Çok Okunanlar

Mersin krizi çözüldü: Burhanettin Kocamaz DP'den aday oluyor

Bahçeli'den aday olamayan 'Burhanettin Kocamaz' açıklaması

Akşener'in 'ihanet' dediği Mersin skandalına isim verdi...

Danıştay'dan deprem yaratacak Kadir Topbaş kararı!

Vatandaşa bedelsiz verilen ürünler tanzimde ücretli satılmış...

Sudan'dan 'Türkiye'ye askeri üs' yorumlarına tepki

Sudan Devlet Başkanı Yardımcısı İbrahim es-Senusi, Arap ülkelerinin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin, Sevakin adasındaki restorasyon çalışmaları için yapılan anlaşmayı "askeri üs anlaşması" gibi yorumlamalarını eleştirdi.

Sudan Devlet Başkanı Yardımcısı İbrahim es-Senusi, Arap ülkelerinin de aralarında olduğu bazı ülkelerin, Sevakin adasında restorasyon çalışmaları için yapılan anlaşmayı "askeri üs anlaşması" gibi değerlendirmelerini eleştirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından bu yıl 17'ncisi gerçekleştirilen MÜSİAD EXPO'nun açılışında konuşan Senusi, Sudan ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmalara değindi.

"Herhalde bu anlaşmaların en önemlisi Sevakin adası restorasyon çalışmaları için yapılanıdır. Bu anlaşma tartışmalara neden oldu. İşin ucunda kıskançlık olmasaydı bu kadar ses çıkmayacaktı." ifadelerini kullanan Senusi, anlaşmanın, "Türkiye'ye Sevakin'de askeri üs verilmesi "şeklinde algılandığını, tartışmaların nedeninin de bu algı olduğunu söyledi.

"Bu tepkilerin Kızıldeniz'de başka ülkelerin askeri üssü bulunmasına itiraz etmeyen aksine memnuniyet duyan Arap ülkeleri tarafından verilmesi tuhaf" diyen Senusi, Sudan'ın egemen bir ülke olduğunu vurguladı.

SUDAN TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Sudan-Türkiye ilişkilerine değinen Senusi, iki ülke arasındaki ilişkilerin, güçlenerek arttığını ve geliştiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve beraberindeki heyetin şu an Sudan'a yaptığı ziyaretin de bunun kanıtı olduğunu aktardı.

Senusi, Oktay'ın ziyaretinin, tarım, sanayi, enerji gibi çeşitli alanlarda anlaşmalar yapmak ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Sudan'da Nil sularının 8 milyon metreküpüne henüz yatırım yapılmadığı, ekilmeyen tarım arazileri olduğunu, yatırım bekleyen alanlar olduğuna dikkati çeken Senusi, Türkiye'ye ve MÜSİAD bünyesindeki iş adamlarına Sudan'a yatırım yapma çağrısında bulundu.

Toprağın altında zenginlik olduğunu kaydeden Senusi, petrol, gaz, altın ve madenin yatırım beklediğini ekledi.

Bu arada Yemen'deki savaştan dolayı üzüntü duyduğunu belirten Senusi, savaşın üzücü olduğunu, belki de Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin, savaşın durmasına yol açabileceğini söyledi.

İlgili Haberler

Dünya

İngiltere'de cinsiyet eğitimi protesto edildi

Dünya

Adalarını 2 günlüğüne 'kapatacaklar'

Dünya

Ünlü olmak için müşteriye çöpten yediriyorlar!

Dünya

Hemşireyi öpen denizci hayatını kaybetti

Dünya

Rusya'dan deprem yaratacak Suriye çıkışı!

Dünya

Kayak merkezinde facia: Çok sayıda kişi çığın altında kaldı

Dünya

İran'ın petrol ihracatı ABD yaptırımlarına karşın arttı

Dünya

16 eyalet Trump'a dava açtı!

Dünya

Moldova'ya artık kimlikle gidilecek

Dünya

Maduro: Bizden 30 milyar çalanlar 20 milyonluk çürümüş gıda öneriyorlar

Dünya

Otomotiv devi fabrikasını kapatma kararı aldı

Dünya

İdlib şehir merkezinde iki patlama: 15 ölü, 30 yaralı