Çok Okunanlar

Habertürk TV eski Genel Müdürü gözaltına alındı: Hakkımı helal etmiyorum

Bir zamanlar FETÖ güzellemesi yapıyordu... 'Gezicilerin başları kesilmelidir'

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valisi Yerlikaya'yı ziyaret etti: Yorum yağdı...

Baba Vanga'nın kehanetleri iki lideri korkutacak!

2019'da Türkiye'yi bekleyen neler?...Daha kötüsü kapımızda

Çocukların yanarak öldüğü Kuran kursu davasında bilirkişi raporu

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde, 1 Aralık 2015 tarihinde, gece yarısı saat 02:00’da başlayan, 6 çocuğun yanarak can verdiği Kuran kursuna ilişkin davada, ikinci bilirkişi heyeti raporu mahkemeye ulaştı. Raporda, Kulp İlçe Müftüsü Selahattin Özçelik’i yangının meydana geldiği binanın sorumlusu olarak asli kusurlu, Kuran kursunda hafızlık ve yöneticilik yapan Faruk Işık’ı ise tali kusurlu buldu.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Hafız, Faruk Işık ve Köy Muhtarı Özcan Ceylan “Görevi kötüye kullanma” ve “Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlarından 3’er yıldan 18’er yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırıldı.

Kuran kursu binasını inşa eden Köy Muhtarlığı İhtiyar Heyeti’nde yer alan Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar ve Sebahattin Çankaya’nın ise “Taksirle birden fazla insanın ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis istenmişti. 

ÖNLEM ALINMADI
Akdeniz Üniversitesi’nden 4 kişilik uzman heyetin tarafından hazırlanan ilk bilirkişi raporunda, binanın elektrik tesisatının mevzuata uygun bir şekilde yapılmadığı belirtilerek, Faruk Işık’ın birinci derecede kusurlu, elektrik tesisatını yapan firma ve ihtiyar heyetinin ikinci derecede kusurlu olduğunu, Kulp Müftülüğü’nün ise kusurunun olmadığını açıklamıtı. Hayatını kaybedenlerin yakınlarının avukatları, rapora itiraz etmiş ve mahkemeden yeni bir bilirkişi tayip edilmesini talep etti.

Yeni bilirkişi raporunda 2011 yılından beri Kuran kursu faaliyetinde olmasına rağmen, yangından korumaya yönelik herhangi bir önlemin alınmadığına dikkat çekildi. Ayrıca kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda en büyük amirin sorumlu olduğunun kayda geçirildiği hatırlatıldı. Bu nedenle bina sorumlusu olarak dönemin Kulp Müftüsü Özçelik’in bu hususlardan sorumlu olduğunun altı çizildi.

Sanık Faruk Işık ise yönetici olarak, kurs binasında iş sağlığı ve güvenliğine yönelik önlemleri almadığı, olası tehlikelerden kaynaklanacak riskler konusunda herhangi bir çalışma yapmadığı için kusurlu bulundu. Bilirkişi heyeti, hukuki değerlendirme ve nitelendirmeyi mahkemenin takdirine bırakarak, Kulp İlçe Müftüsü Selahattin Özçelik’i yangının meydana geldiği binanın sorumlusu olarak asli kusurlu, Kuran kursunun yöneticisi ve öğreticisi Faruk Işık’ı tali kusurlu bulduğunu ifade etti.

İlgili Haberler

Güncel

MİT'ten 18 bin kişiye 'casusluğa karşı koyma' eğitimi verildi

Güncel

Polis okulu öğrencileri zehirlendi

Güncel

Açlık grevine başlayan hayvan hakları savunucusu hastaneye kaldırıldı

Güncel

Rus arama motoru Yandex, Türkiye ve İsrail'deki askeri tesislerin yerlerini ifşa etti

Güncel

İstanbul'da kar yağışı başladı

Güncel

Ankara'da 'sahte reçete soruşturması': 18 gözaltı

Güncel

Okul müdürünün bilgisayarında çocuklara yönelik cinsel içerikler bulundu!

Güncel

Milli Piyango bileti alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Güncel

Kızlar voleybol turnuvasına erkek öğretmenlerin girişi yasaklandı

Güncel

Bursa Valiliğinden, Roma dönemine ait taban mozaiği için 'akılalmaz' önlem

Güncel

Rize Emniyet Müdürünü vuran polisin ilk ifadesi ortaya çıktı

Güncel

Acil Durum Yönetim Merkezi'nden flaş uyarı! 20 saat sürecek...