‘Gazeteci Dayanışma Ağı’ kuruldu: Sorunlarımız aynı ve biz çok kalabalığız!

‘Gazeteci Dayanışma Ağı’ kuruldu: Sorunlarımız aynı ve biz çok kalabalığız!

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde “Artık yeter” diyerek bir araya gelen gazeteciler ‘Gazeteci Dayanışma Ağı’nı kurarak çağrı metni yayımladı.

“Emeğimiz ve özgürlüğümüz için Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde yola çıktık” diyerek ‘Gazeteci Dayanışma Ağı’nı kuran gazeteciler, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde yayımladıkları çağrı metninde sorunların aynı olduğunu, dayanışarak emeğe sahip çıkmanın önemine dikkat çekti.

İlgili çağrı metni şu şekilde:

‘HAKLARIMIZIN GASP EDİLMESİNE KARŞI…’

İşten çıkarmalara, bitmek bilmeyen çalışma saatlerine, mobbinglere, baskı ve sansüre, tutuklamalara, güvencesizliğe, düşük ücretlere, haklarımızın gasp edilmesine karşı biz gazeteciler ‘Artık Yeter!’ demek için bir araya geliyoruz.

Başta internet gazetecileri olmak üzere basın dünyasının emekçileri olan biz gazeteciler haklarımızdan yararlanamama, sözleşmesiz-güvencesiz çalışma, uzun iş saatlerine ve düşük ücretlere zorlanma, mobbinge ve iş hastalıklarına maruz kalma, hukuksuz davalarla gözaltına alınma ve tutuklanma gibi sorunların yanı sıra meslek etiğinin ve gazeteciliğin evrensel değerlerinin giderek ayaklar altına alındığı bir iş ortamına da ayak uydurmaya mecbur bırakılıyoruz.

‘SORUNLARIMIZ AYNI VE BİZ ÇOK KALABALIĞIZ’

Sorunlarımız aynı ve biz çok kalabalığız. Yalnız olmadığımızı hissedelim, birbirimize omuz verelim, mesleğimize ve emeğimize sahip çıkalım istiyoruz.

Basın dünyasının farklı platformlarında emek veren ve mesleği, işi elinden alınarak işsizliğe itilen, ağır bir sömürüye ve güvencesizliğe maruz kalan, baskıya ve tehdide göğüs germek zorunda bırakılan gazeteciler olarak sorunlarımızı birlikte çözmeye çağırıyoruz.

‘DAYANIŞMA YAŞATIR’

Çünkü, biz biliyoruz ki meslek ilkelerimiz doğrultusunda, özgürce, insanca ve hakkımız olanı alarak çalışmak hakkımızdır!

Biz biliyoruz ki dayanışma yaşatır!

 

İMZACILAR 

Ali Cem Aydın, Atakan Sönmez, Bağdaş Çetin, Batuhan Batan, Can Bursalı, Can Soyer, Caner Taşpınar, Cansu Pişkin, Deniz Işık, Denizcan Akar, Doğan Ergün, Doğukan Devrim İpek, Elif Akgül, Emre Caka, Fırat Yeşilçınar, Gökçer Tahincioğlu, Gökhan Çelik, Hilal Yağız, İzel Sezer, Kavel Alpaslan, Meriç Şenyüz, Mert Gümüş, Meryem Yıldırım, Metin Cihan, Nazlı Eda Piyade, Onur Dalar, Onur Öncü, Osman Fatih Köroğlu, Özgür Büyüktaş, Özgür Yılmaz, Rıfat Doğan, Selin Görgüner, Sercan Meriç, Sümeyra Kırca, Tuğba Özer, Yavuz Oğhan

 

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR