Aidatını ödeyemediği için çocuğu okuldan atılan veli isyan etti

Malatya'da okul aidatını ödeyemediği için çocuğu okulda atılan veli, ilk olarak okul müdürü  ile  görüşmeye çalıştı. Okul müdürü tarafından dinlenmeyen veli sesini sosyal medya üzerinden duyurmaya çalıştı. 

Bunun üzerine veliye İlerici Kadınlar derneğinden destek geldi. Derneğin bu konu üzerine yaptığı açıklama şu şekilde:

EŞİT PARASIZ EĞİTİM EN TEMEL HAKKIMIZDIR!

Malatya’da Orhan Bakış anaokulunda aidatını ödemediği için çocuğu okuldan atılan veli okul müdürü ile görüşmeye çalışmış, müdür ise soruları yanıtsız bırakarak uzaklaşmayı tercih etmiştir. Okul müdüründen yanıt alamayan veli isyanını sosyal medyadan duyurmaya çalışmıştır.

Ülkemizde özelleştirme politikaları ile bütün kamu kaynakları sermayeye peşkeş çekilmiş, son olarak eğitim ve sağlık hizmetleri de birer ticari faaliyete dönüştürülmüştür. Bir yandan ”üniversitelerde harçları kaldırdık”, ”okullarda ücretsiz kitap dağıtıyoruz” propagandası yapan AKP iktidarı öte yandan eğitimin her kademesinde farklı gerekçelerle velilerden talep edilen ücretlerin üstünü örtüyor.

Eğitim hizmetlerinin ticarileşmesinin yanı sıra okul öncesi eğitim ve çocuk bakımı için gerekli kreş hizmeti bir kamu hizmeti olmaktan çıkarılmıştır. Bugün kadınların yaşadıkları en önemli sorunlardan biri kreş sorunudur. Kadınlara çok çocuk doğurun propagandası yapanlar kreş ihtiyacını görmezden gelmekte, okul öncesi eğitimide ticari bir faaliyete dönüştürmektedir.

Çocuklarımızı aidat gerekçesiyle okuldan atacak kadar pervasızca hareket edenler bilmelidir ki geleceğimiz onların iki dudağı arasında değildir. Anaokullarında aidat ya da kırtasiye masrafı adı altında ücret talebinden derhal vazgeçilmelidir.

En temel insan haklarından biri olan eğitim her kademede eşit, parasız ve bilimsel bir anlayışla sunulmalı, her mahalleye ücretsiz kreşler açılmalıdır.

YAZARLAR