ABC Özel | Almanya’da skandal soruşturma: ''Irkçı gösteriye neden engel oldun?''

Berlin – Işın Toymaz

Türk kökenli bir aşırı sağcının başvurusuyla geçen Şubat ayında düzenlenen ırkçı kadın yürüyüşünü protesto eden diğer Türkiye kökenli ve Alman siyasetçiler hakkında Berlin Savcılığı soruşturma başlatmak üzere girişimde bulundu.

Savcılık, ülkenin başkenti Berlin’de neonazilerin gösterini protesto eden eylemciler arasında yer alan Federal Meclis’in Birlik’90 / Yeşiller partili Türkiye kökenli milletvekili Canan Bayram,  Federal Meclis Sol Parti Caren Lay,  Berlin Eyalet Meclisi’nin Sol Parti’li milletvekilleri Hakan Taş, Fatoş Topaç, Katrin Schmidberger ve Georg Kössler hakkında soruşturma başlatmak üzere Alman Meclisi’ne ve Berlin Meclisi’ne başvurdu.

Berlin Başsavcılığı soruşturma için siyasetçilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep ederken, Sol Parti milletvekillileri Hakan Taş, Fatoş Topaç, Katrin Schmidberger ve Georg Kössler’in dokunulmazlığının ise kaldırıldığı öğrenildi.

NEONAZİ LEYLA BİLGE BAŞVURDU, HAKAN TAŞ VE YANINDAKİLER DURDURDU

Sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin neonazi kanadındaki Türk kökenli Leyla Bilge’nin başvurusu ile 17 Şubat’ta AfD üyesi kadınlar Başbakanlık konutunun olduğu güzergahta 500 eylemcinin katıldığı ırkçı gösteri düzenlemek istemişti. Buna karşılık yaklaşık bin 500 eylemcinin katıldığı ve ırkçı yürüyüşü durduran  protesto gösterisi ise  ‘Berlin’de ırkçılara geçit yok’ sloganı ile gerçekleşmişti. O gösterilerde milletvekilleri Canan Bayram, Hakan Taş ve adı geçen diğer milletvekilleri de yer almıştı. Gösterilerde 900 polis görev almıştı.
İşte Berlin Savcılığı söz konusu siyasetçilere ve tespit ettikleri eylemcilere ‘gösteri ve yürüyüş hakkını engellemek’ten soruşturma açmak istiyor. 

“DOKUNULMAZLIĞIN KALDIRILMASI SKANDAL”

Haklarında soruşturma açılması beklenen adı geçen siyasetçiler ortak bir açıklama yaparak 
“Savcılığın konuyu aydınlığa kavuşturacağına inanıyoruz” dediler.
Konuya ilişkin sorularımızı yanıtlayan ve dokunulmazlığı kaldırılan Sol Parti’li siyasetçi Hakan Taş söz konusu soruşturmayı “skandal” ve “endişe verici” olarak niteledi.

Hakan Taş

“IRKÇILARI İKİ NOKTADA ENGELLEDİK”

ABC’ye konuşan Milletvekili Hakan Taş’ın soruşturma talebine ilişkin değerlendirmesi şöyle:
1 Ekim’de Berlin Savcılığı, Meclis Başkanlığına dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için başvurdu. Sağ popülist AfD’nin ‘Kadın Yürüyüşü’ kapsamında iki ayrı noktada gösteriyi engellediğimizden aşırı sağcılar ve AfD’liler şikayette bulunmuştu. 

“EYLEM YAPMA HAKKIMIIZI KULLANDIK”
Benimle birlikte 3 milletvekilinin daha dokunulmazlığı kaldırıldı. Milletvekillerinin yürüyüş yapma ve protesto etme hakları sabittir.  Biz de protesto haklarımızı kullanarak aşırı sağcıların destek verdiği yürüyüşte eylem yapma hakkımızı kullandık. Soruşturma başlatılmak istenmesi anlaşılır gibi değil. Umarım başlatılmadan sona erer. Bunun kabul edilir yanı yok. Milletvekili  dokunulmazlıklarının kendi işleriyle bağlantılı yaptıkları işlerden dolayı kaldırılması doğru değildir. Evet,  bir milletvekili karara rağmen çocuklarına nafaka ödemiyorsa veya trafik cezalarında işlem yapılabilmesi için kaldırılması gayet doğal. Suç işliyorlarsa kaldırılması gerekir. Ancak milletvekilinin görevleri ile bağlantılı bir konuda dokunulmazlığının kaldırılması kabul edilemez. 

“BUGÜN OLSA YİNE PROTESTO EDERİM”

Bizler yaptığımızın doğru olduğuna inanıyoruz. Aşırı sağcılara geçit vermemenin doğru olduğuna inanıyoruz. Ve böyle de bir eylem yapmamız çok normal, davranışımızın arkasındayız. Bu gibi işlemlerin yapılması ise gözümüzü korkutamaz. Bugün olsa gider ırkçılara karşı yine eylem yaparız. 

“BİZ DE GİDİP TÜRKİYE’YE Mİ SIĞINALIM?”

Geçmişte başka ülkelerde dokunulmazlıklarla ilgili böyle şeylere tanık oluyorduk. O ülkelerden gelen ve dokunulmazlıkları katıldığı için hapis cezası tehdidi ile karşı karşıya kalanlar eskiden Almanya’ya geliyordu. Ne yani biz de Türkiye’ye mi gidelim. Bu tabii işin esprisi . Ancak bu böyle devam ederse anlaşılan biz de başka ülkelere gideceğiz.

“SAVCILIK DOSYASI KAPATMALI”

Savcılığın dosyayı kapatması gerekiyor. Son derece vahim bir durum. Aşırı sağın tehdit olduğunu ve bunu herkesin kabul etmesi gerektiğini gösterip, ortak mücadele vermek yerine cezalandırma yöntemini tercih etmek. Bu demokrasi adına endişe verici.”

ÖZEL HAREKET ARAÇLARI HAKKINDA SUÇ DUYURUSNDA BULUNDU

Öte yandan Milletvekili Hakan Taş, Almanya'nın başkenti Berlin sokaklarında dolaşmaya başlayan özel harekat araçlarına da işaret ederek konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti.
Üzerinde Türkçe olarak Polis Özel Harekat yazan araçların Berlin merkez, Neukölln ve Kreuzberg bölgelerinde görüldüğüne işaret eden  Taş, araçların Erdoğan muhalifleri arasında korku yarattığını vurguladı. 

YAZARLAR