16 eyalet Trump''a dava açtı!

Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi'ne başvuru yapan eyaletler Colorado, Connecticut, Delaware, Hawaii, Illinois, Maine, Maryland, Minnesota, Nevada, New Jersey, New Mexico, New York, Oregon, Virginia ve Michigan olarak sıralandı. Maryland dışında tüm bu eyaletlerin valisi Demokrat ve belediye meclislerinde de çoğunluk durumundalar. Eyaletler, duvar inşasının milyonlarca dolara mal olacağını ve ABD ekonomisine zarar vereceğini savunuyor.

‘BU BİR TİYATRO DEĞİL'

Başkanlık yetkilerini kötüye kullanmasını engellemek için Trump'ı mahkemeye verdiklerini söyleyen Kaliforniya Başsavcısı Xavier Becerra, şu ifadeleri kullandı, "Başkan Trump'ın, Kongre'nin kanuni bir şekilde eyaletlerimizde yaşayan insanlara aktarmış olduğu vergi gelirlerini tek taraflı olarak yağmalamasına dur demek için dava açıyoruz. Çoğumuz için, Başkanlık Ofisi bir tiyatro salonu değil."

ABD yönetimi ile Kongre arasında imzalanan anlaşma uyarınca göreve başlayan hükümet benzer bir kapanmayı bir kez daha yaşamamak için bütçeyi geçirmişti. Buna göre duvar için bütçeden 1.4 milyar dolar ayrılması öngörülüyor. Ancak Trump'ın acil durum ilanıyla birlikte bu tutar 6.7 milyar dolara kadar çıkabiliyor.

ACİL DURUM İLANI NE GETİRİYOR?

Trump, ülkenin güneyinde bir göç krizi olduğunu savunarak ulusal çapta acil durum ilan etmişti. Bu ilan, Trump'ın, duvarın inşası konusunda Kongre'yi karar alma sürecinin dışında bırakmasını kolaylaştırıyor. Başkana özel ve geniş yetkiler tanıyan bu durum, özellikle Demokratlar tarafından anayasayı ihlal olarak görülüyor.

YAZARLAR