AKP’den ihracı istenen Özdağ’dan Erdoğan’a: Hiçbir makamı bırakmak istemedi!

AKP’den ihracı istenen Özdağ’dan Erdoğan’a: Hiçbir makamı bırakmak istemedi!

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte AKP’den ihracı istenen politikacı Selçuk Özdağ, ANKA’nın sorularını yanıtladı. Selçuk Özdağ, ANKA muhabirinin, ‘Adalet ve Kalkınma Partisi, ne oldu da bu hale geldi’ sorusu üzerine, İki icracı makamın çatışmasını gördük. Başbakan başbakanlık yapmak istedi. Sayın Cumhurbaşkanı hem genel başkanlık makamını hem başbakanlık makamını hem cumhurbaşkanlığı makamını kimseye bırakmak istemedi” dedi.

AKP’den ihracı istenen Selçuk Özdağ, ANKA muhabirinin, AKP’deki geçmişi, ‘5 yıl önce Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı, Ahmet Davutoğlu’da Başbakan’dı…’ şeklinde kendisine hatırlatmasının ardından  ‘Ne oldu da Adalet ve Kalkınma Partisi bu hale geldi?’ sorusunu yanıtladı.

Özdağ verdiği yanıtta, “İki icracı makamın çatışmasını gördük. Başbakan başbakanlık yapmak istedi. Sayın Başbakan’ın ifadesiyle söylüyorum, Sayın Davutoğlu’nun, ‘Başbakan olun ama Başbakanlık yapmayın. Siz Genel Başkan olun ama Genel Başkanlık yapmayın’ gibi bir tutum sergilemek istediler. Sayın Cumhurbaşkanı hem genel başkanlık makamını hem başbakanlık makamını hem cumhurbaşkanlığı makamını kimseye bırakmak istemedi. Bu çatışma milletvekilliği listelerinden MKYK’nın yapılmasına, MKYK’nın listesinden bakanların atanmasın kadar veya bürokratik atanmalara kadar siyasi etik yasasının çıkartılması ya da şeffaflık yasasının çıkartılması, yolsuzluğun, hırsızlığın Türkiye’de olmaması konusunda çalışmalar yapılması… Siyasi etik yasasını bugün çıkartmış olsaydık, vize anlaşmasını Avrupa Birliği ile yapmış olacaktık ve Avrupa Birliği anlaşması da tekrar Türkiye’nin lehine şeklinde değiştirilecekti. İmar yasasını da değiştirmek istedik. Buradaki istismarların önünü kapatmak istedik. Bu çatışmalara sebebiyet verdi. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi’nin teklif ettiği siyasi etik yasasına bile sıcak bakmayan Adalet ve Kalkınma Partisi’yle karşı karşıyayız. Sayın Davutoğlu başbakanlık yapmak isteyince de Sayın Davutoğlu bazı konularda bazıların taviz vermeyince de birileri rahatsız oldu. Bu rahatsızlığın sonucu da önce yetkilerinin elinden alınması kendisine geçici olarak devredilen yetkinin tekrar MKYK tarafından alınarak, Sayın Davutoğlu’nun kongrelerde tehlike olması, tırnak içinde söylüyorum; ondan kurtulmuş oldular, ortadan kaldırılmış oldu. Bir diğer husus da Sayın Davutoğlu’nun konuşmaları rahatsız etti. Kongre kararı alındı ve Sayın Davutoğlu, aday olmadı. Üç yıldır da mecburi ikametgahında da Türkiye ve dünyayı seyrediyor. Türkiye ve dünyayla ilgili gördüğü endişeleri konuşarak, yazarak paylaşıyor. Gördüğü endişeleri yazdığı ve paylaştığı konuları da tekrar hayata geçirmek için gayret sarf ediyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR