Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

İngiliz Economist dergisi: Erdoğan’ın tavsiyesine uyanlar şimdi pişman

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Yastık altındaki dövizlerinizi bozdurun' çağrısının seçmendeki yansımalarını Konya’da izledi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Economist, dergide yayımlanan yazıda, Erdoğan’ın 2016 yılında da destekçilerinden yasıl altı dövizlerini satmasını istediği, Erdoğan’ın oy deposu olarak nitelenen Konya’da da bu çağrının büyük karşılık bulduğu, bir haftada ülke çapında 440 milyon dolardan fazla paranın liraya çevrildiği hatırlatıldı.

Economist’e göre o gün Erdoğan’ın tavsiyesine uyanlar şimdi pişman olmuş olabilir.
OHAL ilanından bu yana liranın dolara karşı üçte bir oranında değer kaybederek enflasyonu iki hanede tuttuğu belirtilen yazda şöyle dendi: “Sıradan vatandaş alım gücünün çöktüğünü gördü. Türk şirketler 300 milyar dolara varan dış borçların ağırlığı altında eziliyor. Bu da Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın üçte birinden fazla. Bloomberg, bazı büyük şirketlerin 20 milyar dolara varan borçlarını yeniden yapılandırdığını bildiriyor. Kredi derecelendirme şirketi Moody’s de 17 Türk bankasının notunu yatırımcı güven endeksindeki düşüş nedeniyle indirdi.'

“Suçun büyük bölümü Erdoğan’ın; geçtiğimiz yıllarda düşük faiz ve büyümeyi enflasyonun önüne koydu' sözleriyle devam eden yazıda, Erdoğan’ın, Londra’daki yatırımcılarla buluşmasında Merkez Bankası üzerindeki kontrolünü artıracağını söylemesi sonrası liranın sert düşüş yaşadığına da dikkat çekildi.

'İŞARETLER RAHATLATICI SAYILMAZ'
Merkez Bankası’nın iki haftada iki kez faiz artırması ile kurdaki hasarın toparladığı belirtilirken, yatırımcıların seçimler sonrası atmosferden endişe ettiğine de vurgu yapıldı.

Yazı şöyle devam etti: “Yabancı yatırımcılar referendum sonrası cumhurbaşkanına yeni büyük güçler verecek, yargıyı politize ederek parlamentonun denetimini de zayıflatacak olan anayasa değişikliğinden dolayı zaten paniklemişti. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilse bile parlamentoda iktidarı muhalefete devretmemek için yeniden erken seçim ilan edebileceği yönündeki dedikodular, endişeleri daha da artırıyor. Anket şirketleri, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçileceğini ama milletvekili seçimlerin çok daha zorlu bir yarış olacağını tahmin ediyor. Ankara’dan gelen işaretler çok daha rahatlatıcı sayılmaz.

Cumhurbaşkanı hala liranın düşüşü için yabancı ülkeleri suçluyor ve Türklere tedavüldeki dövizlerinden kurtulmalarını söylüyor. Ekonomi kağıt üstünde gelişiyor. Bu hafta açıklanan verilere göre yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdü. Ama hükümet teşvikleri geçen yıllarda rakamları öyle sulandırdı ki, bir akşamdan kalmışlık hali baş gösterdi.'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Haberler

Ekonomi

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Ekonomi

Sanayicilerden faiz çıkışı: Enflasyon ve faizleri, finansal istikrarın çizgisi içinde makule getirmemiz gerek

Ekonomi

Yeni meslek: Aylık 8 bin liraya konkordato danışmanlığı

Ekonomi

'Milletin a... koyacağız' diyen Cengiz'e fazladan 109 milyon lira!

Ekonomi

Hazine, iki 2 tahvil ihalesinde 2 milyar lira borçlandı

Ekonomi

Türkiye ve Dünya Bankası arasında 200 milyon dolarlık anlaşma

Ekonomi

Ziraat Bankası bilançosu: Ticari zarar 5 kat arttı

Ekonomi

Çalışanlarına ara zam yapan şirket sayısı artıyor

Ekonomi

ÖTV ve KDV indirimiyle otomotiv sektörü canlandı

Ekonomi

Moody's, Türkiye dahil 4 ülkeyi uyardı

Ekonomi

4 şirketten akaryakıta gizli zam!

Ekonomi

Alibaba'dan 'Bekarlar Günü'nde satış rekoru: 85 saniye içinde 1 milyar dolar