Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Dünya gazetesinden Gültekin Kara, kurdaki artışın en büyük yansımasının otomotiv sektöründe yaşanacağını söyledi.

Türkiye, yakın tarihinin en önemli ekonomik krizlerinden bir tanesiyle karşı karşıya. ABD’nin yaptırımlarıyla alevlenen kurlardaki yangın, geri dönülebilecek noktayı geçti yorumlarına yol açıyor.

Dünya gazetesinden Gültekin Kara, "Şahsi fikrime göre, Trump’ın kendi karizmasını kurtarmak amacıyla yaptıkları, Türkiye’de zaten yanan ateşe benzin dökme etkisi yaptı, ardından esen sert rüzgarlar da yangını körükledi" diyor.

Bu gidişin nerede duracağının şu an kimse tarafından öngörülemediğini söyleyen Kara, "İşte bu durum da otomotiv firmalarını, oldukça derinden etkileyecek. Üretici firmalar, konsolide bütçelerinde devalüasyon etkisiyle kar gösterebilecek belki lakin sadece otomotiv birimlerinin artıya geçmesi artık neredeyse mümkün değil" diyor.

Zira, pazarın yüzde 70’e yakını ithal olan Türkiye’de bu kur seviyesi ile perakende satış yapmak neredeyse imkansız hale gelmiş durumda Kara'nın anlattıklarına göre...

Kara, yakın zamanda 100 bin liranın altında aracın neredeyse birkaç tane kalacağına işaret ediyor. "Filoların yön verdiği pazarda en büyük darbeyi de muhtemelen yetkili satıcılar yiyecektir" diyen Kara, "Firmaların atacağı ilk adım, bayi karlarına yönelik azaltmaya gitmek olacaktır. Yani bayiler bir yanda azalan adetler, diğer yanda da sattıkları otomobillerden daha az kâr elde etme durumuyla yani bir anlamda çift taraflı kıskaç altına girecekler. Buna bir de eğer firmalardan hedef baskısı da yaşamaları halinde yani tüketicisi olmayan otomobilleri kendi parklarına çekme/ çekmeye zorlanma durumunun gerçeklemesi halinde yetkili satıcıları çok zor günlerin beklediği çok açık" görüşünü dile getiriyor.

Yaşananların bayi sayısında önemli erozyonların yaşandığı 1994-2001 krizleri ile benzerlik gösterdiğini söyleyen Kara, "Umarım sonbaharda yaprak dökümü çok etkili olmaz" temennisinde bulunuyor.

İlgili Haberler

Ekonomi

Doğal gaz ve elektrik faturası nasıl düşer?

Ekonomi

'Dövizle kira yasağı' uzun sürmedi: İstisnalar açıklandı...

Ekonomi

Rusya'dan Sütaş'a ihracat yasağı

Ekonomi

Kerkük petrolü Türkiye üzerinden tekrar ihraç edilmeye başlandı

Ekonomi

Yemek kartı şirketlerine 'rekabet ihlali' cezası

Ekonomi

Türkiye'nin sanayi üretimi düştü

Ekonomi

Halı devi konkordato talep etti

Ekonomi

İşte Merkez Bankası'nın yıl sonu dolar beklentisi

Ekonomi

Neredennereye.com Kanadalılara satıldı

Ekonomi

Bitcoin 2017'den beri ilk kez kritik seviyenin altında

Ekonomi

Vergi rekortmeni inşaat şirketinden konkordato ilanı

Ekonomi

Boyner'de çoğunluk Katarlı şirkete geçti