Çok Okunanlar

Küba ordusundan Venezuela'ya destek açıklaması

'Milletin a... koyacağız' diyen Cengiz'e fazladan 109 milyon lira!

Diyarbakır ile Mardin Mazıdağı arasında yapılacak demiryolu hattının ihalesinde en düşük teklif yerine 'Bu milletin a... koyacağız' diyen Cengiz'e 109 milyon lira fazla fiyatla demiryolu ihalesi verildi.

Diyarbakır ile Mardin Mazıdağı arasında yapılacak demiryolu hattının ihalesinde en düşük teklifin elendiği, ihalenin 109 milyon lira fazla fiyata Cengiz İnşaat’a kaldığı ortaya çıktı.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, 17-25 Aralık tapelerine yansıyan “Milletin a… koyacağız” sözleriyle tanınıyor.

TCDD’nin Diyarbakır‑Mazıdağı (Mardin) Demiryolu İltisak Hattı Yapım İşi’ başlığıyla çıktığı ihale, Mazıdağı’ndaki entegre gübre tesisine özel 53 kilometrelik demiryolu hattının yapımını kapsıyor. Entegre gübre tesisi, İstanbul çevresindeki gelir garantili dev otoyol ve köprü inşaatlarının müteahhitlerinden Cengiz Holding’e ait. 1.1 milyar liralık gübre tesisi yatırımı için devletten özel yol dışında ayrıca çok sayıda teşvik alınmış. Tesise özel demiryolunun yapım ihalesine Cengiz Holding de katılmış.

Reklamİhale sürecine ilişkin bilgiler Sözcü yazarı Çiğdem Toker’in bugünkü yazısında yer aldı.

Uzunluğu 53.8 km olan demiryolunun yaklaşık maliyeti 384 milyon 733 bin TL olarak duyrulmuş.  Eylül sonundaki ihalede en düşük teklif, ‘380 milyon 615 bin TL’ ile Ederay‑İmaj‑ Metaleks ortaklığından gelmiş. Bu teklifi, 489 milyon 637 milyon TL ile Cengiz İnşaat izlemiş.

Bir ay süren değerlendirme sonrasında, en düşük teklif geçersiz bulunarak elenmiş. TCDD, en düşük tekliften 109 milyon TL daha pahalı teklif veren Cengiz İnşaat’ı geçen hafta sözleşme imzalamaya çağırmış.

Çiğdem Toker yazısında TCDD’ye “Hangi gerekçelerle en düşük tekliften 109 milyon TL daha pahalı teklifi kabul ettiniz?” diye sordu.

İlgili Haberler

Ekonomi

İktidar baskısıyla 'zararına satış' dönemi

Ekonomi

Benzin ve motorine zam geliyor

Ekonomi

Kanal D Haber'in sözlerini çarpıttığı çiftçi konuştu: Sesimizi duyuramıyoruz

Ekonomi

Merkez Bankası'ndan 'bankalar' adımı

Ekonomi

S&P, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Ekonomi

İşsizlikte 700 bin artış, istihdamda 1 milyon azalış!

Ekonomi

'Gerçek işsiz sayısı 7.5 milyona dayandı!'

Ekonomi

Cem Toker Akit TV'de konuştu! 'Tulumbadaki suyu kim içti?'

Ekonomi

AKP İşsizliğe çözüm bulamıyor! İşsiz sayısı 4 milyona çıktı

Ekonomi

Türkiye'ye 'kaynağı belirsiz para girişi'...

Ekonomi

Türkiye'den giden 19 ton elmanın Rusya'ya girişine izin verilmedi

Ekonomi

Adana'da yaklaşık 42 bin esnaf siftahsız dükkan kapatıyor!