Çok Okunanlar

Küba ordusundan Venezuela'ya destek açıklaması

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Dünya gazetesinden Gültekin Kara, kurdaki artışın en büyük yansımasının otomotiv sektöründe yaşanacağını söyledi.

Türkiye, yakın tarihinin en önemli ekonomik krizlerinden bir tanesiyle karşı karşıya. ABD’nin yaptırımlarıyla alevlenen kurlardaki yangın, geri dönülebilecek noktayı geçti yorumlarına yol açıyor.

Dünya gazetesinden Gültekin Kara, "Şahsi fikrime göre, Trump’ın kendi karizmasını kurtarmak amacıyla yaptıkları, Türkiye’de zaten yanan ateşe benzin dökme etkisi yaptı, ardından esen sert rüzgarlar da yangını körükledi" diyor.

Bu gidişin nerede duracağının şu an kimse tarafından öngörülemediğini söyleyen Kara, "İşte bu durum da otomotiv firmalarını, oldukça derinden etkileyecek. Üretici firmalar, konsolide bütçelerinde devalüasyon etkisiyle kar gösterebilecek belki lakin sadece otomotiv birimlerinin artıya geçmesi artık neredeyse mümkün değil" diyor.

Zira, pazarın yüzde 70’e yakını ithal olan Türkiye’de bu kur seviyesi ile perakende satış yapmak neredeyse imkansız hale gelmiş durumda Kara'nın anlattıklarına göre...

Kara, yakın zamanda 100 bin liranın altında aracın neredeyse birkaç tane kalacağına işaret ediyor. "Filoların yön verdiği pazarda en büyük darbeyi de muhtemelen yetkili satıcılar yiyecektir" diyen Kara, "Firmaların atacağı ilk adım, bayi karlarına yönelik azaltmaya gitmek olacaktır. Yani bayiler bir yanda azalan adetler, diğer yanda da sattıkları otomobillerden daha az kâr elde etme durumuyla yani bir anlamda çift taraflı kıskaç altına girecekler. Buna bir de eğer firmalardan hedef baskısı da yaşamaları halinde yani tüketicisi olmayan otomobilleri kendi parklarına çekme/ çekmeye zorlanma durumunun gerçeklemesi halinde yetkili satıcıları çok zor günlerin beklediği çok açık" görüşünü dile getiriyor.

Yaşananların bayi sayısında önemli erozyonların yaşandığı 1994-2001 krizleri ile benzerlik gösterdiğini söyleyen Kara, "Umarım sonbaharda yaprak dökümü çok etkili olmaz" temennisinde bulunuyor.

İlgili Haberler

Ekonomi

İktidar baskısıyla 'zararına satış' dönemi

Ekonomi

Benzin ve motorine zam geliyor

Ekonomi

Kanal D Haber'in sözlerini çarpıttığı çiftçi konuştu: Sesimizi duyuramıyoruz

Ekonomi

Merkez Bankası'ndan 'bankalar' adımı

Ekonomi

S&P, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Ekonomi

İşsizlikte 700 bin artış, istihdamda 1 milyon azalış!

Ekonomi

'Gerçek işsiz sayısı 7.5 milyona dayandı!'

Ekonomi

Cem Toker Akit TV'de konuştu! 'Tulumbadaki suyu kim içti?'

Ekonomi

AKP İşsizliğe çözüm bulamıyor! İşsiz sayısı 4 milyona çıktı

Ekonomi

Türkiye'ye 'kaynağı belirsiz para girişi'...

Ekonomi

Türkiye'den giden 19 ton elmanın Rusya'ya girişine izin verilmedi

Ekonomi

Adana'da yaklaşık 42 bin esnaf siftahsız dükkan kapatıyor!