Çok Okunanlar

Arşiv unutmaz! AKP adayının arşivinden 'FETÖ' çıktı

Erdoğan geneleve gitti, Menzilcilerin kahvesinden kovuldu...

Yargıdan yeni tip suç icadı: 'Osmanlı soyundan gelenleri aşağılama'

Beyaz eşya 'kriz' yıllarına döndü

Cinsel ilişki vaadiyle kandırıp...

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizi çözmek için perde arkasındaki pazarlıklar sürerken, diplomatik kulislerden gelen sinyaller, uzlaşma ihtimalinin yakın olduğu yönünde. Piyasaların bu ihtimali satın aldığı ve dolar ile Euro'daki düşüşün sebebinin bu olduğu yönünde değerlendirmeler yapılıyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın"yaptırım" çıkışıyla zirveye ulaşan krizin ardından ilk temas, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın Beyaz Saray'daki görüşmeleriyle başlamıştı. Her ne kadar görüşmeden somut bir sonuç çıkmadığı açıklanmasa da, bu zirvenin ardından Reuters'e konuşan ABD'li bir kaynağın açıklamaları, Brunson'ın serbest bırakılması için orta bir takvim arandığını ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamada, Washington'un Brunson'ın serbest bırakılması için 15 Ağustos Çarşamba (bugün) saat 18.00'e kadar süre verdiğini açıklamıştı. Bu tarihte Brunson'un serbest kalmaması halinde ABD'nin Türkiye'ye karşı yeni yaptırımlar açıklaması bekleniyordu.

Reuters'e konuşan Beyaz Saray yetkilisi, henüz bir ilerleme olmadığını belirtmekle birlikte, serbest bırakılma takvimiyle ilgili yeni bir açıklama yaptı. ABD'li yetkili, "Brunson birkaç gün veya bir hafta içinde bırakılmazsa yeni adımlar atılabilir" diyerek 15 Ağustos tarihinin esneyebileceğini işaret etti.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi de, rahibin hafta sonu serbest bırakılabileceğini duyurdu. Selvi bugünkü makalesinde şu ifadeyi kullandı: "...Ama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Brunson’ın durumunda bir değişiklik yok' dedi. Ama güvenilir bir kaynak, hafta sonuna bakmamı işaret etti."

YENİ TARİH PAZARLIĞI

Kulislerden alınan bilgilere göre Türkiye, ABD'nin tehdit tonunda bildirdiği 15 Ağustos tarihinde Brunson'ı serbest bırakmak istemiyor. İç kamuoyunda zor durumda kalmamak için ABD ile yeni bir tarih için pazarlıklar yapıldığı konuşuluyor. ABD'li rahibin avukatının ikinci itirazının yakın zamanda tahliyeyle sonuçlanması ya da ileri tarihe ertelenen bir sonraki duruşmanın öne çekilmesi gibi formüller üzerinde duruluyor.

PİYASALAR RAHATLADI

Diplomatik zeminde yaşanan bu gelişmelerin ardınan yangın yerine dönen piyasalarda bir rahatlama gözlendi. Brunson'un serbest kalma ihtimalinin satın alınmasıyla dolar ve Euro'da ciddi düşüşler gözlendi. Yükselişe geçen İMKB'de yabancı alımları da dikkat çekti.

İlgili Haberler

Ekonomi

2018'in vergi rekortmeni vatandaş oldu

Ekonomi

Çanakkale Köprüsü bir yıl önce açılacak; yükü yine vatandaş karşılayacak!

Ekonomi

Beyaz eşya 'kriz' yıllarına döndü

Ekonomi

Borçlarını için cami satan AKP'li belediye kokteyle milyonlar ödedi

Ekonomi

Emeklinin bin lirası torbaya takıldı

Ekonomi

Korkut Boratav: AKP kemer sıkma politikasını ağırlaştıracak

Ekonomi

Merkez Bankası'ndan 33.3 milyar lira seçim avansı

Ekonomi

Türkiye tarımda Suriye'ye muhtaç!

Ekonomi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teminat bedellerini güncelledi

Ekonomi

Bursa'da Suriyeliler 400'ü aşkın fabrika kurdu

Ekonomi

‘Erdoğan aşığı' Sancak'dan tank palet fabrikası 'itirafı'

Ekonomi

Ömer Koç: Bu düzen şimdi tehdit altında