51 ile dost olmaya uğraşırsınız, onların dilinden konuşarak, onlarla bağ kurarsınız ve onları yavaş yavaş eğitmeye başlarsınız, cehaletten kurtulmalarını sağlamak için ne gerekiyorsa onu yaparsınız.
İşe, mahalle baskısı ile örtünmüş ve her türlü olumsuzluğu kabul eden apartmanınızın kapıcısından, bakkalınızın çırağından başlarsınız. İşinizin Çok zor olduğunu biliyorum ama, BAŞKA ÇARENİZ KALMADI, HABERİNİZ OLSUN !

Sonra sivil toplum örgütleri içinde bu çabanızı sürüdürmeye başlarsınız, ancak çalışacağınız örgütü seçerken dikkatli olun, zamanını toplantılar yaparak geçiren ve bir türlü gerçekçi eyleme geçemeyen örgütlerden uzak durun, onlarla iş yapılmaz.İş yapacak, eğitime ve cehaletle savaşıma el verecek örgütlerle yola çıkın ve ilk olarak etrafınızdaki %51'i destekleyen kadınları eğitmeye çalışın.

Bu çabalarınız için sosyal medyada bugüne kadar yayınlanmış pek çok malzeme var, bulamıyorsanız da kendi eğitim malzemenizi kendiniz yaratın, aynı kurtuluş savaşında Mustafa Kemal’in yaptırdığı gibi, siz de kendi işinizi kendiniz yapın...
Türkiye, Cumhuriyetinin 100. yılını görür görmesine ama bu beş yılı çalışarak ve cehaletle savaşarak geçirmezseniz eğer, kutlayacağınız Cumhuriyet Bayramı, sizin Cumhuriyetinizin bayramı olamayacak.
Size %49 için bir halk örgütlenmesinden söz ediyorum ve bir tek hedef için bu örgütlenmenin gereğinin altını çiziyorum, o da CEHALET İLE SAVAŞMAKTIR!

YAZARLAR