Dortmund Alevi Kültür Merkezi 30. kuruluş yıl dönümünü kutladı

Mehmet Tanlı / Dortmund

Altmış yıla yakın bir zamandır Almanya’da yaşayan Türkiyeliler burada kurdukları kurumlarla hem kendi aralarında iletişime geçiyor hemde kültürlerini inançlarını genç kuşaklara aktarmaya çalışıyorlar.

Bu gruplardan birisi de sayıları 800 bine yaklaşan Alevi inancından insanlarımız. Cemevlerinin çoğunluğu Alevilerin çatı örgütü olan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonuna bağlı. Sayıları 150 yaklaşan Cemevi ve bu Alevi Kültür Merkezleri 110 bin üyeye sahip bulunuyor. Dortmund AKM’de bölgedeki aktif derneklerden birisi. AABF’ye bağlı Dortmund Alevi Kültür Merkezi (DO AKM) hafta sonu kuruluşunun 30. yılı nedeniyle büyük bir etkinlik düzenledi.

Dietrich-Keuning-Haustaki Etkinliğe AABF Başkanı Hüseyin Mat, Yönetici Özkan Lafatan, Alevi Kültür Merkezleri NRW Eyalet Başkanı Soner Solmaz komşu şehirlerden kardeş AKM Derneklerinin yöneticileri, üyeleri, birçok Alevi Kanaat Önderi , Dedeler, Pirlerin yanısıra Dortmund şehrinin yerel yöneticileri, Multi-kulturelles Forumun Müdürü Kenan Küçük,  Eyalet ve Federal düzeyde Thomas Kutschaty ( SPD-NRW) , Elvan Korkmaz (SPD Federal Milletvekli) gibi Parlamenterler, farklı siyasi partilerden  Meclis Üyeleri ve 500’e yakın insan katıldı.

Sunuculuğunu Sevim Akgüneş-Demir ve İmren Kılınç-Altundal'ın son derece Profesyonelce yaptığı Kuruluş şenliğinde konuşan Dernek Başkanı Aziz Aslandemir şunları söyledi: ''Derneğimizi çok zor şartlarda kuran, bugüne kadarki çalışmaları omuzlayan  toplumumuzun bize vermiş olduğu desteklerden, hizmetlerden  dolayı hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Alevi öğretisini genç kuşaklara aktarmak en büyük görevimiz.’' dedi.

Aleviler tüm kazanımlarını mücadeleyle elde etmişlerdir

Aziz Aslandemir’den sonra mikrofona gelen Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Başkanı Hüseyin Mat'ta gecede önemli bir konuşma yaptı. Mat konuşmasında ''Avrupa’da artık güçlü ve örgütlü bir Alevi toplumu var ama bunu çekemeyenler, bize saldıranlar da var. Tunceli Cemevine Diyanetişleri Başkanı’nın gitmesi orda Alevilere İmam ve Kuran tavsiye etmesi bize yapılmış büyük bir hakarettir. İçimizde Hızır Paşalar var. 

Bugüne kadar hiç bir talebimizi kabul etmeyen, İstanbul’da cemevimize dozeri yanaştıran zihniyetin temsilcileri olan bu insanları oraya çağıranlar hangi akla hizmet ediyor amaçları nedir? Almanya’da Alevilerin mücadeleyle elde ettikleri Alevilik dersleri, Akademi Kürsüleri, devlet protokolü düzeyinde itibar, kabul görme gibi önemli kazanımları vardır.Almanya Alevilerin en rahat ettiği bir ülkedir. Uzun mücadelelerle elde edilen bu hakları bizim elimizden kimse alamaz. Türkiye’den boşa uğraşmasınlar. Buna Aleviler ve Dostları izin vermeyecektir.'' dedi. 

Dortmun’daki kuruluş yıldönümü şenliğinde derneğin kurucu üyeleride onure edilerek hepsine ve hayatta olmayanların yakınlarına günün anısı olarak birer ‘Teşekkür Plaketi’ verildi.

Gecenin müzikal, kültürel bölümünde ise Türkiye’den gelip nefesleriyle, Alevi deyişleriyle  izleyicilere müzik ziyafeti çeken sevilen sanatçılardan Sabahat Akkiraz ile Şelpenin Üstadı, Bağlama Virtüözü Erdal Erzincan’ın yanısıra Grup Meşk, İmren Kılınç-Altundal, İmam Yıldırım Saz-Ensemble, Dans Grubu Romano Than ve DJ Memo-Lee Wuppertal sahne aldılar.

YAZARLAR