darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Mesleği yaptırtmıyorlar: İntihar eden babayı haberleştiren gazeteci gözaltında

'Louis Vuitton müslümanlarısınız'

Kutup soğukları geliyor

Polisler tek tek fişlenip kodlanmış: A4, AKT, ADGA, B4, EBL

800 şubesini kapatacak olan banka, 26 bin 500 kişiyi çıkaracak

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizi çözmek için perde arkasındaki pazarlıklar sürerken, diplomatik kulislerden gelen sinyaller, uzlaşma ihtimalinin yakın olduğu yönünde. Piyasaların bu ihtimali satın aldığı ve dolar ile Euro'daki düşüşün sebebinin bu olduğu yönünde değerlendirmeler yapılıyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın"yaptırım" çıkışıyla zirveye ulaşan krizin ardından ilk temas, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın Beyaz Saray'daki görüşmeleriyle başlamıştı. Her ne kadar görüşmeden somut bir sonuç çıkmadığı açıklanmasa da, bu zirvenin ardından Reuters'e konuşan ABD'li bir kaynağın açıklamaları, Brunson'ın serbest bırakılması için orta bir takvim arandığını ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamada, Washington'un Brunson'ın serbest bırakılması için 15 Ağustos Çarşamba (bugün) saat 18.00'e kadar süre verdiğini açıklamıştı. Bu tarihte Brunson'un serbest kalmaması halinde ABD'nin Türkiye'ye karşı yeni yaptırımlar açıklaması bekleniyordu.

Reuters'e konuşan Beyaz Saray yetkilisi, henüz bir ilerleme olmadığını belirtmekle birlikte, serbest bırakılma takvimiyle ilgili yeni bir açıklama yaptı. ABD'li yetkili, "Brunson birkaç gün veya bir hafta içinde bırakılmazsa yeni adımlar atılabilir" diyerek 15 Ağustos tarihinin esneyebileceğini işaret etti.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi de, rahibin hafta sonu serbest bırakılabileceğini duyurdu. Selvi bugünkü makalesinde şu ifadeyi kullandı: "...Ama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Brunson’ın durumunda bir değişiklik yok' dedi. Ama güvenilir bir kaynak, hafta sonuna bakmamı işaret etti."

YENİ TARİH PAZARLIĞI

Kulislerden alınan bilgilere göre Türkiye, ABD'nin tehdit tonunda bildirdiği 15 Ağustos tarihinde Brunson'ı serbest bırakmak istemiyor. İç kamuoyunda zor durumda kalmamak için ABD ile yeni bir tarih için pazarlıklar yapıldığı konuşuluyor. ABD'li rahibin avukatının ikinci itirazının yakın zamanda tahliyeyle sonuçlanması ya da ileri tarihe ertelenen bir sonraki duruşmanın öne çekilmesi gibi formüller üzerinde duruluyor.

PİYASALAR RAHATLADI

Diplomatik zeminde yaşanan bu gelişmelerin ardınan yangın yerine dönen piyasalarda bir rahatlama gözlendi. Brunson'un serbest kalma ihtimalinin satın alınmasıyla dolar ve Euro'da ciddi düşüşler gözlendi. Yükselişe geçen İMKB'de yabancı alımları da dikkat çekti.

İlgili Haberler

Ekonomi

Süt fiyatları sabit ancak süt ürünleri uçuyor

Ekonomi

Çeyrek ve gram altın fiyatlarında son durum

Ekonomi

Fitch: Türk bankalarının döviz likidite riski yükseldi

Ekonomi

Yeniden satılan Bor Şeker'i Dişli ailesi alıyor

Ekonomi

Türkiye'nin gelir haritası: En fazla eşitsizlik İstanbul'da var

Ekonomi

'İthal kağıtlarda fiyat artışı yüzde 100'e yaklaştı'

Ekonomi

Nuhoğlu İnşaat kriz nedeniyle projesini durdurdu: 900 kişi işten çıkarıldı

Ekonomi

ASO Başkanı, İşsizlik Sigorta Fonu'na göz dikti!

Ekonomi

Bakan açıkladı: Tarım kredi ve kimyevi gübrede fiyat güncellenmesi

Ekonomi

TCMB'den 1 milyar 500 milyon dolar tutarında döviz depo ihalesi

Ekonomi

'Manipülasyon' yok işsizlik var! Yüzlerce kişi kuyruk oldu

Ekonomi

Borsa İstanbul'da 94 milyar dolar değer kaybı