Çok Okunanlar

Polis, taksiden indirdiği kadına tecavüz etti!

Serdar Ortaç Gürcistan'a alınmadı! Önce isyan etti, sonra...

Korkut Boratav: AKP kemer sıkma politikasını ağırlaştıracak

'Vahşi' anahtarlıklar tepki çekmeye devam ediyor

AKP'li meclis üyesi, ihale aldığı kurumun bütçesine onay verdi

Tüm zamları Haziran seçimleri'ne kadar sınırlı tutmuşlar: Enflasyon artacak

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu’nun ‘Elektrik ve Doğal Gaz Fiyatları ve Zamları İnceleme Raporu Ekim 2018’e göre, elektrik ve doğal gaz zamlarının etkisi ile yıllık enflasyonun yüzde 30’ları aşması şaşırtıcı olmayacak.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu’nun ‘Elektrik ve Doğal Gaz Fiyatları ve Zamları İnceleme Raporu Ekim 2018’e göre, elektrik ve doğal gaz zamlarının etkisi ile yıllık enflasyonun yüzde 30’ları aşması şaşırtıcı olmayacak. Hayat pahalılığından ezilen çalışanların ücretleri en az yüzde 40 artırılmalı, asgari ücret vergi dışı bırakılmalı.

Rapora göre asgari yaşam standardındaki dört kişilik bir ailenin aylık doğal gaz ve elektrik faturası başkent Ankara’da en az 284 TL’ye varıyor. Bu tutar, 1.603,12 TL olan asgari ücretin yüzde 17.7’sini oluşturuyor. Makina Mühendisleri Odası raporunda şu tespitlere yer verdi:

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNE KADAR SINIRLI TUTULDU

Elektrik perakende satış tarifelerinde artışlar 2016 ilk çeyreğinden itibaren 24 Haziran seçimlerine kadar sınırlı tutuldu, seçimlerden sonra ise büyük artışlar yapıldı. Doğal gaz fiyatları da 2015’te sabit tutulmuş, 2016 Ekim’de yüzde 10 indirilmiş, 2017’de artırılmamıştı ancak, 24 Haziran seçimleri sonrasında artışlar zirve yaptı.

-24 Haziran sonrası art arda gelen zamlar, 2016 ilk çeyreğinden itibaren, AKP’nin seçimleri kazanması için ertelenen zamlardır. 1 Temmuz’da açıklanması gereken elektrik tarifelerinin 1 Ağustos’a ötelenmesinde; 24 Haziran günü birinci turu yapılan ve 8 Temmuz’daki ikinci tura kalabileceği varsayılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin etkili olduğu düşünülüyor.

- Zam oranlarının yüksek oluşunun diğer bir nedeni de, doğal gazın nerede ise tamamının ithal ediliyor olması ve elektrik üretiminde, ithal kaynakların (doğal gaz ve ithal kömür) yüzde 50’yi aşan payı. TL’nin yabancı paralar karşısında yaşadığı yüksek oranda değer kaybı, ithal kaynaklara dayalı elektrik üretim maliyetlerini artırıyor. Petrol fiyatlarındaki yukarı doğru hareket, doğal gaz fiyatlarında da artışı tetikleyecek.

TÜKETİCİLERE KÖTÜ HABER

-1 Ekim 2018 itibarıyla 2017 Eylül’e göre en yüksek oranda artış, son üç aydaki zamların sonucunda yüzde 72 ile sanayi elektrik fiyatında oldu.

-Mesken elektrik fiyatı yüzde 44.2, Başkent Gaz abone satış fiyatı yüzde 38.6, BOTAŞ serbest tüketici satış fiyatı yüzde 29.5 arttı. Son bir yıl içinde resmi tüketici enflasyonu yüzde 24.52, üretici fiyat endeks artışı yüzde 46.15 oldu. Üretici fiyat endeksinin bu denli yüksekliğinin gelecek aylarda tüketici fiyatlarına olumsuz etkisi olacak.

-Asgari ücretteki artış yüzde 14.2, memur emekli maaşındaki artış yüzde 14.8 ile sınırlı kaldı. Bu da, ücretli çalışanların zaten yeterli olmayan ücretlerindeki artışın fiyat artışlarına kıyasla çok sınırlı kaldı. Yaşamlarını birçok zorluklara göğüs gererek ve zorunlu harcamalarını bile her geçen gün daha da kısarak yürütmekte olan ücretli çalışanların ve küçük özel işletmelerin bu fiyat artışlarından ve bu artışların gelecek dönemde yaratacağı olumsuzluklardan en çok etkilenecek kesimler olacağı açık. 

İlgili Haberler

Ekonomi

Emeklinin bin lirası torbaya takıldı

Ekonomi

Korkut Boratav: AKP kemer sıkma politikasını ağırlaştıracak

Ekonomi

Merkez Bankası'ndan 33.3 milyar lira seçim avansı

Ekonomi

Türkiye tarımda Suriye'ye muhtaç!

Ekonomi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teminat bedellerini güncelledi

Ekonomi

Bursa'da Suriyeliler 400'ü aşkın fabrika kurdu

Ekonomi

‘Erdoğan aşığı' Sancak'dan tank palet fabrikası 'itirafı'

Ekonomi

Ömer Koç: Bu düzen şimdi tehdit altında

Ekonomi

Milyonları ilgilendiren 71 maddelik torba teklif yasalaştı

Ekonomi

'İflas eden şirket sayısı 2019'da 16 bin 200'e yükselecek'

Ekonomi

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Ekonomi

Gümrüksüz pirinç ve buğday geliyor