Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

TBMM'yi karıştıran 5.maddede 'geri adım attılar'

Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

Demokrasi nöbeti can nöbetine döndü: Alevilere taciz, Suriyelilere linç!

Darbe girişiminin ardından başlayan protesto eylemleri Alevilerin yaşadığı bölgelerde provokasyon tehlikesi de yarattı. Gazi Mahallesi, Okmeydanı, Nurtepe, Gülsuyu ve Armutlu gibi mahallelerde provokasyon girişimleri artarak sürüyor. Gazi Mahallesi’nde önceki gün tekbir getirerek yürümek isteyen grubun mahalle içinde saldırı yapacağı söylentisinin hızla yayılması üzerine, cemevi önünde toplanmalar başladı. Tekbir getirerek yürümek isteyen gruba cemevi önünde toplanan gruptakiler müdahale ederken, evinde oturan Bedriye Özdoğan isimli bir kadın nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla bacağından yaralandı. Polis, olayları yatıştırmak için biber gazı ile müdahale ederek önlem aldı. Gazi Mahallesi’nde yaşayan tüm yurttaşlara sağduyu çağrısı yapılırken, gençler ise provokasyona karşı nöbete başladı.

Tekbirli sloganlar

Okmeydanı’nda ise Anadolu Kahvesi ve çevresinde araçlarıyla protesto gösterilerine katılan bazı kişiler tekbir getirerek, “Ak Parti burada, Aleviler nerede' şeklinde slogan attı. Bunun üzerine mahallede bulunan bir grup genç, araçlara taş atmaya başladı. Polis araya girerek güvenlik önlemi almaya çalışırken, araçları taşlayanlara biber gazıyla müdahale etti. Yurttaşların sağduyulu davranmasıyla olaylar büyümeden sona erdirilirken, mahalle sakinlerinden bazı kişiler ise saldırı ihtimaline karşı gece nöbetine başladı. Gülsuyu ve Armutlu gibi mahallelerde de provokasyon girişimi iddiaları üzerine mahalle sakinleri nöbete başladı.

Alevilere taciz Suriyeliye linç

Malatya’da Alevilerin ağırlıkta olduğu Paşaköşkü ve Çavuşoğlu mahallelerine giden gruplar “AKP’liler burada Aleviler nerede?' diye bağırdı ve AKP marşları çaldı. Yaşanan gerilim polisin havaya ateş açmasıyla önlendi. Alevi derneklerinin temsilcileri Malatya Valisi Mustafa Toprak’ı arayarak acil önlem alınmasını istedi, Paşaköşkü’ne çıkan İsmetpaşa Caddesi’nin 100. Yıl Kavşağı ile Paşaköşkü Camii bölgesi ile bazı ara sokaklar barikatlarla araç trafiğine kapattı.

Cumhuriyet'e demeç veren Haziran Hareketi İl Başkanı Ali Amanat, “Son birkaç gündür, darbe protestosu altında gösteri yapan gruplar, konvoylar halinde geçerken, küfür taciz, hakaretlerle Alevi yurttaşların yoğun yaşadığı mahalle ve caddelerde tacizlerde bulunuyorlardı. İlk gün fazla bir şey demedik ama bunlar artınca balkonda oturanlara bile tacizlerde bulunuyor, küfürlerle tahrik etmeye çalışıyorlar. 3. gün sonunda mahallenin de sabrı taştı. En son olarak mahalleye bir kamyonetle gelen grup saldırı girişiminde bulundu. Bu kişiler mahalle halkımızın tepkisi ile geri püskürtüldü. Her türlü darbenin, askeri ve sivil darbe fark etmez hepsine karşıyız. Ancak darbe protestosu bahanesi ile birilerini yok sayma ve ötekileştirme kimsenin haddi değildir. Olay yerine Vali ve Emniyet Müdürü de geldi. Ancak bize yönelik fiili saldırı olursa ve bizleri koruyan da olmazsa öz savunma yapacağımızı söyledik' dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) MYK Eğitim Sekreteri ve Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir dernek binasında düzenlediği basın toplantısında “Bizler, yaşatılmak istenilen kaosun içerisine kesinlikle girmeyeceğiz, bu oyuna gelmeyeceğiz. Ama şu da bilinmelidir ki öz savunma haktır, gerektiğinde bu hakkımızı kullanırız. Bu ülkede yaşayan diğer tüm muhalifler gibi darbelerden çok çeken halklar olarak, niteliği ne olursa olsun bu tür darbeye de diktatörlüğe de karşıyız' dedi.

VELİ AĞBABA'DAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise sağduyu çağrısı yaparak, Paşaköşkü'nde yaşanan olayların sona erdiğini, provokasyonlara dikkatli olunması gerektiğini belirtti. 

malatya.jpg

5 Suriyeli yaralandı

Bazı kişiler Suriyelilerin ev ve işyerlerini taşladı. Konya’nın farklı noktalarında Suriyelilere yönelik saldırıda 5 Suriyeli bıçaklanarak yaralandı.

malatya2.jpg

Otele sığındılar

Konya’nın merkez Karatay ilçesinde Karatay Belediyesi karşısında meydanda önceki gece yarısı Suriyeli sığınmacılar ile ve vatandaşlar arasında kavga çıktı. Suriyeli gençler, kaldıkları otele sığındı. Kavgayı duyan çevre sakinleri de Suriyeli gençlerin kaldığı otelin önünde toplanıp, camlarını taşladı. Suriye gençler de taş atarak karşılık verdi. Otelin önünde toplanan kalabalığın sayısı bir anda bini aştı. Suriyelilerin bulunduğu otele girmek için saldıran ve taş atan kalabalığa polis biber gazıyla müdahale etti. Polis, otelde bulunan yaklaşık 20 Suriyeli genci çevik kuvvet otobüsüne bindirdi. Durumu fark eden kalabalık Suriyelilerin bulunduğu otobüsü taş yağmuruna tuttu. İçinde Suriyelilerin bulunduğu polis aracının bölgeden uzaklaşmasından sonra linç girişiminde bulunanlar yaklaşık 1 saat süren ikna sonucu bölgeden ayrıldı.

İlgili Haberler

Güncel

Canice öldürülen müzisyen Deniz Değer davasında karar

Güncel

Atatürk büstüne saldıran çarşaflı kadın hakkında karar çıktı

Güncel

15 yaşındaki çocuğa camide istismarda bulunan imam tahliye edildi

Güncel

80 yaşındaki annesini bakanlığın kapısına bırakıp gitti

Güncel

Muhtar, cami hoparlöründen köylülerine sitem etti

Güncel

‘Hastanemi kapatma' eyleminde beş gözaltı

Güncel

Yılın ilk kar tatili haberi

Güncel

Musa Anter Davası tanığı: 'Yeşil' yaşıyor

Güncel

İstanbul'da suya yüzde 15 indirim

Güncel

Meteoroloji'den İstanbul için çok önemli uyarı

Güncel

Sendika başkanını öldüren katil zanlısı, o günü anlattı

Güncel

Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan son yolculuğuna uğurlandı