darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Mesleği yaptırtmıyorlar: İntihar eden babayı haberleştiren gazeteci gözaltında

'Louis Vuitton müslümanlarısınız'

Kutup soğukları geliyor

Polisler tek tek fişlenip kodlanmış: A4, AKT, ADGA, B4, EBL

800 şubesini kapatacak olan banka, 26 bin 500 kişiyi çıkaracak

6 ayda 53 bin esnaf iflas etti!

CHP’li Burhanettin Bulut, 6 ayda 53 bin esnafın iflas ettiğini açıkladı. Bulut, asgari ücretten az kazanan esnaftan vergi alınmaması için kanun teklifi verdi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yıllık brüt asgari ücretin altında kazanan esnaftan gelir vergisi alınmamasını istedi.

Yasa teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunan Burhanettin Bulut, dar gelirli grupların desteklenmesinin Anayasa'da yer alan sosyal devlet ilkesinin gereği olduğunu vurguladı ve "Eşitsiz rekabet koşulları altında ezilen, siftahsız dükkan kapatan, evine ekmek götüremeyen, Bağ-Kur primlerini bile yatıramayan esnaf, vergi ve kredi borçlarını ödeyememekte, sattığı malın yerine yenisini koyamamaktadır‘' dedi.

2016 ve 2017 yıllarında 175 bin 182 esnafın iş yerini kapatmak zorunda kaldığını bildiren Bulut, bu yılın ilk altı ayında ise 52 bin 987 esnafın iflas ettiğini, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.3'lük artış yaşandığını kaydetti.

'ESNAF RAHATLAR'

CHP'li Bulut, "BDDK verilerine göre, 2018 Mayıs ayı itibarıyla son iki yılda KOBİ'lerin kullandığı kredi miktarı yüzde 38 artışla 399 milyar liradan 551 milyar liraya çıkmıştır. Takibe giren kredi miktarı ise yüzde 46.7 artışla 18.2 milyar liradan 26.8 milyar liraya yükselmiştir. Esnaf, borçlarını ödeyemediği için yasal işlemler ile karşı karşıya kalmaktadır" dedi.

Esnafı teşvik etmesi gereken devletin, dengesiz ve adaletsiz vergi sistemiyle önüne yeni engeller koyduğunu savunan Bulut, "Küçük esnafa sağlanacak vergi kolaylıkları, esnafın istihdam, üretim ve yatırım potansiyelinin artmasına, ekonomiye daha fazla katkı vermesine yol açacaktır. Teklif asgari ücretin altında kazanan küçük esnafı ağır vergi yükünden kurtarmak, ekonomik olarak rahatlamasını sağlamak, yaşam standardını yükseltmek amacı ile hazırlanmıştır'' açıklamasını yaptı.

İlgili Haberler

Ekonomi

Süt fiyatları sabit ancak süt ürünleri uçuyor

Ekonomi

Çeyrek ve gram altın fiyatlarında son durum

Ekonomi

Fitch: Türk bankalarının döviz likidite riski yükseldi

Ekonomi

Yeniden satılan Bor Şeker'i Dişli ailesi alıyor

Ekonomi

Türkiye'nin gelir haritası: En fazla eşitsizlik İstanbul'da var

Ekonomi

'İthal kağıtlarda fiyat artışı yüzde 100'e yaklaştı'

Ekonomi

Nuhoğlu İnşaat kriz nedeniyle projesini durdurdu: 900 kişi işten çıkarıldı

Ekonomi

ASO Başkanı, İşsizlik Sigorta Fonu'na göz dikti!

Ekonomi

Bakan açıkladı: Tarım kredi ve kimyevi gübrede fiyat güncellenmesi

Ekonomi

TCMB'den 1 milyar 500 milyon dolar tutarında döviz depo ihalesi

Ekonomi

'Manipülasyon' yok işsizlik var! Yüzlerce kişi kuyruk oldu

Ekonomi

Borsa İstanbul'da 94 milyar dolar değer kaybı