Erdoğan’ın ucube dediği heykel hakkında 8 yıl sonra karar çıktı

Erdoğan’ın ucube dediği heykel hakkında 8 yıl sonra karar çıktı

2011 yılında dönemin Başbakanı Erdoğan’ın “ucube” dediği heykeltıraşa, ifade ve sanat özgürlüğünün ihlal edilmesi sebebiyle tazminat ödenmesine hükmedildi.

Dönemin AKP’li Kars Belediyesi’nin kararı doğrultusunda Heykeltraş Mehmet Aksoy’un kenti kuşbakışı gören Üçler Tepesi’ne yaptığı “İnsanlık Anıtı”, 2011 yılındaki Kars ziyaretinde dönemin başbakanı Erdoğan tarafından “ucube” olarak nitelendirilmiş ve anıtın yıkılmasını emretmişti.Yıkım kararına karşı idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiş, ancak bölge idare mahkemesi bu kararı kaldırmıştı.

HEYKELTRAŞA TAZMİNAT ÖDENECEK

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre Kars Belediyesi, heykelin yıkımı için ihaleye çıkmıştı. 272 bin liraya işi alan bir şirket, 26 Nisan 2011’de heykelin yıkımına başlamıştı. Yıkıma karşı yargı yolunun tükenmesi üzerine 2014 yılında Aksoy, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Yüksek mahkeme, başvuruyu 5 yıl sonra gündemine aldı. Dün toplanan AYM Genel Kurulu, heykelin yıkılması nedeniyle Aksoy’un ifade ve sanat özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi ve Aksoy’a tazminat ödenmesine hükmetti. Karar 6 muhalif üyeye karşılık 8 oyla alındı. Kararın gerekçesi iki ay içinde açıklanacak.

ERDOĞAN DA TAZMİNATA MAHKUM OLMUŞTU

Heykeltraş Mehmet Aksoy, anıta “ucube” dediği gerekçesiyle Erdoğan hakkında tazminat davası açmış, mahkeme 2015’te Erdoğan’ı 10 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkûm etmişti.

BARIŞI SİMGELİYORDU

İkiye ayrılmış bir insan figürü şeklinde yapılan heykelin barışı simgelediği açıklanmıştı

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR