İngiltere''de Brexit kaosu: May oylamayı erteledi

Başbakan Theresa May, Avam Kamarası'nda gerçekleştirdiği konuşmasında, mevcut anlaşmaya en büyük itirazın Kuzey İrlanda konusunda geldiğini belirtti.

May, Perşembe günü başlayıp 2 gün sürecek AB Zirvesi öncesi Avrupa Birliği liderleriyle bu konuda görüşmeler yapacağını açıkladı.

İngiltere Başbakanı ayrıca, hükümetinin AB'den gerekirse bir anlaşma olmadan ayrılmaya yönelik hazırlıklarını da hızlandıracağını duyurdu.

Londra ve Brüksel arasında varılan anlaşma, Kuzey İrlanda'nın belirsiz bir süre daha AB kurallarına uymaya devam etmesini, Birleşik Krallık'ın da belirsiz bir tarihte ancak İngiltere ve AB'nin ortak kararı sonrası gümrük birliğinden ayrılabilmesini öngörüyordu.

İngiltere Başbakanı May, Kuzey İrlanda konusunda Avam Kamarası'nın daha fazla söz sahibi olmasını istiyor. AB ise ısrarla anlaşmanın değiştirilmesinin mümkün olmadığını vurguluyor.

May, İngiltere'de Brexit konusunda ikinci bir referandum yapılması çağrılarını ise "Farklı bir sonuç çıkması halinde üçüncü referandum istenir" diyerek reddetti.

CORBYN, MAY'İ ELEŞTİRDİ

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn ise Avam Kamarası'nda, Başbakan May'i son açıklaması sonrası sert bir dille eleştirdi.

Jeremy Corby, hükümetin kontrolü yitirdiğini ve darmadağın olduğunu söyledi.

Corbyn, May'den, AB ile yeni bir anlaşmayı müzakere edememesi halinde, çekilerek müzakere edebileceklerin önünü açmasını istedi.

Liberal Demokrat Parti lideri Vince Cable ise hükümet aleyhine bir güvensizlik önergesi verilmesi halinde, bu önergeyi destekleyeceklerini belirtti.

'ERTELEMEYE GÜCÜ YETMEYEBİLİR'

BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg'e göre, Avam Kamarası'nda azınlıkta bulunan Muhafazakar Parti'nin bu oylamayı iptal etmeye gücü yetmeyebilir.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin, Muhafazakar Parti içindeki sert Brexit yanlısı milletvekilleriyle birlikte hareket etmesi ve Avam Kamarası'nın oylamanın iptaline karşı bir karar alması mümkün.

Eğer bu gerçekleşirse May'in AB ile vardığı anlaşma yarın her koşulda Avam Kamarası'nda oylanacak. Kuenssberg'e göre bu "imkansız bir ihtimal değil."

Avam Kamarası Başkanı John Bercow da, miletvekillerinin oylamanın ertelenip ertelenmemesi konusunda söz sahibi olmasından yana.

 

YAZARLAR