Döneminde iki tren faciası yaşanan TCDD Genel Müdürü görevden alındı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü İsa Apaydın görevinden alındı. Apaydın'ın yerine vekaleten Ali İhsan Uygun atandı. Bir görevden alma da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nde yaşandı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızır Reis Deniz'in de görevine son verildi.

Başta 2004 yılındaki hızlandırılmış tren kazası olmak üzere son dönemde sürekli tren kazalarıyla sarsılan Türkiye, geçen yıl biri Çorlu diğeri Ankara'da olmak üzere iki büyük tren kazasına sahne oldu. 8 Temmuz 2018'de 24 kişinin öldüğü Çorlu kazası altyapı eksikliğinden, hemen 5 ay sonra 13 Aralık 2018'de 9 kişinin öldüğü Ankara kazası da sinyalizasyon eksikliğinden kaynaklanmıştı. TCDD İşletmeler Genel Müdürü İsa Apaydın'ın bu iki büyük kaza nedeniyle görevine son verildiği konuşuluyor.

TCDD İşletmesi’ne de mevcut genel müdür yardımcıları arasından genel müdür ataması yapılabileceği konuşuluyor.

'SORUMLULARDAN BİRİ DE BİNALİ YILDIRIM'

Tele1 ve ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Apaydın'ın görevden alınmasına ilişkin değerlendirmesinde sorumlulardan birinin de Binali Yıldırım'ın olduğunu söyledi. Yanardağ, "TCDD Genel Müdürü nihayet görevden alındı.. Ancak, başta Pamukova ve Çorlu olmak üzere, demiryolu katliamlarının siyasal ve idari sorumlusu olan bütün Ulaştırma Bakanları terfi almaya devam ediyor. Bunlardan biri de Binali Yıldırım." dedi.

 

YAZARLAR