Ukrayna: Kerç Boğazı''nda olanlar kriz değil savaş

Kerç Boğazı'nı geçmeye çalışırken Rusya tarafından Ukrayna gemilerinin alıkonulması hadisesiyle ilgili Fox News'e konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Rus sınır güvenlik güçlerinin eylemlerini ‘saldırganlık' olarak değerlendirdi.

Poroşenko "Sayın Putin, bu saldırganlık, Sayın Putin, bu savaş. Bu şaka değil, olay değil, kriz değil" dedi.

Poroşenko'nun sözlerine rağmen, Kiev'den konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

Ukrayna gemileri 25 Kasım'da Rusya sınırlarını ihlal etti ve Rus sınır güvenlik güçlerinin taleplerine karşılık vermeyerek birkaç saat tehlikeli şekilde hareket etti. Olay sonucunda gemiler alıkonuldu, 24 Ukraynalı denizci de tutuklandı.

Kiev bu olayı saldırganlık olarak değerlendirerek Ukrayna'nın bazı bölgelerinde sıkıyönetim ilan etti.

Moskova ise olanların Ukrayna'daki seçimler öncesinde Poroşenko tarafından planlanan bir provokasyon olduğu görüşünde.

'KİEV, RUSYA'YI DÜŞMAN İMGESİ OLARAK KULLANIYOR'

Gazetecilere konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Poroşenko'nun sözleriyle ilgili Kiev'in Ukrayna içindeki seçim hedeflerine ulaşabilmek için Rusya'yı düşman imgesi olarak kullandığını söyledi.

Peskov "Ukrayna'daki seçim kampanyasının sürdüğünü ve Rusya'nın seçim hedeflerine ulaşabilmek için düşman imgesi olarak kullanılmaya devam ettiğini açıkça görüyoruz" dedi.

Peskov, Poroşenko'nun değerlendirmesine katılmadıklarını, yaşananların Ukrayna tarafından yapılan bir provokasyon ve Rusya sınırlarının kabaca ihlali olduğunu ifade etti. Peskov, sınır ihlalinin de beraberinde getirdiği sonuçlar olduğuna işaret etti.

YAZARLAR