Dolar gece yarısı neden yükseldi? ‘Hiçbir şey olmasa bile kesin bir şey oldu’

Dolar gece yarısı neden yükseldi? ‘Hiçbir şey olmasa bile kesin bir şey oldu’

23 Ağustos Cuma gününü 5.78 seviyesinde kapatan dolar kuru Türkiye saatiyle 01.00-1.39 arasında 5.78 seviyesinden 6.39’a çıktı. Bankaların stop-loss (zarar durma emri) ile işlemleri durdu. Bu adımın ertesinde dolar kısa süre içerisinde yeniden 5.80 oldu.

Dolarda gece yarısı sürpriz sıçrama!

Dolardaki ani yükseliş büyük merak uyandırırken, ekonomistlerden Uğur Gürses, “Yarın herkes stop-loss ne demek, nasıl çalışıyor bunu öğrenecek” diyerek şunları kaydetti:

“1- Trump’ın ticaret savaşına yeni bir basamak eklemesi bugün Dolar/Yuan kurunun 7.18’e fırlamasına neden oldu. Tüm gelişen ülke paralarına ilave baskı demek bu.
2- Kimi panik yatırımcılar TL’ye karşı dolar alınca, kuru yukarı ittiler. Sığ piyasada kur, daha önce zararı sınırlamak için “stop loss” siparişi bırakılan seviyelere deyince kur daha da sıçradı. Daha yukarı seviyelerdeki “stop-loss” noktaları mayın gibi patlamaya başladı ve
3- Kur 6 seviyesini de aşıp 6.3370’e kadar vurdu. sonra da bu köpük söndü. Ama Trump-Yuan döngüsü devam ettikçe kur çok dalgalanacak. Buna hazırlıklı olmak gerekiyor.
4- Peki neden bunlar neden TL’nin başına geliyor? Hala en kırılgan para olarak görüldüğü için. O yüzden TL’nin “koruma kalkanı” olan faizin düşürülmesi-düşürme baskısı bu kırılganlığı besliyor.
5- İsteyene, tüm bunları bilmeyenler için “Malazgirt’in yıldönümünde paramızın değerini çökertmek istediler” argümanı da rafta; kullanılmaya hazır duruyor.”

Gece yarısı dolardaki ani yükselişin nedeni herkes için merak konusu olurken, ekonomist İbrahim Kahveci ise “hiçbir şey olmadıysa da bir şeyler oluyor” yorumunda bulundu.

Kahveci, “Hiçbir şey olmadıysa da birşeyler oluyor. Piyasalar olağanüstü. Tamamı dünya olmayacak kadar bizde sert rüzgarlar var. Ya da dünyada esen rüzgar en sert bizi vuruyor” dedi.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR