unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İngiliz Economist dergisi: Erdoğan’ın tavsiyesine uyanlar şimdi pişman

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Yastık altındaki dövizlerinizi bozdurun' çağrısının seçmendeki yansımalarını Konya’da izledi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Economist, dergide yayımlanan yazıda, Erdoğan’ın 2016 yılında da destekçilerinden yasıl altı dövizlerini satmasını istediği, Erdoğan’ın oy deposu olarak nitelenen Konya’da da bu çağrının büyük karşılık bulduğu, bir haftada ülke çapında 440 milyon dolardan fazla paranın liraya çevrildiği hatırlatıldı.

Economist’e göre o gün Erdoğan’ın tavsiyesine uyanlar şimdi pişman olmuş olabilir.
OHAL ilanından bu yana liranın dolara karşı üçte bir oranında değer kaybederek enflasyonu iki hanede tuttuğu belirtilen yazda şöyle dendi: “Sıradan vatandaş alım gücünün çöktüğünü gördü. Türk şirketler 300 milyar dolara varan dış borçların ağırlığı altında eziliyor. Bu da Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın üçte birinden fazla. Bloomberg, bazı büyük şirketlerin 20 milyar dolara varan borçlarını yeniden yapılandırdığını bildiriyor. Kredi derecelendirme şirketi Moody’s de 17 Türk bankasının notunu yatırımcı güven endeksindeki düşüş nedeniyle indirdi.'

“Suçun büyük bölümü Erdoğan’ın; geçtiğimiz yıllarda düşük faiz ve büyümeyi enflasyonun önüne koydu' sözleriyle devam eden yazıda, Erdoğan’ın, Londra’daki yatırımcılarla buluşmasında Merkez Bankası üzerindeki kontrolünü artıracağını söylemesi sonrası liranın sert düşüş yaşadığına da dikkat çekildi.

'İŞARETLER RAHATLATICI SAYILMAZ'
Merkez Bankası’nın iki haftada iki kez faiz artırması ile kurdaki hasarın toparladığı belirtilirken, yatırımcıların seçimler sonrası atmosferden endişe ettiğine de vurgu yapıldı.

Yazı şöyle devam etti: “Yabancı yatırımcılar referendum sonrası cumhurbaşkanına yeni büyük güçler verecek, yargıyı politize ederek parlamentonun denetimini de zayıflatacak olan anayasa değişikliğinden dolayı zaten paniklemişti. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilse bile parlamentoda iktidarı muhalefete devretmemek için yeniden erken seçim ilan edebileceği yönündeki dedikodular, endişeleri daha da artırıyor. Anket şirketleri, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçileceğini ama milletvekili seçimlerin çok daha zorlu bir yarış olacağını tahmin ediyor. Ankara’dan gelen işaretler çok daha rahatlatıcı sayılmaz.

Cumhurbaşkanı hala liranın düşüşü için yabancı ülkeleri suçluyor ve Türklere tedavüldeki dövizlerinden kurtulmalarını söylüyor. Ekonomi kağıt üstünde gelişiyor. Bu hafta açıklanan verilere göre yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdü. Ama hükümet teşvikleri geçen yıllarda rakamları öyle sulandırdı ki, bir akşamdan kalmışlık hali baş gösterdi.'

 

 

 

 

 

 

 

 

 Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Ekonomi

IMF: Türkiye'nin büyüme beklentileri neden aşağı çekildi?

Ekonomi

İşsizlik fonu, 125 milyara ulaştı

Ekonomi

Dolarda son durum

Ekonomi

Japonya'dan dünyanın ilk banka temelli kripto para borsası

Ekonomi

Bedelli askerlik yapanlar tazminat alabilecek mi?

Ekonomi

Otomobil satışlarında Türkiye 4 basamak birden geriledi

Ekonomi

Albayrak: Vergi borçları için yeni yapılandırma planı yok

Ekonomi

SGK, artık denetlenemeyecek

Ekonomi

Dolarda son durum

Ekonomi

Emlak Konut GYO'nun Genel Müdürü belli oldu

Ekonomi

Sigara tiryakilerine kötü haber!

Ekonomi

Benzine gece yarısından sonra zam!