unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

ABD'den Birleşmiş Milletler kararı

Amerika Birleşik Devletleri BM İnsan Hakları Konseyi'nden ayrıldı

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nden çekildiğini duyurdu. Ayrılma kararını sert ifadelerle gerekçelendiren Haley, konseyi "iki yüzlü ve kendine hizmet eden" bir organizasyon olarak nitelendirdi. "Konseyin insan hakları ile alay ettiğini ve adını hak etmediğini" ifade eden Haley, konseyin "kronik bir şekilde İsrail'e karşı önyargılı olduğunu" söyledi.

Washington'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Haley, Konsey içerisinde bulunan Çin, Küba ve Venezuela gibi ülkelerin insan hakları ihlallerinde bulunduğunu kaydeden Haley, konseyin İsrail'e karşı ise ön yargısının olduğunu söyledi. "Konseyin kronik bir İsrail ön yargısı var" diyen Haley, konseyin bünyesi içerisinde yapacağı yenilikler sonrasında ABD'nin tekrar katılabileceğini kaydetti.  

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley daha önce de BM İnsan Hakları Konseyi'nden çıkma tehdidinde bulunmuştu. Haley üyeleri arasında Venezuela, Küba, Çin, Burundi ve Suudi Arabistan gibi insan hakları ihlalleri yapan ülkelerin olduğunu belirttiği Konsey'in bir "siyaset, ikiyüzlülük ve bahane forumu” olduğunu söylemişti.

ABD merkezi Cenevre'de olan konseyi İsrail karşıtı olmakla suçluyor ve konseyde reform yapılmasını istiyordu. 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi üye ülkelerde insan haklarına riayet edilip edilmediğini denetliyor.

ABD 2006 yılında kurulan organizasyona katılmayı Georg W. Bush'un başkan olduğu dönem reddetmişti. Barack Obama'nın iktidara geldiği 2009 yılında ABD konseye üye olmuştu. Trump'ın başkanlığı döneminde ABD Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'dan ayrılmış, Birleşmiş Milletler fonunu kesmiş ve BM'nin desteklediği Paris İklim Anlaşması'ndan çıkacağını duyurmuştu.Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Dünya

Kerkük'te 4 ayrı yerde ses bombası patladı: Çok sayıda yaralı var

Dünya

Fua ve Kefraya'dan 7 bin sivil tahliye edildi

Dünya

ABD Merkez Bankası 'Bej Kitap' raporunu yayımladı

Dünya

İngiltere: Zorluklara rağmen İran'la iş yapmayı sürdüreceğiz

Dünya

Suriye ordusu Hama'da IŞİD'e ait silah deposu ele geçirdi

Dünya

BM'den OHAL açıklaması

Dünya

Trump iddialı: Hiçbir başkan...

Dünya

Suriye'den Rus yapımı MS-21 uçaklarını almak için hamle

Dünya

İsrail Gazze'ye operasyona hazırlanıyor

Dünya

Süveyş Kanalı'nda 5 gemi çarpıştı

Dünya

Fransa Milli Takımı hakkında ırkçı polemik

Dünya

İngiltere: AB'den çıkmak için yeterli vaktimiz var