Diyarbakır kayyumu: Erdoğan’a tahammül edemeyenlerin yerine biz herkesi kucaklayacağız

Diyarbakır kayyumu: Erdoğan’a tahammül edemeyenlerin yerine biz herkesi kucaklayacağız

Diyarbakır’da görevden alınan Mızraklı’nın yerine atanan kayyum valisi Hasan Basri Güzeoğlu’nun ilk açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğraflarının belediye binasından kaldırılmasına’ yer verdi.

Kayyumun ilk icraati: Atatürk portresi yerine Erdoğan!

31 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Mızraklı, kendisinden önce kayyum olarak görev yapan Cumali Atilla’nın belediye binasında kendine özel yaptırdığı odayı ifşa etmişti. Gece geç saatlerde İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı bir açıklamayla görevden alınan Mızraklı’nın, kayyumu ifşa ettiği videosu yeniden gündeme gelmişti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı HDP’li Adnan Selçuk Mızraklı’nın yerine yeniden kayyum olarak atanan Vali Hasan Basri Güzeoğlu görevi devraldı.

Görevi devralan Vali Hasan Basri Güzeoğlu’ndan ilk açıklama geldi.

Kayyım Güzeloğlu,  “Yargı organları tarafından yürütülen 9 ayrı soruşturma ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen 3 soruşturma devam etmektedir. Çok kısa bir süre içerisinde belediye yönetiminde olmalarına rağmen bugün başladığımız gün itibariyle belediye binasında bile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını kaldıran, her alanda dahi bile buna tahammül edemeyen bir anlayışın yerine biz herkesi kucaklayan bir anlayışla göreve başlıyoruz” dedi.

Güzeloğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yargı organları tarafından yürütülen 9 ayrı soruşturma ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen 3 soruşturma devam etmektedir. Anayasanın verdiği yetki ve yasal çerçevede bugünden itibaren Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmış, şahsım Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı vekili görevine başlamış bulunuyorum. Seçim sürecinden bugüne devam eden, halkımızın gözü önünde olan bir dizi vicdanları yaralayacağı, kabul edilemez uygulamalar gerçekleşmiştir.

Aziz şehitlerimizin yakınlarının iş akitlerinin fesh edilmesi, belediyede daha önce hizmet almış birçok kamu görevlisinin yerlerinin haksız değiştirilmesi, yargı kararı olmasına rağmen göreve iade edilmemeleri, terörden yargılananların belediyede görevlendirilmesi, eş başkanlık uygulamasının hayata geçirilmesi, imar planlarında yapılan cami imar planlarının iptal edilmesi gibi mahşeri vicdanı yaralayıcı bir dizi uygulamalar yapılmıştır.

Belediyenin kaynakları yeniden PKK terör örgütüne, işbirlikçilerine tahsis edilmeye başlanmıştır. Devletin ve milletin emanetinin bu şekilde terör örgütüne, işbirlikçilerine kadar kullanılması kabul edilemez. Belediye, seçim sonrası dönemde şanlı Türk bayrağımızı belediye kimlik kartlarından başlayarak internet sitelerinden de kaldırmıştır.”

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR