Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

Erdoğan'ın Almanya ziyaretinden beklenenler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eylül ayında Almanya’da ki resmi temasları öncesinde AKP’nin Almanya’da ki Türk toplumunun kutuplaşmasına yol açan lobi örgütleriyle ilgili iki etkili isimden talep ve tespitler geldi.

Işın Toymaz / Almanya

Almanya Türk Toplumu Eş Başkanı Atila Karabörklü ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat ABC’ye yaptıkları açıklamalarda; Almanya tarafından görüşmelerde demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü ve yargının bağımsızlığı vurgusu, Türkiye tarafından ise ırkçılıkla ve İslamofobi ile ilgili etkin mücadele beklentisi sergilediler.

Ankara – Berlin hattındaki gerilimin acilen düşürülmesi arzu edildi. Bununla birlikte Kolat ve Karabörklü’nün Almanya’daki Türk toplumunun da rahat bırakılması talepleri oldukça dikkat çekti.

‘TÜRKİYE PARTİ DEVLETİ OLMADIĞINI İSPATLASIN!’

Almanya Türk Toplumu Eş Başkanı Atila Karabörklü, Türkiye’nin bir parti devleti olmadığını net ve somut bir şekilde ortaya koyması gerektiğini ve Ankara- Berlin temaslarında bu konuya açıklık getirmesi gerektiğini kaydetti.

AKP’nin Avrupa’daki propaganda aletlerine dönüşmüş sivil toplum örgütlerinin acilen ve yeniden nötrleşmesi gerektiğini anlatan  Karabörklü “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya ziyareti ile birlikte ilişkilerimizin normalleşmesini diliyoruz. Almanya’daki 3,5 milyonu aşkın nüfusa ulaşan Türk toplumunun iki ülke arasındaki gerginlikten büyük ölçüde etkilendiğini görüyoruz. 

Almanya Türk Toplumu Eş Başkanı Atila Karabörklü

‘ALMANYA’DA YAŞAYAN 3,5 MİLYON TÜRK GÖZ ÖNÜNE ALINARAK TOPLUMSAL BARIŞA DESTEK VERİLMELİ’

Görüşmelerde hem konjonktürel hem de siyasi açıdan iki ülkenin ortak çıkarlarının gözetilmesi gerek. Almanya’daki Türk toplumunun ve elbette Alman toplumunun yaşam kalitesini ve toplumsal barışın öneminin göz önünde tutulacağını umuyorum.  Türkiye’nin ödevleri var; demokratik bir zemin üzerinde iç ve dış siyasetin geliştirilmesi, yargının bağımsızlığı, özgürlükler gibi faktörler Avrupa’daki Tük toplumunu da rahatlatacak bir konu.

Türkiye parti siyasetinden çıkmalı ve yeni bir yol haritası ortaya koyabilmeli. Türkiye bir parti devleti olmadığını kanıtlamalı.  Almanya içinde AKP’nin uzantısı görüntüsündeki örgütlenmeler halkı ikiye bölüyor. Bu konu acilen mercek altına alınmalı. Bir an önce yeni dile, yeni söyleme ve faaliyetlere ihtiyaç var.  Almanya’nın da ödevleri var. Türkiye’deki demokrasi, insan hakları ve bağımsız yargı taleplerinin arkasında durmalı. Irkçılık, İslamofobi de ciddi meseleler. Göç ve sığınmacı olgusunun istismar edilerek yükseldiğine tanık oluyoruz” dedi.

“BERBEROĞLU VE EREN’İN SERBEST BIRAKILMASINI İSTEYECEĞİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Berlin Birlik Başkanı Kenan Kolat da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretinden gerginliği azaltacak çözümler beklediklerini dile getirdi.

Son seçimlerde CHP’nin Milletvekili Adayı da olan Kolat talep ve saptamalarını şöyle aktardı:

Hem Alman hem de  Türk tarafında doğru bulduğumuz şeyleri elbette aktaracağız.  Türkiye’de demokratikleşme, yargı bağımsızlığı, insan hakları konusunun görüşmelerde gündeme alınması memnuniyet verici. Biz de CHP Berlin olarak Enis Berberoğlu ve Erdem Eren’in ve  Antalya’daki gençlerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Türk tarafının da Almanya’daki ırkçılıkla mücadele konusunda etkin olunması taleplerinin arkasında olmasını istiyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Berlin Birlik Başkanı Kenan Kola

“DİTİB’LER KENDİ KALESİNE GOL ATIYOR”

Buna karşılık Almanya’da Alman kanunlarına göre kurulmuş inanç merkezleri var. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (Ditib) tarafsızlığını korumayarak, kendi kalesine gol atıyor. AKP merkezi gibi çalışmaması gerekir. Bu tür AKP’nin Almanya’daki lobi faaliyetleri ülkedeki Türklerin konumunu da tehlikeye düşürüyor. Ditib’ler ne yazık ki Alman resmi makamları tarafından artık muhatap olarak kabul edilmiyor.

“AD-D VE BİG, AfD’NİN TÜRK VARYASYONUDUR”

Alman Demokratlar Birliği (AD-D) ve Yenilik ve Adalet Birliği (BİG) adlı partiler Almanya’da kurulmuş resmi siyasi partilerdir. Bunlar AfD adlı ırkçı Alman partilerinin Türk varyasyonudur

Alman siyasi partilerinin bu paritlere  gereken cevapları vermeleri gerekiyor. Türk toplumunun bu partilerden uzak durması ve demokratik partilere girerek mücadele etmesi gerekiyor.

Diğer taraftan Avrupa’daki Türk Federasyon ve Milli Görüş (IGMG) örgütlenmeleri de  Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izleniyor. Almanya’nın bu tür yapılanmalarla etkin mücadele sürdürmesinin bir yolu da  Almanya’daki  seküler ve demokratik Türk kuruluşlarını desteklemesiyle münkündür.

“ALMANYA SAMİMİ GÖRÜNMÜYOR”

Türkiye, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) üzerinden Almanya’daki lobi faaliyeti yürüten örgütlenmelerine proje üzerinden destek veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin temaslarında Alman tarafının bunları net bir şekilde dile getirmesi gerekiyor. Ne yazık ki bu konularda Almanya samimi görünmüyor. Türkiye Almanya açısından önemli bir ülke. Türkiye’de 7 bine yakın Alman şirketi var. Önemli bir ihracat ortağı.

İlgili Haberler

Dünya

Suriye ordusu, cihatçıların saldırısını püskürttü!

Dünya

ABC Özel | Alman istihbaratının ikinci adamı Sinan Selen mi oluyor?

Dünya

TGB'den ABD ambargosuna karşı İran ziyareti

Dünya

ABD'den Türkiye açıklaması!

Dünya

Trump kaybetti!

Dünya

Dışişleri Bakanlığı'ndan Eritre açıklaması

Dünya

İsrail'den erken seçim iddiasına açıklama geldi

Dünya

KDHC'den Japonya'ya özür çağrısı

Dünya

ABD ambargosu İran'ı ilaçta yerli üretime sevk etti

Dünya

Fransız Polinezyası Başkanı'ndan 'nükleer test' itirafı

Dünya

Çipras: Türk Akımı'nın Yunanistan'dan geçmesi için çalışma yürütüyoruz

Dünya

Küçük kız tecavüzcüyü karateyle uzaklaştırdı