darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Senin bile inanamayacağın operasyonlar duyarsan şaşırma'

'CHP, 2 büyükşehiri kaybedecek'

Yandaş Mehmet Barlas'tan Erdoğan'a sert sözler

'AKP yüzde 30'ları görebilir'

Erdoğan'ın konuştu, bedelli askerlik buharlaştı

'Çin 30 CIA muhbirini infaz etti'

ABD menşeli Foreign Policy dergisi, Çin'de 30 CIA muhbirinin öldürüldüğünü öne sürdü. Haberde, CIA kaynaklarına atıf yapılarak ABD istihbaratının bu ülkedeki ağının çöktüğü savunuldu.

ABD menşeli dış politika dergisi Foreign Policy 'de yer alan haberde, Çin'de ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı için ( CIA) çalışan 30 muhbirin infaz edildiği ileri sürüldü. Bazıları eski, bazıları da halihazırda görevde olduğu ifade edilen 5 CIA yetkilisinin açıklamalarına yer verilen haberde, CIA 'in Çin 'de 2010 yılına kadar iyi çalışan muhbir ağının çöktüğü bildirildi.

'NEW YORK TİMES'IN VERDİĞİ RAKAMLAR YANLIŞ'

Dergiye konuşan kaynaklar, geçen yıl New York Times gazetesinin Çin'de 2010-2012 yılları arasında tespit edilen CIA'ye çalışan 12 kişinin infaz edilmesi haberinde sayının eksik olduğunu savunarak 30 kişinin öldürüldüğünü iddia etti. Kaynaklar, CIA 'in Çin'de özel iletişim sistemi kullandığını, bu dönemde CIA çalışanlarının kendilerini dokunulmaz, yenilmez hissettiklerini ve Çin'in bu sisteme sızabilme gücünü hafife aldığını öne sürdü.

'CIA'YA ÇİN KÖSTEBEĞİ SIZMIŞ'

2010 yılının sonlarına doğru sistemin bozulmaya başlamasıyla Federal Soruşturma Bürosu ( FBI) tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını belirten kaynaklar, bunun en büyük nedeninin CIA içine sızmış, Çin'e bilgi taşıyan bir köstebeğin olduğunu kaydetti. Öte yandan, bu köstebeğin eski CIA çalışanı Jerry Chun Shing Lee olduğu iddia ediliyor. ABD 'nin Lee hakkında açtığı davada, Çin hükümetinin Lee'ye yüz binlerce dolar ödediği ileri sürülüyor. Kaynaklar, CIA 'in, son dönemde Çin'deki kalan unsurlarına ülkeden kaçabilmeleri için yüklü miktarda para dağıttığı iddiasında bulundu.

Dergideki haberde CIA , FBI ve Ulusal Güvenlik Ajansı bu konu hakkında yorum yapmazken, Çin'in Washington Büyükelçiliği de soruları yanıtsız bıraktı.

İlgili Haberler

Dünya

Macron uyardı: AB tehlikede

Dünya

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

Dünya

Trump Rusya'ya 'Skripal yaptırımlarını' imzaladı

Dünya

ABD'den Çin'e yeni yaptırım!

Dünya

Zaharova: İdlib anlaşmasıyla teröristler ayırt edilecek

Dünya

'Rusya ve Ermenistan arasında müttefiklik ilişkileri var'

Dünya

Macaristan ve Ukrayna arasında 'gizli kamera' krizi

Dünya

Netanyahu'dan İran'a savaş iması!

Dünya

Putin: Başarılı kadın hikayelerinin çoğalması dünyanın yararına

Dünya

Zarif: ABD barış çağrılarını alaya alıyor

Dünya

Mahkeme karar vermişti: 'Mahkeme kararını tanımıyorum, psikiyatriste gitmeyeceğim'

Dünya

ABD'de silahlı saldırı: Çok sayıda kişi vuruldu