Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Beyaz eşya satışları dibe vurdu

Finansal piyasalardaki dalgalanma, beyaz eşya sektörünün hem iç pazardaki satışlarda hem de üretiminde sert düşüşlere yol açtı. Yüksek kur nedeniyle beyaz eşya satışları 2018’in dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 düştü.

Finansal piyasalardaki dalgalanma, beyaz eşya sektörünün hem iç pazardaki satışlarda hem de üretiminde sert düşüşlere yol açtı.

2017 Ocak-Eylül döneminde 5.948 milyon adet olan buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın satışları, 2018’in aynı döneminde yüzde 16.3 daralarak 4.98 milyon adede geriledi. 2018 Ağustos’ta yüzde 20 küçülen iç pazardaki bu daralma, geçen ay ise yüzde 37’ye fırladı.

2018 sonunda iç piyasa ve ihracat toplamında yüzde 5’in üzerinde daralma öngördüklerini kaydeden Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Ergün Güler, “Tüketimdeki bu daralmanın piyasaya yeni yansıdığını düşünüyoruz. Toplam küçülme 2019’da yüzde 15-20’lere çıkacak” dedi.

Diğer vahim tablo üretimde de yaşandı. TÜRKBESD’e göre 2017 Ocak-Eylül döneminde 19.166 milyon adet olan beyaz eşya üretimi, 2018’in aynı döneminde yüzde 1.8’lik azalarak 18.825 milyon adede geriledi.

'ÖTV KALKSIN, ÇELİKTE MALİYET ARTIŞLARI DURSUN'

Yüksek kur, faiz ve petrol fiyatlarının etkisiyle yaşanan bu kötü tablonun çözümü üzerine konuşan Güler, sektördeki Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) kalıcı olarak kaldırılmasını ve temel girdilerden yassı çelikte maliyet artışlarının durdurulmasını talep etti.

2018’in 9 ayındaki ihracatın yüzde 4.5 artışla 13.87 milyon adete çıktığını aktaran TÜRKBESD Başkan Yardımcısı Fatih Özkadı da, iç pazar daralırken yalnızca ihracattaki artışın sevindirici olmadığını söyledi. Sektörün ihracat ivmesindeki belirleyicinin Avrupa Birliği olduğunu ifade eden Özkadı, “İhracatın önümüzdeki dönemdeki seyri için siyasi gelişmeler önemli. AB ile gerginlik olursa, ABD ve Asya ülkeleri gibi pazarlar AB’nin yerini dolduramazlar. Çünkü AB’nin ihracatımızdaki payı yüzde 75” diye konuştu.

İlgili Haberler

Ekonomi

Almanya Merkez Bankası: Bazı ülkeler sert bir şekilde etkilenecek

Ekonomi

Diyanet'in bütçesi ne kadar arttı?

Ekonomi

Soğanın fiyatı yüzde 100 arttı

Ekonomi

Türkiye, yurt dışı varlıklarını kaybediyor

Ekonomi

TL haftaya nasıl başladı?

Ekonomi

Mahkemeden tüketiciyi sevindirecek, müteahhiti üzecek gelişme

Ekonomi

Çeyrek altın ne kadar?

Ekonomi

Çemaş Döküm'de grev kararı

Ekonomi

AKP'li vekil duyurdu: Türkiye çayı da ithal edecek...

Ekonomi

TÜSİAD Başkanı Bilecik'ten ‘ekonomiyi ayağa kaldırmak' için öneri

Ekonomi

Bireysel emeklilikten ayrılan ayrılana...

Ekonomi

BES'ten 4 ayda 85 bin 550 ayrılık