"ByLock’u kullanan bakanlar ve vekiller var" iddiası

Darbe girişimine karıştığı öne süren Gülen Cemaati üyelerinin kendi aralarında haberleşmek için kullandığı ByLock’u kullananlar arasında siyasiler, hâkimler, savcılar, polisler ve üst düzey bürokratların olduğu iddia edildi.

MİT, 'FETÖ’cülerin iletişim sistemi Bylock programını kullanan 53 bin kişilik listenin ardından 20 bin kişilik yeni bir liste belirledi. Bylock sistemine girdiği saptanan 479 hâkim ve savcı olduğu iddia ediliyor.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, şu zamana kadar sisteme girdiği saptanan 479 hâkim ve savcı olduğu Ankara kulislerinde konuşulan konulardan biri.

NUMARALAR KİMDE?

ByLock’u kullananlara ilişkin telefon listelerinde milletvekillerinin olduğu iddiasına bir yenisi eklendi. Bazı bakanlar üzerine kayıtlı telefonların da bu sistem içinde görüldüğü öne sürüldü. Bakanlık görevine getirilenlere, imza karşılığında 4 telefon verildiği, bunun çabuk ve ucuz haberleşme amacı taşıdığı anlatıldı. Bu telefonları genellikle ilgili bakanların kullanmadığı, yakın çalışma arkadaşlarına verdiği biliniyor. Şimdi bu numaraların kimde olduğu ve ne amaçla kullanıldığı araştırılıyor.

ORTAK KULLANIM SORUNU

ByLock sistemine girdiği saptanan hâkim ve savcı sayısının 479 olduğu iddia ediliyor. Ancak, bu kişilerin saptanması aşamasında farklı bir sorunun ortaya çıktığı öğrenildi. Haberleşmede, hâkim ve savcıların lojmanlarındaki ortak kullanıma açık ADSL modemlerinin kullanıldığı, dolayısıyla direkt kullanıcının saptanmasında zorluk yaşandığı anlatılıyor.

O BÜROKRATLAR KİM?

ByLock’da toplam 180 bin IP adresi tespit edildiği, ama bunların önemli bir kısmının ortak kullanım alanlarını kapsadığı, bu alanların lojmanlar, bakanlıklar ve kamu binaları olduğu saptandı. Şimdi, teknik inceleme yapılarak gerçek kullanıcı tespit edilemeye çalışılıyor. Henüz bu konuda teknik delillendirme aşamasına gelinmediği de kulislerde anlatılan bilgiler arasında.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 4 daire başkanı, 2 daire başkan yardımcısı ve 1 il emniyet müdürünün ByLock listesinde isimlerinin geçtiği haberleştirilmişti. Şimdi herkes, emniyet dışındaki bürokrat isimlerinin kimler olduğunu merak ediyor.

BAKAN VE VEKİLLER DE VAR

İddialardan biri bazı bakanların ve milletvekillerinin de ByLock sistemini kullandığı yönünde. Buna göre sistem içinde bazı bakanların da üzerine kayıtlı telefonlar görülüyor. Bu bakanların genellikle telefonları kendilerinin kullanmadığı, yakın çalışma arkadaşlarına verdiği söyleniyor. İmza karşılığında bakanlara dört telefon verildiği, bunun da çabuk ve ucuz haberleşme aracı amacıyla olduğu söylendi.

Hakim ve savcılarda programı kullandığı söylenen toplam 479 kişi olduğu iddia ediliyor. Ancak bu kişilerin saptanmasında lojmanlardaki ortak kullanıma açık ADSL modemlerinin kullanması nedeniyle zorluk yaşandığı belirtiliyor.

Keza ByLock’ta şimdiye kadar 180 bin IP adresi tespit edildi. Bunların büyük bir kısmı ortak kullanım alanlarını kapsıyordu. Lojmanlar, bakanlıklar, kamu binaları da yine programın kullanıldığı yerler oldu.

 

YAZARLAR