İmam hatipliler için seferberlilk! ''Manevi rehberlik'' sertifika programı açıldı

İmam hatipliler için seferberlilk! ''Manevi rehberlik'' sertifika programı açıldı

Selçuk Üniversitesi, imam hatip mezunları için ‘Manevi Rehberlik Eğitimi Sertifika Programı’ açtı. Ataması yapılmamış  binlerce ‘psikolojik danışmanlık ve rehberlik’ (PDR) uzmanı varken böyle bir uygulamanın başlaması alternatif bir iş kolunun doğması yönündeki adım olarak yorumlandı. ‘Manevi rehberler’bir süredir yurtlara atanmaya başlamıştı.

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın haberine göre üniversitenin sitesinde program şöyle tanıtılıyor: Ülkemizin manevi rehber ihtiyacını karşılamak amacıyla, batı toplumlarındaki eğitim kurumlarındaki dini danışmanlık ve rehberlik programlarını inceleyerek, bu alanda verilen dersleri tarayarak kendi toplumumuzun da ihtiyaçlarını dikkate alarak disiplinler arası ‘Manevi Rehberlik Eğitimi Sertifika Programı’ hazırlamıştır. İlgili kurumlarda görev yapacak personelin gerekli donanıma sahip olmaları hedeflenmektedir.”

Ücreti 290 TL olan programa katılan adaylardan sınavda 50 ve üzeri not alanlar, sertifika almaya hak kazanacak.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, hali hazırda müezzinlik, imamlık, vaizlik, Kuran öğreticiliği ve manevi danışmanlık gibi hizmetleri kapsayan mesleki eğitim programları bulunduğunu hatırlatarak bunlara ‘manevi rehberlik’in de eklendiğini söyledi.

Manevi rehberler yurtlara atanmaya başlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle bir süre önce öğrenci yurtlarına ilahiyat mezunu 559 ‘manevi rehber’ atanmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın da bir süre önce ‘Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle benzer bir imkanı imam hatipliler için sağladığını belirten Aydoğan, “Bakanlık bu yolla imam hatip lisesi mezunlarının çalışabileceği, ‘manevi rehberlik’ isimli yeni bir iş kolu tanımladı” dedi.

YAZARLAR