Çok Okunanlar

Habertürk TV eski Genel Müdürü gözaltına alındı: Hakkımı helal etmiyorum

Bir zamanlar FETÖ güzellemesi yapıyordu... 'Gezicilerin başları kesilmelidir'

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valisi Yerlikaya'yı ziyaret etti: Yorum yağdı...

Baba Vanga'nın kehanetleri iki lideri korkutacak!

2019'da Türkiye'yi bekleyen neler?...Daha kötüsü kapımızda

Yemen barış müzakereleri İsveç’te bir kasabada başladı

Yemen’de savaşan Mansur Hadi hükümeti ile Husiler arasında müzakereler bugün İsveç’te başladı. BM aracılığıyla yürütülen müzakerelerde tarafların yüz yüze görüşmeyeceği, BM heyetiyle ayrı ayrı toplantılar yapılacağı bildirildi.

Yemen’de Suudi Arabistan destekli Mansur Hadi hükümeti ile İran'ın desteklediği iddia edilen Husiler arasındaki barış müzakereleri bugün İsveç’in başkenti Stockholm’e 50 km uzaklıktaki Rimbo kasabasında başladı.

Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla yürütülen müzakerelerde tarafların yüz yüze görüşmelere katılmayacağı, BM heyetiyle ayrı ayrı toplantılarda yer alacağı bildirildi. BM yetkilileri bugünkü müzakerelerde karşılıklı güvenin tesisine çalışılacağını bildirdi. Öte yandan BM Güvenlik Konseyi'nden bir diplomat AFP'ye yaptığı açıklamada müzakerelerden beklentisinin düşük olduğunu kaydetti.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, bu sabah yaptığı açıklamada, üç yılı aşkın süredir devam eden savaşı sona erdirmek için müzakerelerin önemine değinerek “Yemen’in geleceğinin kontrolünü kaybetmeden şimdi harekete geçmeliyiz” dedi. İki tarafın da gerilimi tırmandırmama çağrısında bulunduğunu söyleyen Griffiths, bunun müzakereler açısından önemli bir dayanak olduğunu kaydetti.

Husiler daha önce yaptıkları açıklamada, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun hava saldırılarını durdurması şartıyla ateşkese hazır olduklarını açıklamıştı.

Ancak koalisyonun saldırıları durmadı. Husilere yakın El Mesirehaber sitesine göre, bu sabah Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Hudeyde’deki hava saldırılarında en az üç kadın yaşamını yitirdi.

El Cezire’nin haberine göre ise, Husiler müzakerelerde Hudeyde Limanı’nı BM’nin kontrolüne verecek bir uzlaşıya sıcak bakıyor.

Müzakerelerin başlamasına kısa bir süre kala Yemen hükümeti Husilerin Hudeyde’den tamamıyla çekilmelerini talep etmiş, Husiler ise talepleri karşılanmazsa Sanaa havalimanını kapatacaklarını açıklamıştı.

Müzakerelerde iki taraf arasındaki esirlerin takasına ilişkin bir uzlaşıya varılmasının da planlandığı belirtiliyor.

Yemen’de Husiler’e karşı Mansur Hadi hükümetini destekleyen Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon, 2015 yılından beri ülkeye hava saldırıları düzenliyor. Koalisyonun saldırıları ve kuşatması sonucu milyonlarca Yemenli açlık ve hastalık salgınlarıyla yüz yüze. 2015 yılından bu yana ülkedeki savaşta en az on bin kişinin hayatını kaybettiği biliniyor.

   

İlgili Haberler

Dünya

Çin'den Kanada'ya 'Huawei' misillemesi: Eski diplomat gözaltına alındı

Dünya

İngiltere Başbakanı May hakkında güven oylaması yapılacak

Dünya

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 'Zenginlerin cumhurbaşkanı değilim' konuşmasını "altın oda"da yaptı

Dünya

Putin'in Stasi kimliği Almanya'da bulundu

Dünya

İspanya'da asgari ücrete yüzde 22 zam

Dünya

Çin'in ABD'ye yapacağı misillemede hedef tahtası Apple olacak

Dünya

Fransa'da operasyon başladı

Dünya

Facebook kampüsünde bomba alarmı

Dünya

'ABD'nin İran'a yaptırımlarının parçası değiliz'

Dünya

Rahibeler çaldıkları yarım milyon doları kumarda harcadı

Dünya

Fransa'da Noel pazarında silahlı saldırı: 3 ölü 12 ağır yaralı

Dünya

'Sarı Yelekler'den sonra 'Kırmızı Yelekler' de eylem hazırlığında