Çocukların yanarak öldüğü Kuran kursu davasında bilirkişi raporu

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Hafız, Faruk Işık ve Köy Muhtarı Özcan Ceylan “Görevi kötüye kullanma” ve “Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlarından 3’er yıldan 18’er yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırıldı.

Kuran kursu binasını inşa eden Köy Muhtarlığı İhtiyar Heyeti’nde yer alan Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar ve Sebahattin Çankaya’nın ise “Taksirle birden fazla insanın ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis istenmişti. 

ÖNLEM ALINMADI
Akdeniz Üniversitesi’nden 4 kişilik uzman heyetin tarafından hazırlanan ilk bilirkişi raporunda, binanın elektrik tesisatının mevzuata uygun bir şekilde yapılmadığı belirtilerek, Faruk Işık’ın birinci derecede kusurlu, elektrik tesisatını yapan firma ve ihtiyar heyetinin ikinci derecede kusurlu olduğunu, Kulp Müftülüğü’nün ise kusurunun olmadığını açıklamıtı. Hayatını kaybedenlerin yakınlarının avukatları, rapora itiraz etmiş ve mahkemeden yeni bir bilirkişi tayip edilmesini talep etti.

Yeni bilirkişi raporunda 2011 yılından beri Kuran kursu faaliyetinde olmasına rağmen, yangından korumaya yönelik herhangi bir önlemin alınmadığına dikkat çekildi. Ayrıca kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda en büyük amirin sorumlu olduğunun kayda geçirildiği hatırlatıldı. Bu nedenle bina sorumlusu olarak dönemin Kulp Müftüsü Özçelik’in bu hususlardan sorumlu olduğunun altı çizildi.

Sanık Faruk Işık ise yönetici olarak, kurs binasında iş sağlığı ve güvenliğine yönelik önlemleri almadığı, olası tehlikelerden kaynaklanacak riskler konusunda herhangi bir çalışma yapmadığı için kusurlu bulundu. Bilirkişi heyeti, hukuki değerlendirme ve nitelendirmeyi mahkemenin takdirine bırakarak, Kulp İlçe Müftüsü Selahattin Özçelik’i yangının meydana geldiği binanın sorumlusu olarak asli kusurlu, Kuran kursunun yöneticisi ve öğreticisi Faruk Işık’ı tali kusurlu bulduğunu ifade etti.

YAZARLAR