Dünya, AKP’nin Fırat’ın doğusu hazırlığını nasıl gördü? ‘Suriye’nin toprak bütünlüğü korunmalı’

Dünya, AKP’nin Fırat’ın doğusu hazırlığını nasıl gördü? ‘Suriye’nin toprak bütünlüğü korunmalı’

AKP’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlatmak istediği operasyonun yankıları devam ediyor. Beyaz Saray’ın, operasyona dahil olmayacağını açıklamasının ardından AB, Rusya ve Almanya ile Birleşmiş Milletler’den açıklama geldi.

AKP’den ‘Fırat’ın doğusu’ hazırlığı: ABD güçleri Türkiye sınırından çekiliyor!

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapacağı operasyona yönelik; Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump’ın telefon görüşmesi yaptığını belirtilerek, “Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak” denildi.

AB: ÇÖZÜM ASKERİ DEĞİL

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic ise, Türkiye’nin güvenlik kaygıları konusunda haklı olduğunu, ancak Suriye’de çözümün askeri değil, politik bir geçişle elde edilebileceğini söyledi.

RUSYA: SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALI

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov da yaptığı açıklamada, “Suriye’nin toprak bütünlüğü korunmalı” dedi. Peskov, Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda Türkiye’nin Rusya’nın pozisyonunu bildiğini söyleyerek, “Umuyoruz ki, Türk meslektaşlarımız her durumda bu pozisyona bağlı kalacaktır” açıklamasında bulundu.

Rusya’dan, Fırat’ın doğusuna operasyon için açıklama!

TRUMP: IŞİD’LE TÜRKİYE İLGİLENMELİ

ABD’nin askerlerini Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırından çekmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Trump, twitter üzerinden açıklamalarda bulunan, “Göreve ilk geldiğimde IŞİD’le bölgede etkiliydi, yüzde yüz yendik. IŞİD’le Türkiye, Suriye, İran, Rusya ve Kürtler ilgilenmeli” dedi.

Trump’tan Suriye açıklaması: ABD’nin sonu olmayan bu saçma savaşlardan çekilme zamanı

ALMANYA: SONUÇLARI VAHİM OLUR

Almanya ise, Türkiye’ye Suriye’nin kuzeyine tek taraflı bir askeri harekattan kaçınma çağrısı yaparak, “Böyle bir operasyon gerilimi tırmandırır, istikrarsızlığı derinleştirir, insani bakımdan da sonuçları vahim olur” uyarısında bulundu.

BM: EN KÖTÜSÜNE HAZIRLANIYORUZ

Birleşmiş Milletler (BM) de, olası bir operasyon için “En kötüsüne hazırlanıyoruz” dedi.

BM’den ‘Suriye’nin kuzeyine operasyon’ açıklaması: En kötüsüne hazırlanıyoruz

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR