Çok Okunanlar

Cem Karaca, Mahsuni Şerif ve Neşet Ertaş'ın şarkı sözleri sakıncalı görüldü!

'55 milletvekiliyle yeni bir parti kurulabilir'

Skandal seçim iddiası: Merkezden planlanan bir organizasyon var!

Kuran-ı Kerim'in Türkçe mealine yasak!

Sözcü davasında mahkeme ilk kararını açıkladı

Türkiye ‘Kaşıkçı’ dedikçe Selman paraları akıtmış

Kaşıkçı cinayetinin ardından bütün dünyanın takip ettiği Ankara-Riyad geriliminde şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıktı.

Kaşıkçı cinayetinin ardından bütün dünyanın takip ettiği Ankara-Riyad geriliminde şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıktı. Wall Street Journal, yaptığı analizlerde Kaşıkçı’nın cinayet emrini verdiği iddia edilen Prens Selman hakkında Türkiye’den haber ve açıklamalar geldiği anda Suudiler, Suudi Arabistan borsasında alım yaparak negatif giden bir günde piyasayı hareketlendirmiş.

Ekim ayında İstanbul’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nde öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı için en büyük mücadeleyi veren ülkelerden biri Türkiye oldu… Öyle ki Ankara’dan yetkililer ismini vermeden uluslararası basına açıklamalarda bulunmuş ve neredeyse bir ay boyunca her gün Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bilgiler sızdırılmıştı. Suudi Arabistan ve Veliaht Prens Selman’ın canını sıkan bu durum piyasaları da etkilemiş, ABD-Suudi Arabistan ilişkilerine de zarar vermişti.

Fakat bugün dünyanın sayılı gazetelerinden Wall Street Journal, bir makale ve analiz hazırlayarak Prens Selman’ın Türkiye’nin salvolarına resmen parasıyla yanıt verdiğini gözler önüne serdi. Gazetenin borsa verilerinden ve hükümetin borsaya müdahalesini bilen kişilerden aldığı bilgiye kriz zamanlarında Riyad yönetimi Suudi Arabistan borsasında büyük alımlar yaptı. Kapanış saatine yakın yapılan bu alımlarla birlikte piyasayı hareketlendirdiği ifade edildi.

Wall Street Journal’ın haberinde Türk yetkililerin Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklamaları sonrasında borsanın düştüğü ve kapanışa yakın saatlerde Riyad hükümetinin büyük satın alımlar yaptığı görülüyor. Grafikte siyah çizgiler borsanın kapanmadan önceki son saatini gösterirken yeşil artışlar da borsa kapanmadan önce yaşanan ani çıkışları ifade ediyor.22 Ekim’de (yani son paragrafta) Suudi yetkililerin Kaşıkçı’nın İstanbul’daki temsilcilikte öldürülmesi sonrasında ani bir çıkış yapıldığına dikkat çekiliyor.

Göreve geldiği 3 yıldan beri borsayı yakından takip eden ve ekonomisini bu şekilde ayakta tutmaya çalışan Prens Selman’ın normalde hükümet tarafından yapılan borsa işlemlerini kamuya açıkladığı fakat Kaşıkçı cinayeti sonrasında yapılan bu sürpriz alış-satışları kamuoyuna duyurmadığı ortaya çıktı. Hükümetin bu işlemleri kamuoyuna açıklama yapma zorunluluğu olmayan Suudi finans kurumları aracılığıyla yaptığı da belirlendi.

İlgili Haberler

Dünya

II. Elizabeth'in eşi Prens Philip'in, ‘araç kullanması' tartışılıyor

Dünya

Dalgıçlar, 6 Metrelik 'Büyük Beyaz Köpekbalığı' ile karşılaştılar

Dünya

Rus ordusu Menbiç'te YPG ile ortak devriye geziyor

Dünya

Kitaplardan 'cinsel ilişkinin ayıp olduğu' kaldırılacak

Dünya

HRW'nin raporunda Erdoğan'a eleştiri: Demokratik sistemi zayıflattı

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü: Yemen'de 24,4 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı var

Dünya

Putin evleniyor mu? İşte Putin'in herkesten sakladığı gizli aşkı

Dünya

İlk kez bir Arap ülkesi'nde 'Kadın Viagrası'na izin çıktı

Dünya

Pentagon: Çin o alanlarda dünya lideri...

Dünya

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: El Nusra, Türkiye'yle mutabakata rağmen İdlib'den çıkmadı

Dünya

İşçileri kafese kapatıp, zorla tezahürat yaptırdı!

Dünya

Ağrısı için hastaneye gitti, koluna aylarca sperm enjekte ettirdi