Çok Okunanlar

Cem Karaca, Mahsuni Şerif ve Neşet Ertaş'ın şarkı sözleri sakıncalı görüldü!

'55 milletvekiliyle yeni bir parti kurulabilir'

Skandal seçim iddiası: Merkezden planlanan bir organizasyon var!

Kuran-ı Kerim'in Türkçe mealine yasak!

Kanser raporunu açıkladığı için 12 yıl hapsi istenen Bülent Şık'a şimdi de 'terör soruşturması'

Merkez Bankası açıkladı: Özel sektörün dış borcu ekim sonunda 228.9 milyar dolar

Merkez Bankasının verilerine göre, özel sektörün dış borç toplamı, ekim ayı sonu itibariyla 228.9 milyar dolar düzeyinde.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, özel sektörün toplam dış borcu ekim sonu itibariyla 228.9 milyar dolar düzeyinde..

Merkez Bankasından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Sektör dağılımı incelendiğinde, ekim sonu itibarıyla, 213 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 48.3’ünü finansal kuruluşların, yüzde 51.7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Aynı dönemde, 15.9 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 74.3’ünü finansal kuruluşların, yüzde 25.7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamı şöyle:

“Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 213 milyar dolaı tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun  yüzde 59.9'unun dolar, yüzde 34.7’sinin euro, yüzde 3.8’inin lira ve yüzde 1.6’sının ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 15.9 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 45’inin dolar, yüzde 33.8’inin euro ve yüzde 21.1’inin lira ve yüzde 0.1’inin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Ekim sonu itibarıyla, 213 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 48.3’ünü finansal kuruluşların, yüzde 51.7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Aynı dönemde, 15.9 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 74.3’ünü finansal kuruluşların, yüzde 25.7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.


 
Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Ekim sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, bir yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 64.8 milyar dolar tutarında olduğu görüldü."

İlgili Haberler

Ekonomi

Türkiye tarımda Suriye'ye muhtaç!

Ekonomi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teminat bedellerini güncelledi

Ekonomi

Bursa'da Suriyeliler 400'ü aşkın fabrika kurdu

Ekonomi

‘Erdoğan aşığı' Sancak'dan tank palet fabrikası 'itirafı'

Ekonomi

Ömer Koç: Bu düzen şimdi tehdit altında

Ekonomi

Milyonları ilgilendiren 71 maddelik torba teklif yasalaştı

Ekonomi

'İflas eden şirket sayısı 2019'da 16 bin 200'e yükselecek'

Ekonomi

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Ekonomi

Gümrüksüz pirinç ve buğday geliyor

Ekonomi

Ziraat Mühendisleri Odası: Soğanın fiyatı iki ay içinde 10 TL

Ekonomi

'Göcek Tüneli', vatandaşları kazıklıyor

Ekonomi

LPG'ye de zam geldi