Çok Okunanlar

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Her bölüm aynı kıyafet için dudak uçuklatan rakam

Yoksulluğun fotoğrafını paylaşan öğretmen görevden alındı!

Abdullah Gül 55 milletvekiliyle yeni parti kuracak

Türbanlı kadından Gökçek'e mini etek yanıtı: Gece eğlenmeye devam edeceğiz...

Sudan'dan 'Türkiye'ye askeri üs' yorumlarına tepki

Sudan Devlet Başkanı Yardımcısı İbrahim es-Senusi, Arap ülkelerinin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin, Sevakin adasındaki restorasyon çalışmaları için yapılan anlaşmayı "askeri üs anlaşması" gibi yorumlamalarını eleştirdi.

Sudan Devlet Başkanı Yardımcısı İbrahim es-Senusi, Arap ülkelerinin de aralarında olduğu bazı ülkelerin, Sevakin adasında restorasyon çalışmaları için yapılan anlaşmayı "askeri üs anlaşması" gibi değerlendirmelerini eleştirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından bu yıl 17'ncisi gerçekleştirilen MÜSİAD EXPO'nun açılışında konuşan Senusi, Sudan ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmalara değindi.

"Herhalde bu anlaşmaların en önemlisi Sevakin adası restorasyon çalışmaları için yapılanıdır. Bu anlaşma tartışmalara neden oldu. İşin ucunda kıskançlık olmasaydı bu kadar ses çıkmayacaktı." ifadelerini kullanan Senusi, anlaşmanın, "Türkiye'ye Sevakin'de askeri üs verilmesi "şeklinde algılandığını, tartışmaların nedeninin de bu algı olduğunu söyledi.

"Bu tepkilerin Kızıldeniz'de başka ülkelerin askeri üssü bulunmasına itiraz etmeyen aksine memnuniyet duyan Arap ülkeleri tarafından verilmesi tuhaf" diyen Senusi, Sudan'ın egemen bir ülke olduğunu vurguladı.

SUDAN TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Sudan-Türkiye ilişkilerine değinen Senusi, iki ülke arasındaki ilişkilerin, güçlenerek arttığını ve geliştiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve beraberindeki heyetin şu an Sudan'a yaptığı ziyaretin de bunun kanıtı olduğunu aktardı.

Senusi, Oktay'ın ziyaretinin, tarım, sanayi, enerji gibi çeşitli alanlarda anlaşmalar yapmak ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Sudan'da Nil sularının 8 milyon metreküpüne henüz yatırım yapılmadığı, ekilmeyen tarım arazileri olduğunu, yatırım bekleyen alanlar olduğuna dikkati çeken Senusi, Türkiye'ye ve MÜSİAD bünyesindeki iş adamlarına Sudan'a yatırım yapma çağrısında bulundu.

Toprağın altında zenginlik olduğunu kaydeden Senusi, petrol, gaz, altın ve madenin yatırım beklediğini ekledi.

Bu arada Yemen'deki savaştan dolayı üzüntü duyduğunu belirten Senusi, savaşın üzücü olduğunu, belki de Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin, savaşın durmasına yol açabileceğini söyledi.

İlgili Haberler

Dünya

Yamyamlar: Eşi ve metresiyle, öldürdükleri kadınların etlerini komşularına sattı

Dünya

Londra metrosunda makinistlerin maaşı pilot maaşını geçti

Dünya

'2018 Kainat Güzeli' birincisi belli oldu!

Dünya

Hindistan'da tecavüze uğrayan 3 yaşındaki çocuğun durumu kritik

Dünya

Lübnan'da halk sokağa indi

Dünya

Vine'ın kurucusu ölü bulundu

Dünya

7 yıl aradan sonra ilk! Suriye'ye sürpriz ziyaret

Dünya

Mehmet Tanlı | Sarı Yelekliler fitili ateşlediler

Dünya

Türk avukata 'kızını katlederiz' mektubu polis karakolundan gönderildi

Dünya

Erdoğan bu habere sevinecek: Putin, Rusya'da rap konserlerinin yasaklanmasına ilişkin konuştu

Dünya

Hapisteki Katalan siyasetçilerden mektup: Birlik olun, şiddetten kaçının

Dünya

ABD koalisyonu Suriye'nin Hacin bölgesini vurdu: 17 sivil yaşamını yitirdi