Çok Okunanlar

Yıldırım istifa etmeden torpilini yaptı

Küba ordusundan Venezuela'ya destek açıklaması

Abdest alırken hayatının şokunu yaşadı!

İKV Başkanı: Devletin piyasaya 100 milyar TL borcu var

'Soğan ve patates tüketimi düşecek'

YÖK: Bazı yabancı üniversiteler şube açıp mezun vermiş

YÖK’ten yapılan açıklamada kurula yapılan ihbarlardan, Ortadoğu ve Balkan merkezli bazı üniversitelerin Türkiye’de gayrı resmi olarak şube açtığı ve mezunlar verdiğinin anlaşıldığı bildirildi.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Ortadoğu ve Balkan ülkeleri merkezli bazı üniversiteler adına Türkiye'de gayrı resmi olarak çeşitli illerde "sözde şubeler" kurulduğunu açıkladı.

YÖK tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul, Ankara, Gaziantep, Mersin, Antakya, Urfa, Bursa gibi şehirlerde “üniversite kampüsü” ya da “şubesi” adı altında apartman dairelerinde gayri resmi olarak faaliyet gösteren sözde üniversite şubelerinin, sosyal medya aracılığıyla öğrenci toplamaya çalıştığı belirtildi.

Kurula yapılan başvuru ve ihbarlardan bu şubelerin mezunlar verdiğinin de anlaşıldığı belirtilen açıklamada, bu merkezlerden alınan diplomaların geçersiz olduğu vurgulandı.

YÖK’ten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Kurulumuza yapılan başvuru ve ihbarlardan, merkezi yurtdışında bulunan yabancı üniversitelerin ülkemizde sözde şubeler açtığı ve mezunlar verdiği anlaşıldı. Asıl merkezleri Ortadoğu ve Balkan ülkelerinde olan ve ülkemizde Gaziantep, Mersin, Antakya, Urfa, Bursa, İstanbul, Ankara gibi şehirlerde ‘üniversite kampüsü’ ya da ‘şubesi’ adı altında apartman dairelerinde gayri resmi olarak faaliyet gösteren sözde üniversite şubelerinin, sosyal medya aracılığıyla öğrenci toplamaya çalıştığı tespit edildi. Ülkemizin gelişmekte olan yükseköğretim sistemini ve kalitesini bu tür yıkıcı etkilerden korumak için tanınmayan ve ülkemizde yasal olmayan bir başka ülkede bulunan üniversiteye ait yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların ilgili mevzuat hükümleri göz önünde bulundurularak reddedileceği hususu kamuoyumuzun bilgisine saygıyla sunulur.” 

İlgili Haberler

Eğitim

ÖSYM'den adaylar için önemli duyuru

Eğitim

Milli Eğitim talimat aldı, çocuk yogası etkinliği iptal edildi

Eğitim

MEB 'Ahlak' için gerici dernekle işbirliği yaptı!

Eğitim

Din kültürü öğretmeni açığının nedeni belli oldu

Eğitim

İki üniversitede enstitü ve yüksekokul kuruldu

Eğitim

84 yaşında okuma-yazma öğrendi, hedefi üniversite

Eğitim

ÖSYM yayımladı: Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) başvurular yarın başlıyor

Eğitim

Türkiye birincisi mülakatta elendi

Eğitim

YÖK'ten 11 üniversite için rektör kararı

Eğitim

YÖK açıkladı! Galatasaray ve İstanbul Üniversitesi dahil 11 üniversiteye rektör atanacak

Eğitim

Antalya'da okullar tatil edildi

Eğitim

Atatürkçü öğretmen görevden alındı, küfürler savuran müdür görevinin başında