Çok Okunanlar

Polis, taksiden indirdiği kadına tecavüz etti!

Korkut Boratav: AKP kemer sıkma politikasını ağırlaştıracak

Küçük Tetikçi'nin saklamaya çalıştığı '17-25 Aralık' sözleri...

FETÖ lideri Gülen bu cesareti nereden buluyor! ‘Cihâd-ı asgardan cihâd-ı ekbere dönüyoruz'

Rektör Bey binecek, devlet ödeyecek! '3000 motor, 333 beygir olmazsa binmem'

İngiltere'de Brexit kaosu: May oylamayı erteledi

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avam Kamarası'nda yarın yapılması planlanan Brexit anlaşması ile alakalı oylamanın ertelendiğini bildirdi. May, İngiltere ile Avrupa Birliği (AB) arasında varılan anlaşmanın mevcut koşullarda Parlamento'da büyük farkla reddedileceğinin anlaşıldığını söyledi.

Başbakan Theresa May, Avam Kamarası'nda gerçekleştirdiği konuşmasında, mevcut anlaşmaya en büyük itirazın Kuzey İrlanda konusunda geldiğini belirtti.

May, Perşembe günü başlayıp 2 gün sürecek AB Zirvesi öncesi Avrupa Birliği liderleriyle bu konuda görüşmeler yapacağını açıkladı.

İngiltere Başbakanı ayrıca, hükümetinin AB'den gerekirse bir anlaşma olmadan ayrılmaya yönelik hazırlıklarını da hızlandıracağını duyurdu.

Londra ve Brüksel arasında varılan anlaşma, Kuzey İrlanda'nın belirsiz bir süre daha AB kurallarına uymaya devam etmesini, Birleşik Krallık'ın da belirsiz bir tarihte ancak İngiltere ve AB'nin ortak kararı sonrası gümrük birliğinden ayrılabilmesini öngörüyordu.

İngiltere Başbakanı May, Kuzey İrlanda konusunda Avam Kamarası'nın daha fazla söz sahibi olmasını istiyor. AB ise ısrarla anlaşmanın değiştirilmesinin mümkün olmadığını vurguluyor.

May, İngiltere'de Brexit konusunda ikinci bir referandum yapılması çağrılarını ise "Farklı bir sonuç çıkması halinde üçüncü referandum istenir" diyerek reddetti.

CORBYN, MAY'İ ELEŞTİRDİ

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn ise Avam Kamarası'nda, Başbakan May'i son açıklaması sonrası sert bir dille eleştirdi.

Jeremy Corby, hükümetin kontrolü yitirdiğini ve darmadağın olduğunu söyledi.

Corbyn, May'den, AB ile yeni bir anlaşmayı müzakere edememesi halinde, çekilerek müzakere edebileceklerin önünü açmasını istedi.

Liberal Demokrat Parti lideri Vince Cable ise hükümet aleyhine bir güvensizlik önergesi verilmesi halinde, bu önergeyi destekleyeceklerini belirtti.

'ERTELEMEYE GÜCÜ YETMEYEBİLİR'

BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg'e göre, Avam Kamarası'nda azınlıkta bulunan Muhafazakar Parti'nin bu oylamayı iptal etmeye gücü yetmeyebilir.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin, Muhafazakar Parti içindeki sert Brexit yanlısı milletvekilleriyle birlikte hareket etmesi ve Avam Kamarası'nın oylamanın iptaline karşı bir karar alması mümkün.

Eğer bu gerçekleşirse May'in AB ile vardığı anlaşma yarın her koşulda Avam Kamarası'nda oylanacak. Kuenssberg'e göre bu "imkansız bir ihtimal değil."

Avam Kamarası Başkanı John Bercow da, miletvekillerinin oylamanın ertelenip ertelenmemesi konusunda söz sahibi olmasından yana.

 

İlgili Haberler

Dünya

İran ülkede üretilen malların ithalatını yasakladı

Dünya

Alman savunma devi Suudi Arabistan'a silah ambargosunu dava edecek

Dünya

Fransa: ABD Kürtleri korumak gerektiğinin farkına varıyor

Dünya

Trump'tan hükümetin açılması için yeni teklif: Duyurulmadan reddedildi

Dünya

Rusya: Suriye hava savunma sistemleri İsrail'in 7 füzesini düşürdü

Dünya

Prens emniyet kemersiz yakalandı

Dünya

Dünyanın en yaşlı adamı öldü

Dünya

Hükümet kapandı, porno izleme oranları arttı

Dünya

İşten çıkarıldı… Dozerle uçağı parçaladı

Dünya

Afrin'de patlama

Dünya

Yine tekne battı… Ne yani kahve ve kruvasan mı verelim?

Dünya

Yılmaz Polat | Bebek yüzlü Senatör