• Ensar Vakfı’na para aktardığı ortaya çıkan Kızılay büyük tepki topladı! Yönetime istifa çağrısı…

  Kızılay’ın Başkent GAZ tarafından yapılan bağışları, çocuk tecavüzleriyle gündeme gelen Ensar Vakfı’na aktardığı ortaya çıktı. Daha önce kendi bütçesinden çeşitli vakıflara para aktardığı iddiası ile gündeme gelen Kızılay’dan Ensar Vakfına aktarılan para Meclis’te gündem edilirken, vatandaşın da tepkisini topladı. Binlerce vatandaş sosyal medya üzerinden duruma tepki gösterirken, Kızılay yönetimini de istifaya çağırdı. Ayrıca CHP’li Muharrem İnce de, “Bu olay Kızılay’ın ne hale getirildiğini ortaya koymaktadır, Kızılay yönetimi derhal istifa etmelidir” dedi.

  İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Kızılay’ın “Başkentgaz” tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarını Ensar Vakfı’na aktarmasının arkasındaki gerçekleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

  Çıray önergesinde, “24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da meydana gelen depremin hemen ardından Kızılay Genel Müdürü Kerem Kınık, katıldığı canlı yayında SMS ile 10 TL maddi yardım çağrısı yapmış ve tepkilere neden olmuştur. 1999 senesinde meydana gelen büyük depremin ardından uzun yıllar toplanan deprem vergilerinin nereye harcandığı kamuoyunu meşgul etmeye devam ederken ortaya çıkan bir belge ile Kızılay’ın kendi bütçesinden çeşitli vakıflara para aktardığı iddiası gündeme gelmiştir” dedi.

  “NEREYE HARCANDI?”

  Kızılay’ın “Başkentgaz” tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarının AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve yurtlarda kalan çocuklara cinsel istismar davasıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’na aktarılması noktasında kendisine Başkentgaz tarafından muvafakat verildiği ve Başkentgaz’ın bu doğrultuda 29 Aralık 2017’de yüklü miktarda bağış yaptığının iddia edildiğini belirten Çıray, Ülkenin can kaybı ve yıkımlarla sonuçlanan böylesine büyük doğal afet yaşadığı bir süreçte kamuoyundaki bu iddiaların aydınlatılması için şu soruları yöneltti:

  “- Dönemin Başkentgaz Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve Başkentgaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun imzasıyla gönderilen belge ile Kızılay’a tam 8 milyon dolar bağışlandığı, bu bağışın sadece 75 bin dolarının Kızılay’a verildiği geri kalan 7 milyon 925 bin doların ise Ensar Vakfı’na aktarıldığı doğru mudur?

  – Kızılay’ın kurumsal yardım faaliyetlerini daha iyi yürütmesi için kendisine özel kişiler veya özel kuruluşlar ve şirketler tarafından yapılan bağışları başka kurum ve özel vakıflara aktarması doğru ve meşru mudur?

  – Kızılay başka kuruluşlara da Ensar Vakfına yaptığı türden bağışta bulunmuş mudur?

  – Başkentgaz, özelleştirme sürecinin ardından Torunlar GYO’ya satılmıştı. Başkentgaz’ın bağışı doğrudan Ensar Vakfı’na değil de Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı doğru mudur? Eğer doğruysa bunun sebebi vergiden muaf olmak için midir?

  – Ensar Vakfı’na aktarılan 7 milyon 925 bin dolarlık mali kaynak vakıf tarafından nereye harcanmıştır?”

  İNCE’DEN İSTİFA ÇAĞRISI

  CHP’nin 24 Haziran 2018’deki seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile Kızılay yönetimini istifaya çağırdı.

  İnce, tweetinde şu ifadeleri kullandı:

  Kızılay yandaş holding ile “habere konu vakıf” arasında köprü görevi gördüğünü itiraf etmiştir. Bu bağış neden direk Ensar’a değil de Kızılay üzerinden dolaylı yapılmıştır? Bu olay Kızılay’ın ne hale getirildiğini ortaya koymaktadır, Kızılay yönetimi derhal istifa etmelidir.

  SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

  Gündeme bomba gibi düşen haber sonrasında Kızılay’ya sosyal medyadan da tepki yağdı.

  İşte o tepkilerden bazıları: