Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

Eski Türkiye güzelinin bıraktığı mirası 14 yıl sonra itfaiye erleri kazandı

TOBB Başkanı: Önerilerimizi hükümete ilettik, bu teker tümsekte kalmayacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomideki çalkantılı sürecin geçici olduğunu, önerilerini hükümete ilettiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, ''Hepimiz Türkiye için varız. İnanıyorum ki bu teker bu tümsekte kalmayacak'' dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve TOBB tarafından Kayseri Ticaret Odası'nda (KTO), 'Reel sektör-Finans sektörü Diyalog Güçlendirme' toplantısı düzenlendi.
Etkinliğe TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, oda başkanları, işadamları ve finans sektörünün temsilcileri katıldı. Bir bölümü basına açık olarak yapılan İstanbul, Denizli, İzmir ve Konya'dan sonra 5'incisi Kayseri'de düzenlenen toplantının açılışında  konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye Bankalar Birliği ile bir ilki gerçekleştiriyor ve Anadolu'da diyaloğ toplantıları düzenliyoruz. 4 ilden sonra şimdi Kayseri'deyiz.

Bankalarımız reel sektörün dertlerini dinlemek için sahaya indi. Başta TBB Başkanı Hüseyin Aydın olmak üzere hepsine teşekkür ediyoruz. Bu toplantılarla reel sektör ile finans sektörü birbirini daha iyi anlayacak ve ortak çözümler geliştirecek. Yani bu sıkıntılı süreci birlikte çalışarak atlatacağız'' diyerek sözlerine başladı.

‘OLUMLU GELİŞMELER GÖZLEMLEDİK’

Hisarcıklıoğlu son dönemde ekonomide olumlu gelişmeler gözlediklerini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü :

''Ekonomiye ilişkin önerilerimizi hükümete ilettik ve iletmeye devam ediyoruz. Reel sektörün ve özellikle de KOBİ'lerin finansmana ulaşmasında kapıların açık tutulmasının hayati öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Son dönemde ekonomide olumlu gelişmeler var. Ancak, ekonomideki canlanma henüz istediğimiz noktada değil. Bu konuda odalarımız ve borsalarımdan gelen ve bizim de hükümete ilettiğimiz 4 sektördeki vergi indirimleri hayata geçti. Hükümetimiz böylece ilk adımı attı. Sonrasında kısa çalışma ödeneği aktif hale getirildi.

Dün de ödeme sıkıntısına düşen, düzgün mükelleflerin SGK borçlarının 60 ay vadelendirilmesi sağlandı. Tüm bu önlemler piyasaya moral veriyor, ticareti destekliyor. Biz bu çalkantılı sürecin geçici olduğuna inanıyoruz. Türkiye'nin temelleri sağlamdır. Son 25 senede iç ve dış kaynaklı, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin üstesinden geldik ve yola devam ettik. Bu sıkıntı günleri aşmak için, reel sektör ile finans sektörü el ele vermiş durumda. Çünkü hepimiz Türkiye için varız. İnanıyorum ki bu teker bu tümsekte kalmayacak.''

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın da, yaptığı konuşmada, ''Bankalar Birliği olarak ekonominin olumlu yönde seyrettiğini söyleyebilirim. Reel sektörle biz finans sektörü olarak aynı gemideyiz. Hızlı koşuyoruz. Elbette eksiklerimiz oluyor. Özeleştiri yapıyoruz ve yapacağız'' dedi.

İlgili Haberler

Ekonomi

Moody's nedenleriyle açıkladı: ABD'nin mali gücünü baltalayacak...

Ekonomi

Fitch, Türkiye'nin notunu açıkladı: Yatırım yapılabilir seviyede değil!

Ekonomi

Noyan Umruk | Ah şu dünyanın öfkelileri

Ekonomi

Merkez Bankası açıkladı: Özel sektörün dış borcu ekim sonunda 228.9 milyar dolar

Ekonomi

Şeker fabrikalarında yeni skandal: Belgelerle milyonluk peşkeş

Ekonomi

THY, dünyaca ünlü İngiliz kulüple sponsorluk anlaşması yapacak

Ekonomi

KDV indirimi ve sıfır ÖTV de çare olmadı: İnşaat sektörünü kurtarmak için şimdi de Ziraat faiz indirdi

Ekonomi

Dolar endeksi yükseliyor

Ekonomi

Seçim sandığına göre ayar: BOTAŞ'tan gaz fiyatlarında indirim kararı

Ekonomi

7 milyon çalışanı ilgilendiren toplantı başladı

Ekonomi

Merkez Bankası'ndan faiz kararı

Ekonomi

Ender Helvacıoğlu | İnsanlar birleşin, ‘İnsanlık' olun!