İngiltere''de Bakanlar Kurulu, Brexit anlaşmasını onayladı

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışı için yürütülen müzakerelerde önemli bir adım atıldı. İngiltere'de Bakanlar Kurulu, ülkenin AB ile vardığı Brexit anlaşmasını onayladı. İngiltere Başbakanlığı, dün AB müzakerecileriyle taslak anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

The Sun gazetesinin politika editörü, Başbakan Theresa May'in kabinesinde yer alan 5 kıdemli bakanın Brexit anlaşmasına destek vereceğini aktarmıştı. Gazetenin kabine kaynaklarına dayandırdığı haberide Dominic Raab, Jeremy Hunt, Sajid Javid, Michael Gove ve Geoffrey Cox'un yanı sıra Andrea Leadsom ve Chris Grayling'in de anlaşmayı destekleyeceği öne sürülmüştü.

Birleşik Krallık'ta kabine bugün toplandı ve AB Komisyonu ile üzerinde anlaşılan Brexit taslak metnini değerlendirdi. Kurul, AB ile varılan anlaşmayı onayladı.

ANLAŞMADA NELER VAR?

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış tarihi olarak belirlenen 29 Mart 2019 tarihinin ardından nasıl bir geçiş döneminin olacağı ve geçiş döneminin ne kadar süreceği, bunun ardından İngiltere ve AB arasındaki ilişkilerin nasıl şekilleneceği bu anlaşma sayesinde belirlenecek. Henüz May ve AB arasında mutabakata varılan anlaşmanın detayları belli değil. Ancak basına sızdırılan birtakım bilgiler var.

Şimdiye kadar May’in üzerinde çalıştığı taslağa en büyük tepki, Brexit yanlısı isimlerden geliyordu. May’in AB ile serbest ticaret koşullarını sürdürme arzusu en çok eleştirilen noktaydı. Müzakerelerde bir diğer anlaşmazlık noktası ise İrlanda ve Kuzey İrlanda sınırına fiziksel sınır kontrolleri getirilmeden ilişkilerin nasıl sürdürüleceğine dairdi.

YAZARLAR